Pse duart dhemb Pain Shkaqet duart
Dora është e largët nga qendra seksionin e njeriut sipërme gjymtyrë. Në kushtet e kirurgji dore është tetë kockat dore, 5 - kockat metacarpal, falangave dhe indeve të buta përreth bazën kockave. Por në anatomi klasike segmentin e dore zakonisht nuk përfshihen në dorë.
Natyrisht, kjo është në llogaritë dorë për një numër të madh të lëndimeve dhe infeksioneve. Shumë nga këto çështje shkon rrezikun e një personi në një mjedis të prodhimit. Nëse një dëmtimi industrial, punëmarrësi ka të drejtë të kërkojë nga punëdhënësit e tyre për dëmet.


Dhimbje në duart mund të tregojë që shtrihen ose marramendës ligaments, fraktura dhe llojet e tjera të dëmtimit mekanik. Përveç këtyre arsyeve duhet të quhet tensioni shumë i fortë muskulor shkaktuar nga ushtrimi i tepruar, pozitë të pakëndshme e gjymtyrëve apo punë shumë të gjatë. Nëse duart i lënduar, dhe dyshoni se këto arsye, ju duhet të përpiqen për të lëvizur sa më pak që të jetë e mundur dhe dora e punës. Ndonjëherë dhimbja në duart tuaja është një shenjë e sëmundjeve të sistemit musculoskeletal apo nerva. Nëse dhimbja vazhdojnë për një kohë të gjatë tani dhe pastaj të fillojë përsëri, ju duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore.

Duart lënduar dhe kur çrregullimesh, sprains - në këtë rast duhet të bëni radiografitë gjymtyrë. Në qoftë se nuk ka dëme nuk është e dukshme në foto, mjeku do të përshkruajnë shqyrtimin e shpinë qafës së mitrës mund të shkaktojë dhimbje si zgjatje intervertebral disk apo hernia intervertebral.
Në një situatë ku dhemb nyjet e duarve, dhe kjo ndodh në pjesën tjetër, pa ngarkesë dhe çdo faktorë shkaktuar mund të dyshohet inflamacion ose artrit.
Jo vetëm një herë simptoma dorë thyerje gjurmohen në mënyrë eksplicite. Ndonjëherë, duke goditur dorën e tij, njeriu nuk e kupton se ai pësoi një frakturë, duke iu referuar dhimbje të forta për therje. Dhe vetëm me përpjekje të konsiderueshme janë shenja të dukshme të thyerje, dhe viktima kthehet te mjeku.

Në disa raste, dhimbje në duart mu në gjymtyrët e sipërme. Nëse diçka e ngjashme ndodh në dorën e majtë, kjo është shenja të qarta të një sulmi në zemër apo edhe sulm në zemër. Sëmundja shoqërohet me manifestime:
dhimbje gjoksi dhe gjymtyrë e sipërme;
frymëmarrje vështirësi;
zbehje;
të përzier;
Shfaqja djersë të ftohtë;
ankthi pashpjegueshme.
Vërejtur në veten ose një të dashur simptoma të tilla shpejt duhet të telefononi për ndihmë emergjente.
Ka fakte të tjera që sinjalizojnë nevojën për ndërhyrjen mjekësore. Midis tyre:

një gjendje në të cilën një dore lënduar, dhe kjo zgjat më shumë se 2 ditë;
zgjeruara dhimbje gjatë ushtrimit;
Ndjeshmëria nervore është më pak;
Dora deformuara, lëviz këqija
formuar në një edemë gjymtyrë.
Sëmundjet në të cilat duart lënduar
Para së gjithash, nuk ka dhimbje në dorë në sëmundjet e joints. Ato më të zakonshmet janë:
artrit rheumatoid;
përdhes;
osteoarthritis;
inflamacion (arthritis) të përbashkët.
Shpesh dhemb nyjeve në duar dhe lëndimeve traumatike, të tilla si shtrihen muskujt dhe ligaments. Ka kushte të tjera në të cilat dhimbje të përbashkëta me dorë, por ata janë më pak të zakonshme.

1. Rheumatoid arthritis është diagnostikuar në bazë të shqyrtimit X-ray, testet laboratorike dhe historinë mjekësore. Mjeku do të marrë artrit reumatoid, në qoftë se pacienti ankohet për dhimbje në nyje rregulluar simetrike, inflamacion, reduktimit të lëvizshmërisë në gjymtyrë.
Rheumatoid arthritis është sëmundjet më të zakonshme dhe serioze autoimune. Kjo sëmundje është shumë më e zakonshme në gratë, por tentojnë të tij dhe e djemve (në një raport prej 5: 1). Sipas statistikave, rreth njëqind njerëzit që vuajnë nga artriti reumatoid, foto zymtë është e komplikuar nga fakti se nuk ka ende asnjë metodë radikale për trajtimin e kësaj sëmundjeje.

Gjatë, inflamacion i vazhdueshëm është nyje të shkaktojë shkatërrim të indeve të ngadaltë. Jo vetëm që ndikon joints, por ngjitur me to kockat dhe kërc. Shumica e pacientëve që vuajnë nga nyjet e këmbë, këmbë, gjunjë dhe wrists.
2. Përdhes, i quajtur "sëmundje ngrënësit e mishit" fillon me akumulimin e grimcave në nyje, e cila është formuar gjatë metabolizmin e purines. Se mishi është burimi kryesor i purines në gamën tonë të ushqimit. Nëse metabolizmit shkelet, përdhes të ofruara. Me moshë mesatare njerëzit janë më të prirur për këtë sëmundje se sa njerëz nga grupet e tjera. Getting sëmundje akute, të padurueshme të lënduar përbashkët madhe shputë, ka ënjtje dhe skuqje të rënda. Në disa raste, dhemb joints, duart përdhes. Më shpesh ndikon në nyjet e gjymtyrëve të ulët: gishtin e madh, këmbët, këmbët dhe gjunjët.

Kur një person ndjen përdhes dhimbshme dhimbje, të cilat mund të përshkruhet si djegia, arching, pulsating. Dhimbje rrit gjatë natës dhe tërhequr në mëngjes. Provokuar faktorët sulm mund të shërbejë konsum të alkoolit, një pjesë e madhe e mishit ose yndyrë, trajtimet vaske. Sulmeve përdhes janë dy në gjashtë herë në vit dhe të zgjasë për disa ditë.
3. Osteoarthritis. Në osteoarthritis nyjet e duarve duart lënduar, gishtit të përbashkët, bërryl dhe nyjeve supe. Njeriu ndjen një dhimbje të shurdhër që rrit gjatë ditës, me punë fizike ose nëse pacienti ka të gjatë të mbetet i drejtë. Dhimbja bëhet shumë më e lehtë në mëngjes dhe pasi ju të pushoni. Herë pas here kyçet pohrustuyut dhe klikoni. Ndonjëherë rëndim i dhimbjes zgjat për disa muaj, por nganjëherë sulmojnë disa ditë.

4. Arthritis e nyjeve të dorës. Kur artrit i nyjeve në duart e njeriut vazhdimisht joints lënduar e duarve, pavarësisht ngarkesës ose gjymtyrë ai e mban të qetë. Në mëngjes, pas gjumit duket të përbashkët ulur. Kur artrit është shpesh një skuqje e lëkurës në afërsi të përbashkët, ethe.
Arthritis - është një proces inflamator që ndodh në të përbashkët. Ndonjëherë artrit akute, e cila sinjalizoi dhimbje të forta dhe ënjtje, si dhe forma kronike e artritit që ndodh ngadalë, nganjëherë kujtuar veten e dhimbje. Artriti kronik e rrezikshme, sidomos simptomat e saj të nënkuptuar. Jo i vetëdijshëm për sëmundjen e tij, personi shkon rrezikun e deformuar ose dëmtuar përbashkët. Shkaku i artritit është një infeksion që hyn direkt në pjesët e përbashkëta apo të tjera të trupit nëpërmjet enëve të gjakut.

5. Gjatë punës të zgjatur në kompjuter mund të dëmtojë duart - e ashtuquajtura "sindromi i kyçit". Kjo sëmundje është e përhapur në mesin e të gjithë profesionistëve të cilët kanë për të punuar për tavolinë gjatë kompjuterit. Në mënyrë tipike, sëmundja provokon nervore hequr në fytyrë në kanal pyastnom. Pinching ndodh për shkak të vendndodhjes papërshtatshëm e duarve, ngarkesës gjatë statike ose një lëng mungesa mizhsuhlobovoyi. Tunnel Syndrome mund të parandalohen, por për të trajtuar sëmundje është e vështirë.
Kur dhimbje në nyje e duarve duhet të kontaktoni një nga ekspertët e mëposhtme:

neurolog;
trauma;
rheumatologist.