Pse bajamet bajamet fryrë shkakton dhimbje
Bajamet (bajamet Palatine) - Një formacioneve limfatike të vendosura në nasopharynx e njeriut dhe të kryejë mbrojtëse, funksionin e tampon. Në procesin e frymëmarrjes dhe të hahet shumë trupin e mikroorganizmave të ndryshme, duke përfshirë patogjene të tilla si viruset dhe bakteret.
Bajamet indeve limfatike të filtruar nga shumica e baktereve, duke u ekspozuar ndaj rrezikut. Si rezultat, akumulime të konsiderueshme të organizmave patogjene në bajamet është ruajtur inflamacion të vazhdueshme të intensitet të ndryshme. Të gjithë këta faktorë çojnë në të tillë një fenomen i përhapur si dhimbje në bajamet.


Çfarë ndodh nëse bajamet fryrë? E para dhe përgjigja kryesore në këtë pyetje - menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Profesionistë në kohë konsulencës kualifikuar të ndihmojë për të diagnostikuar sëmundjen, të identifikuar shkakun e saktë të dhimbjes në bajamet dhe të përshkruajnë trajtim efektiv. Varësisht nga supozimet e sëmundjes nëse bajamet lënduar duhet të aplikojnë për të profesionistëve të tilla si audiologist, sëmundjet infektive, sëmundjet veneriane ose oncologist.
Në të njëjtën kohë, shumica e sëmundjeve që lidhen me dhimbje në bajamet, i njohur gjerësisht dhe të përshkruara në mjekësinë moderne. Pra, që të ketë një ide të përgjithshme të asaj që duhet të bëni nëse bajamet lënduar, ju duhet së pari të përcaktuar shkakun e këtij simptomë.

Në mënyrë tipike, dhimbje në bajamet e okolohlotochnыh ndodh në rastet e mëposhtme:
Në infeksionet respiratore akute virale
Nga sëmundjet e frymëmarrjes infektive zakonisht të referuara lloje të ndryshme të ftohtë (ARI ose ARI) dhe gripit. Aktualisht identifikuar më shumë se 200 patogjene të ndryshme, të tilla si adenoviruses, rinovirusëve, viruset sincitial respirator që shkaktojnë sëmundje të gripit të ngjashme të njerëzve. Një nga simptomat kryesore të këtyre sëmundjeve është inflamacion i bajamet dhe fyt dhimbje të.
Në grykët kronike dhe acarimin e saj

Grykët kronike është një sëmundje e zakonshme që shpesh ndodh në një formë latente, dhe janë të shoqëruar pothuajse gjithmonë nga inflamacion grykës. Procesi inflamator i shkallë të intensitetit të ndryshme në zonën okolohlotochnoy është tipike e shumicës së njerëzve të cilët nuk e kanë hequr bajamet. Në proceset natyrore mbrojtëse që shkaktojnë inflamacion i grykët kronike të kontribuojnë në sëmundje të tilla të përbashkëta si kariesit, sëmundje periodontale, sinusit, hundës mur ndarës gjë e shëmtuar dhe komplikime pas sëmundjeve akute infektive (fruthi, difteria, fruth i keq).

Bajame akute, i njohur më mirë si angina, është një sëmundje infektive e karakterizuar nga pezmatimi i rrethit strukturave limfoid okolohlotochnoho. Simptomë kryesore dhe më e ndjeshme e angina është konsideruar të jetë një dhimbje të fytit dhe bajame inflamacion okolohlotochnыh. Në mënyrë tipike, shumica e pacientëve me bajamet i lënduar, i referohen otolaringolog rreth angina. Patogjene kryesore e dhimbje të fytit - ajo staphylococci dhe streptokoket. Në të njëjtën kohë, numri i agjentëve të sëmundjes përfshijnë bakteret ndryshme oportuniste dhe viruset siç adenovirusi ose herpesvirus.

Në faringjit kronike
Kronike faringjit - një sëmundje shumë e zakonshme që është i shoqëruar me inflamacion të mukozën e fytit dhe akumulimin e një sasi të konsiderueshme të ezofagut mukusit. Shkaku i sëmundjes është acarim zgjatur lokal, inhalimi i ajrit të ftohtë apo të ndotur, ekspozimi ndaj irritues kimike të tilla si lëngje me bazë alkooli, tymit të duhanit. Inflamacion i zgjatur i mukozën e fytit, zakonisht çon në inflamacion i indeve limfoide, duke shkaktuar bajamet lënduar.
Me zhvillimin zahlotochnoho abscesit

Abscesi Retrofarynhealnыy retropharyngeal apo qelbëzim i nyjeve limfatike është rezultat hapësira zahlotochnoho. Shkaku i sëmundjes ka tendencë të jetë dëmtimi mekanik në mukozën e murit faringut pasmë me infeksion të mëvonshëm. Në disa raste, një abscesi është shkaktuar nga komplikimet e sëmundjeve infektive ose virale akute të tilla si gripi, fruthi apo fruth i keq. Zhvillimi i një abscesi çon në inflamacion i bajamet dhe në shumicën e rasteve kërkon kirurgji.
Në reaksionet alergjike dhe nga stimuj të jashtëm

Dhimbja e ndryshme gjëndra intensitet mund të jetë një reaksion alergjik bashku me edemë, kollë dhe kullojnë hundët. Ndër alergeneve të zakonshme që shkaktojnë inflamacion i bajamet okolohlotochnыh vëzhguara polen, kafshët lesh dhe produktet e sekretimit, familjen dhe pluhuri librit, myk, kimike, ushqime të ndryshme dhe medikamente. Gjithashtu shkaku i tërthortë i dhimbje të tillë mund të jetë shumë e thatë (në pikë o kontroll të nxehtë, dhomë unventilated) ose oxidants ngopur (në rrugë), ajër.

Kur pacientët dhe HIV
Inflamacion i bajamet në disa raste mund të jetë një shenjë e kancerit të infeksioneve nasopharynx ose të mesme virale në njerëzit me HIV pozitiv.