Pse të dëmtojë mushkëritë shkakton dhimbje në mushkëri
Për shkak të indeve të mushkërive në vetvete nuk ka mbaresa nervore, dhimbje në mushkëri nuk mund të jetë. Shenjat e sëmundjeve të mushkërive janë të kollitjes dhe gulçim. Megjithatë, ka zona në mushkëri, të cilat mund të shkaktojnë dhimbje - ajo pleurë, trake dhe bronke.
Për diagnozën janë fuqi të rëndësishme dhe natyra e dhimbjes në mushkëri, vendndodhja, lidhja me kollë dhe gulçim, efektin e shkaktuar duke marrë një mjekim të caktuar. Nëse mushkëritë ndjeu dhimbje të forta më shumë gjasa të ndodhin sëmundje akute. Në shumicën e rasteve, kjo dhimbje ndodh kundër një sfond të frymëmarrje të vështirë, edhe më keq kur frymëmarrje lëvizjet - një dhimbje pleural. Nëse dhimbje në mushkëri ndjerë prapa gjoksit, ato janë mjaft të forta dhe të përforcohet duke u kollitur, mjeku tracheitis dyshuar. Simptomë shqetësuese është dhimbje gjoksi që është i shoqëruar me gulçim dhe përgjigjet dobët për terapi.


Në diagnostifikim marrë parasysh dhimbjen, të cilat ndryshojnë në pozicione të ndryshme, me trup dhe lëvizjet. Nëse mushkëritë lënduar në këtë mënyrë, kjo është nevralgji ndër brinjëve, sëmundjet e shpinë kraharorit, sëmundje të muskujve, inflamacion i pleurë ose radiculitis.
Nganjëherë pacientët ankohen për dhimbje në mushkëri, i projektuar ose të japë për të një organi tjetër. Dhimbje gjoksi në zemër, në mes të xhades blades, e cila i jep gjymtyrë majtë, sugjeron një pamjaftueshmëri të mundshme koronare.
Dhimbje gjoksi i tregojnë dhe sëmundjeve të tjera, duke përfshirë si vijon:

perikardit;
Sëmundje aortës;
bllokim e trombo arterie pulmonar;
ulçerë stomakut ose duodenale;
sëmundjet e pankreasit dhe t. n.
Pse të dëmtojë mushkëritë? Ajo që kjo tregon një simptomë e sëmundjes?
1. pleurit kimik, mushkëritë lënduar në të cilat vetëm njëra anë. Rritet dhimbje me marrë frymë thellë, lëvizjet, kollë. Shpesh dhimbja është ndjerë në anën e poshtme apo gjoks. Nëse kthehet pacienti në mënyrë të sëmurë, të subsides dhimbje, pasi ky pozicion pleurë më pak lëvizje. Kur pleurit gënjeshtra instinktivisht pacientit në anën e prekur.

2. pleural rrjedhje - një kusht tipik i pacientëve me tuberkuloz, dhe disa sëmundjeve të tjera. Kur shfrim pleural është vetëm fillimi, populli i tha dhimbje në anën e, vështirësi në frymëmarrje lëvizjet në zonën e prekur, të shëndoshë emetuar pleurë prekur, shterur kollë e thatë. Në procesin e akumulimit të lëngjeve janë dhimbje, pacienti ndjen trishtim, në probing e vërejtur anti-aliasing dhe mangësive të vogla ënjtje në mes të brinjëve.
3. Lobar pneumoni. Kjo është një mushkërive akute infektive, duke mbuluar një ose më shumë pjesëve të trupit. Shkaku më i zakonshëm i sëmundjes në trup është depërtuar Pneumococcus.

Në fillim të fillojnë të lënduar shenja lehtë, shpejt ethe, të ngjethura njeri bëhen të dukshme të dehjes. Të përballet me të kuqe, buzët herpes mund të duket, ata shpesh kthehet blu, frymëmarrje të vështirë. Për pneumonia lobar kollë karakteristike e thatë, shkakton dhimbje, ajo shkon në një kollë e lagur me gjak përmban papastërti pështymë trashë.
4. spontan pneumatoraks - një gjendje në të cilën ajri hyn në mushkëri për aq kohë sa presioni në zgavrën pleural është e barabartë me jashtë, dhe pastaj do të vijë rënia e trupit. Pneumatoraks spontan mund të ndodhë me plagosje mushkërive, tuberkulozin, abscess, tumoreve malinje e mushkërive, emfizemë, cysts këputje. Ka pneumatoraks hapur, dhe llojin e mbyllur valvula.

Shumica pneumatoraks spontan ndodh në të rinjtë, simptomat e saj - një dhimbje të mprehtë në mushkëri, e cila rritet me lëvizjet dhe ushtrim frymëmarrjes. Në mënyrë tipike, dhimbje zgjat gjatë, i zbehtë pacienti ndihet i dobët, ajo shërben djerse të ftohtë, pulsi është i shpeshtë dhe i dobët, rënie e presionit të gjakut. Shenjat e pneumatoraks përfshijnë gjithashtu gulçim, kollë e thatë, palpitations, cianozë. Njeriu instinktivisht përpiqet të marrë një pozicion ulur. Frymëmarrja është sipërfaqësore. Pjesa e prekur e gjoksit prapa në lëvizjet e frymëmarrjes dhe nganjëherë zgjerohet. Dridhje zëri në këtë anë të gjoksit nuk është dëgjuar.

5. malinje tumor i mushkërive. Në mushkërive pacientët e kancerit të dëmtojë vetëm në fazat e vona të sëmundjes. Simptoma të tjera janë të varur mbi vendndodhjen e tumorit, shpejtësinë e zhvillimit të saj, afërsisë me kancer të mushkërive qendra përhapur në organet e afërta dhe indet. Në rastet kur procesi inflamator shkon në indet fqinje dhe të arrijnë pleurë, rrjedhje pleural fillon lloj hemorragjike.
Dhimbje në mushkëri mund të jenë të ndryshme, është e mundur të mprehtë, me gjemba, dhimbje unazë që rrit me kollitjes dhe lëvizjet e frymëmarrjes. Dhimbje të aplikojnë për një zonë të caktuar ose zemrat në gjysmë, japin në gjymtyrët, qafë, bark dhe fusha të tjera. Nëse kanceri përhapet në brinjë, shpinë dhe fasha nervat, dhimbja është veçanërisht i fortë dhe i padurueshëm.

6. Dhimbje në lezione e kockave. Ndër shkaqet e dhimbjes së origjinës kockave janë:
Së pari - lëndimi.
Së dyti - procesi inflamator.
Nga sëmundjet që shkaktojnë inflamacion dhe dhimbje të lidhura kockave përfshijnë:
Brinjë osteomielit dhe kafaz i kraharorit. Ndoshta post-traumatik, të shkaktuara nga përhapja hematogjene ose ekzemë nga zgavrën pleural në kockë. Për osteomielit ënjtje karakteristike e indeve përgjatë skajeve, skuqje, dendësi të pabarabartë. Kur probing ndjeu një dhimbje të mprehtë, gyp shpesh formuar. Në shumicën e rasteve, pacientët me ethe, ka dehje.

Edges tuberkulozit karakterizohet sëmundje i dobët, prania e abscesit të ftohtë dhe më vonë - fistula.
Brinjë Aktinomikoz rezultojnë nga një sëmundje të ngjashme të mushkërive. Simptomat aktinomikozës - infiltrat dendur në shtresat e thella, gyp, qelbëzim të lëkurës.
Humbjen sifilis kockave. Nuk është faza e tretë e sifilisit zakonisht vuan klavikul.
E treta - proceset dyplastycheskye dhe tumoret.
Tumoret e rendit fillestar, më të zakonshme të cilat janë hondromы beninje në zonën e kockave të tranzicionit në kërc brinjë. Dhimbje të shfaqet vetëm kur tumori rritet në një madhësi të madhe. Chondrosarcoma, e formuar zakonisht në zonën e pasme e brinjëve. Shumë më pak formuar tumore të tilla si mieloma, fibrosarkoma, neyrosarkoma dhe të tjerët.

Metastases që përhapur në kockë. Forma më e zakonshme e metastases të mushkërive, gjirit, dhe prostatës.
Proceset Psevdoopuholevыe - të tilla si hondromatoz, granulomave eozinofilike, cysts mbi kockat, formimin e tumoreve në kërc brinjë - sindromi Tietze. Tietze Sindromi pak shtohet dhe të bëhet e dhimbshme rajon kërc brinjë, kryesisht tretë dhe të katërt.
Proceset degjeneruese në kockat - katërt. Këto përfshijnë osteoporozën dhe osteomalacia. Këto sëmundje janë rezultat i çekuilibër hormonal ose të shfaqet si një efekt anësor të marrë kortikosteroidet.

7. Dhimbje në sëmundjet e joints.
Ndër shkaqet e dhimbjes në mushkëri dhe sëmundjeve që lidhen kyçeve, si më poshtë:
E para - artriti.
Artriti traumatik.
Spondylitis ankylosing - ankylosing spondylitis, në shumicën e rasteve ndodhin në meshkuj të rinj.
Sëmundja fillon ngadalë spondylitis është karakterizuar nga një kurs kronike, ndikon në shpinë dhe indeve intervertebroreve. Me zhvillimin e sëmundjes është një kockëzim graduale e shpinë.
Arthritis natyra metastatic infektive që provokoi tuberkulozit, osteomielit, sifilis dhe aktinomikozës.

Më pak dhimbje shkak të infeksionit të mushkërive ose artritit reumatoid. Shenjat e artritit janë ënjtje të përbashkët, dhimbje në lëvizje dhe probing, lëvizshmëria reduktuar në nyje.
Së dyti - arthrosis. Më shpesh, dhimbje në mushkëri vërejtur në osteoarthritis deformimeve shpinë.
Nyjet tumor - Tretë.
8. Dhimbje në muskuj
Shkaku i dhimbje në muskuj mund të jetë:
Sëmundjet akute infektive - Gripi, gonorre, tifoja.
Sëmundjet kronike infektive - tuberkulozi, sifilizi.
Sëmundjet endokrine - diabeti, përdhes.

Stresi shumë intensive fizike, lezione traumatike të muskujve.
Për myositis dhe sëmundjeve të tjera të karakterizuara nga ënjtje të muskujve, rritjen e zonave të densitetit, dhimbje në muskuj prekur, e cila rrit me lëvizjen apo probing. Nëse nuk dhemb mushkëri, kjo mund të sinjalizojë një lulëzim muskujt para shkallë.
9. fryrje Pain. Zorrë e trashë është gjoks. Pjesë e saj është vendosur në krye të barkut, prapa stomak kalon. Kufiri i sipërm i zorrës së trashë gjendet në pjesën e poshtme të majtë të gjoksit, atëherë kthehet në drejtim pingul dhe shkon poshtë, duke shkuar në zorrën e trashë. Rotate 90 gradë është prapa shpretkë, pra emri i kësaj zone - kthesë shpretkës i zorrës së trashë. Gazeve ngrihen nëpër zorrët dhe shpesh grumbullohen në atë zonë. Zorrës së trashë, i cili ka muskujt të fuqishme, compressing gazeve, duke shkaktuar dhimbje të forta duket. Kjo dukuri është mjaft e zakonshme, dhe për këtë arsye ka pasur edhe një term mjekësor - një sindromi i akumulimit të gazit në lakim shpretke. Dhimbja mund të jetë shumë e rëndë që në disa raste pacientët me këtë sindrom janë sjellë në spital me një sulm të dyshuar në zemër ose nephrolithiasis. Është e natyrshme që në situata të tilla, ai dëgjoi një diagnozë të vërtetë, njerëzit psherëtimë me lehtësim, por mjeku oshybyvshyesya shkaku i vërtetë i dhimbjes, konfuzion mbeten. Sindromi dhimbje fryrje fikse në të majtë të kafaz i kraharorit ose në anën e majtë të barkut në krye. Me të dëgjuar ankesën, një mjek i kualifikuar shpejt zbulon arsyen. Megjithatë, nëse ju lënduar keq në këtë fushë nuk kanë nevojë për të vetë-mjekoj dhe kujdes më të mirë mjekësor.

Nëse ka dhimbje në mushkëri, është për të shkuar në një konsultim me një nga ekspertët e mëposhtme:
pulmonologist;
kardiolog;
kirurg trauma;
oncologist.