Li


Li, i quajtur ndryshe vërtetë, është antroponoznoy prirur, vysokozarazne sëmundje serioze e karakterizuar nga transmetimi aerosol. I shoqëruar nga sëmundje të rënda dehje, ethe dhe skuqje. Pacientët të cilët kanë pasur sëmundje mund të përjetojnë humbje të vizionit, dhe plagët që mund të mbeten për jetën.

Simptomat e lisëManifestimi i sëmundjes varet nga periudha e shfaqjes:

 • Që nga fillimi i infeksionit në trup deri shenjat e para të kalimit nga shtatë ditë për tre javë. Deri tani kanë filluar të tregojë shenjat e para të virusit lisë, të tilla si skuqje të lëkurës të kuqe që i ngjan një skuqje të lëkurës me fruthi. Ajo shoqërohet me ethe, e cila është katër ditë.

 • Simptomat gradualisht duke marrë një formë më të theksuar, skuqje li duket se për tre ditë transformuar me roseola në fshikëza, të cilat janë nodules multi, të paturit e një depresioni në qendër. Lëkurës me hyperemic. Me zhvillimin e sëmundjes në pacientët tregojnë shenja të dehjes.

 • Pas dy javësh të infeksionit të hershëm përsëri vërejtur përkeqësimin e shëndetit. Ky pacient i shqetësuar temperaturë të lartë. Fshikëza janë karakter multilocular, dhe brenda tyre fillon për të formuar qelb. Kur blisters tharje në lëkurë formuar kore zi. Në këtë fazë pacienti në fjalë kruarje të rënda.

 • Rreth një muaj më vonë li recedes dhe manifestimit të sëmundjes fillon të ulet. Temperatura bie plagët në vend nxituar formuar tani, thellësia e të cilave varet nga shkalla e shkatërrimit të trupit.


 • Komplikimet përfshijnë:

 • shokut toksik;

 • Panophthalmitis;

 • Meningoencefaliti;

 • Çrregullime të tjera të sistemit nervor.


 • Kur lidh infeksionin e baktereve lindin:

 • sepsa;

 • iritis;

 • celuliti;

 • abscese;

 • endokardit;

 • pleurit.


 • Trajtimi i li


  Pacientët janë të hospitalizuar, ata emërohen pushim shtrat dhe një dietë të veçantë. Luftimin e sëmundjes përfshin marrjen agjente antivirale, antibiotikët dhe antitrupa, droga qe shtypin aktivitetin e patogjene në trup. Trajtimi bazohet në marrjen e drogave të tilla:


 • Metysazon;

 • Virazol (ribavirin);

 • imunoglobuline.


 • Për të reduktuar dhimbje mjeku mund të përshkruajnë analgesics dhe drogë hipnotike.
  Lëkurës dhe mucous membranave trajtohen me preservatives:

 • lëkurës duke përdorur Permanganat kalium;

 • Syri - acid borik;

 • për trajtimin e kavitetit oral - bikarbonat natriumi.


 • Për të parandaluar hyrja e mesme infeksion emërojë penicilinat dhe cefalosporinat semisynthetic. Nga spitali, pas të gjitha shkallët bien larg.

  Rezultati vdekjeprurës varet nga ashpërsia e sëmundjes. Shkalla e vdekshmërisë shkon nga 20 deri në 100%. Pacienti u shtrua në spital menjëherë për një afat jo më pak se dyzet ditë. Kështu të gjithë ata që janë në kontakt me një person të infektuar duhet t'i nënshtrohen vaksinimit të detyrueshëm dhe izolimin për të paktën dy javë. Gjithashtu duhet të vaksinohen të gjithë banorët e lokalitetit.

  Parandalimi i li


  Gjatë epidemia e vaksinimit lisë është kryer nga një virus, edukuar në lëkurë viç. Tani droga kanë një strukturë të ngjashme me agjentin dhe me efikasitet të lartë. Futja e virusit në trupin e lejon një person për të zhvilluar imunitet ndaj saj, e cila parandalon infeksionin më tej. Kjo është e mundur në mes të vendeve të zhvilluara ndonjëherë njëzet kapërcyer sëmundje.

  Tani vaksinuar kundër lisë kryer përpara një udhëtim në epidemike qoshet rrezikshme të tokës.