Shpejt trokitur zemër - çfarë duhet të bëjmë


Shpesh kjo dukuri është sot konsiderohet palpitations. Me të përballet me të rriturit, të rinjtë dhe madje edhe fëmijët. Shkalla e rritur e zemrës në mjekësi quhet takikardi. Kjo mund të ndodhë pas një rritje emocionale, pas stërvitjes, duke luajtur sportive.


Ky fenomen është normale për një person të shëndetshëm, si trupi i përgjigjet të theksoj është palpitations zemrës.


Nëse norma zemra shpejt rifilloi pas eliminimit të faktorëve që e ka shkaktuar rritjen e saj, arsyet për shqetësim. Për treguesve normale person i shëndetshëm rrahje zemre është frekuenca e zemrës rreh 60 në 90 rrahje në minutë. Kjo nuk është konsideruar çrregullime të rritur normën për 100 rreh, por nëse ju jeni të shqetësuar në lidhje me sulmet e shpeshta të takikardi, nuk do të jetë e tepërt të konsultoheni me mjekun për të përjashtuar sëmundje patologjike.Pra, të marrë në konsideratë llojet e takikardi: 


Fiziologjik . Si reagim ndaj stimujve të jashtëm, takikardi mund të ndodhin gjatë ushtrimit (sportive, vrapim, ecje të shpejtë, heqjen shkallët, etj), ethe, overeating, disa ilaçe, dhe si rezultat i pirjes së duhanit, alkoolit ose pije energjetike.


 Patologjik . Rritja norma e zemrës mund të ndodhë në një gjendje të qetë emocionale dhe mungesa e stërvitjes. Kjo takikardi si një simptomë mund të tregojë sëmundjet e mëposhtme të sistemit të enëve të gjakut, sëmundje të zemrës, miokardit, miokardit, infarkt, etj, si dhe të jetë shkaku i neuroza, anemi, sëmundjet infektive, si dhe kushte të përkohshme akute të trupit, të tilla si humbja e gjakut, të tilla si .


 


Ndihma e parë për zemrën palpitations arsye fiziologjike:

- Zemra palpitations sinjale trupit ju se është e nevojshme për të zvogëluar ngarkesën. Pra, të qetësuar dhe për të marrë një pozitë të rehatshme, mundësisht shtrirë në një sipërfaqe të sheshtë, pa një jastëk, kështu që ju mund të siguruar qarkullimin normal të gjakut;


- Kjo është e nevojshme për të bërë një frymë shumë të thellë dhe pastaj të mbajë frymën tuaj, pastaj nxjerr ngadalë. Ushtrime të tilla të frymëmarrjes duhet të bëhet brenda pesë deri dhjetë minuta;


- Ajo normalizes rrahje zemre shtypur shikimet. Ju duhet të shtypni të vështirë, që zgjat rreth 10 sekonda;


- Larë në mënyrë të konsiderueshme më e ulët impuls me ujë të ftohtë. Ju mund të marrë një dush të ftohtë, apo rajonin e zemrës për të vënë një kompresë të ftohtë;


- Nëse kabineti mjekësi referohet valokordin, Corvalol Trykardyn ose ju mund të marrë një nga drogat më lart sipas peshës së tyre dhe moshës. Të rriturit janë të rekomanduara për të marrë 25 pika të drogës;


Aq më shpejt do të jepet ndihma e parë për palpitations zemrës, normë më të shpejtë të zemrës e kthimit pacientit në normale. Ndihma në kohë mund të varet në shëndetin e mëtejshëm të njeriut. Nëse norma zemra tejkalon 120 rrahje në minutë, duhet urgjentisht të thërrasë një ambulancë.Në takikardi patologjike mund të gjurmohen në vijim simptomat:

- Ndërprerjet dhe dridhje të zemrës;


- Humbja e vetëdijes, dhimbje gjoksi;


- Marramendje të rënda;


- Blackout;


- Shkalla e lartë e zemrës, e cila stabilizuar për 5 - 10 minuta.


Sigurisht, gjithmonë e lehtë për të parandaluar sëmundjen se sa për të trajtuar atë pas. Prandaj, për të shmangur takikardia, duhet të ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme. Kjo mund të ndihmojë çdo ditë ecën në ajër të pastër me përdorimin e këmbë mjekësor, i cili nuk duhet të jetë i shpejtë, kushti kryesor është prytrymannya tempo të caktuar. Nëse shëndetësore e lejon, jo drejtuar keq në mëngjes për të ushtruar. Nëse është e mundur, ju mund të shkoni në palestër.


Pra, është e nevojshme që të përmbahet dietë të saktë. Mos ha tepër, si dhe përjashtohen më nga ushqimet dietë që përmbajnë kolesterol, si dhe substanca të tjera të dëmshme, të tilla si një shumëllojshmëri të preservatives, stabilizues dhe flavorings. Nuk është e rekomanduar për të marrë shumë të skuqura, tymosur, ushqime të kripura dhe yndyrore. Nëse nuk i njëjti pirë sasi të mëdha të kafe dhe çaj. Nevojë për të ngrënë më shumë fruta dhe perime, si dhe drithërave, drithëra të pasura me fibra, ato ndikojnë tretje të mirë, dhe gjithashtu të ndihmojë të pastruar trupin e toksinave. Pozitivisht të ndikojë në mjaltit muskujve të zemrës, rrush, kajsi të thata, si dhe infuzion e rrit hips.


Patjetër duhet vidyazykatysya e duhanit dhe alkoolit abuzimit. Këto zakone të këqija ndikojnë drejtpërdrejt në funksionimin e jo vetëm të sistemit të kardiovaskular. Ata mund të rrisë presionin e gjakut, të ndërhyjnë me ushqimin normal për shkak të oksigjenit përmes gjakut ngopur me substanca toksike që ndikojnë negativisht në funksionimin e të gjitha sistemet.


Kjo vlen për të monitoruar nivelin e presionit të ditës. Nëse presioni është normale, atëherë zemra do të punojë pa probleme. Rritja e shpeshtë në presion mund edhe të flasim për sëmundje të ndryshme të zemrës. Presioni matet duke përdorur një aparat matës tensioni. Aparat matës tensioni duhet të jetë në shtëpinë tuaj nëse hedhje vërejtura presion dhe takikardi sulme, përveç kësaj, kjo nuk është një makinë e shtrenjtë. Në të njëjtën pulsin presion të merren parasysh dhe të dinamikës së ndryshimeve të saj. Për më tepër, ju do të dini pse ju kanë rritur presionin apo norma e zemrës jep jetë, ju do të lehtë të shmangur situatat që shkaktojnë parehati të tillë.


Për të mbështetur veten e tij në gjendje të mirë duhet rregullisht t'i nënshtrohen provimit preventive nga një mjek. Kjo duhet të bëhet të paktën një herë në vit, dhe është bërë më e mirë inspektimi rutinë dy herë në vit. Mjeku do të vlerësojë shëndetin e rezultateve të testeve laboratorike dhe të japë udhëzime të mëtejshme për të përmirësuar atë. Dëgjim të punës së tij të zemrës, si dhe monitorimin e shëndetit të tij, ju mund të sigurojë shëndet të mirë për shumë vite.


 
R3r3r3146.