Osteokondroza qafës - kjo nuk është një dënim


Humbja e lëvizshmërisë dhe dhimbje të forta - shenja të qarta të osteoarthritis. Sulmet në mënyrë të fortë që duket larg aftësisë së kufizuar. Por ne duhet të kuptojmë shkaqet dhe, për fat të keq problemet e pashmangshme. Unë e di se si për të kuruar.

Të drejtat satelitore - osteokondroza

Shumë sëmundje janë të krijuara rrugën e jetës. Nëse varësia e shumë të qartë: pirja e duhanit suppresses dritë, alkool - mëlçisë, me zakone të tjera nuk është rasti. Osteokondroza gjeneruar pothuajse gjithmonë anë të atij njeriu jeton sa më shumë në lëvizje. Edhe pse të ndryshojë rrënjësisht mënyrën e vështirë të domosdoshme dhe mund të ndryshojë orarin, nuk lejojnë zhvillimin, forcimin sëmundje. Mjekët të përcaktojë osteokondroza si një shkelje e integritetit natyror të kërc shpinë. Fleksibiliteti i strukturës mbështetjen e trupit është e humbur, por ne duhet të bëj, të rrotullohen, të jetojnë! Dhimbje qafe dhe dhimbje të ulët mbrapa është më pak e komplikuar kthen kokat. Përparimin e mëtejshëm të sëmundjes rradhës lëndime më të rruaza. Kur është fjala për stilin e jetës, jo domosdoshmërisht të fajësuar për sëmundja mund të vihet për të përtacisë ose pasivitet. Vetë natyra e njeriut të tërhequr disa mbingarkesë të trupit, ata përshpejtuar amortizimin. Tarifa për bipedalism, e cila liruar armëve evolucionare për rritje dhe të shqyrtojë të mëdha, duke rritur ngarkesën në këmbë dhe shpinë. Kurba e mesit, duke kompensuar mbingarkesë shoku, veshin jashtë relativisht shpejt. Rezultati - osteokondroza mesit.


Në pak më shumë për shkak të jetesës, disa kushtetuta e njeriut, zhvillimin e osteokondroza qafës dhe kraharorit. Në çdo rast, pavarësisht nga arsyeja, një sëmundje shumë të pakëndshme, të dhimbshme. Osteokondroza qafës, çfarë është ajo? Ajo marramendje, dhimbje koke, spazma e muskujve. Mungesa tipike në mbrapa, qafën, dhemb mbrapa, rritet dhimbje gjatë lëvizje të papritur. Osteokondroza nisur fiton sëmundjet satelitore: hipertensionit dhe hipotension, vegjetativ - dystonia vaskulare, në kohë rrit rrezikun e sulmeve në zemër dhe tru. Në jeteses ulur çojë në osteoarthritis e shpinë pak të zhvilluara muskujt, moshës lidhur me ndryshimet e pashmangshme. Rreth një e treta e të gjitha sëmundjeve sufferers marrë atë pas lëndimeve traumatike, të tilla si fisnore, për shkak të keq, pa konsultim me një specialist, përpjekjet për të bërë sport për shkak të këmbë e shtrembër lindura dhe shputë e rrafshët. Sëmundje degjenerative disk qafës mund të zhvillohet edhe pas një vështirë krerëve të mprehtë nga ana! Dhimbje të shkaktuara nga mungesa e pranimit të barrës së muskujve të thellë të shtyllës kurrizore. Skema akademike, degjenerimi dhe atrofi të muskujve - vrull - dhimbje. Muskujve nuk është vetëm kornizë fuqi, ato përmbajnë nervat, gjakun dhe enët limfatike. Kur osteokondroza vrull dëmton kryerjen nervore, qarkullimin e gjakut dhe qarkullimin limfatike.


Diagnostikuar: osteokondroza i qafës së mitrës. Çfarë duhet të bëni?

Pas diagnostikimit të sëmundjeve degjenerative disk të shpinë qafës së mitrës, natyrisht, të bëhet recetë. Por procedurat e detyrueshme nuk mund të mbështetet, ilaçe dhe vizita në spital - vetëm minimumi i nevojshëm! Çdo mjek nuk e mohon mjetet juridike popullore dhe procedurat në dispozicion në shtëpi. Kjo sëmundje është e pakëndshme, por jo fatale. Statistikat thotë se rreth 85% e popullsisë (!) Botërore herët a vonë do të merrni probleme me shpinë. Qafa - një vend të veçantë. Baza e qafës përbëhet nga shtatë rruaza. Sepse rajoni i qafës së mitrës është një shumë e nerva, enët e gjakut dhe është kompensuar pak çdo rruazë mund të shkaktojë vrull arterie vertebral. Simptomet e osteoarthritis qafës së mitrës, marramendje, hipertension, dhimbje koke. Pacientët vuri në dukje ndërprerje, shfaqjen e "yjeve".


Vetë-masazh

Për të zvogëluar rrezikun e vrull duhet lirimin e tensionit, muskujt zbutës shtrydhur zonën e qafës. Përmirëson kalimin e gjakut me anë janë aty në muskujt, enët e gjakut - përmirëson furnizimin me gjak në shpinë. Ndikimi pozitiv bën masazh në disqe intervertebral, duke ruajtur fleksibilitetin e tyre. Arsyet Kundërindikimet të masazh në osteokondroza qafës së mitrës atje, ne vetëm duhet të mbajë atë saktë. Shpesh dhimbje të lokalizuara jo vetëm në qafë, por në pjesën e pasme, në rajonin e kraharorit. Ju mund të zgjas këto vende nuk do të dëmtojë, por arsyeja është treguar në diagnozën - osteokondroza qafës së mitrës, në mënyrë që kjo pjesë e masazh trupit duhet të dështojnë. Ne nuk mund të themi se procedura e mjekësisë masazh është injoruar, jo në të gjitha! Mjekët përshkruajnë disa lloje të veçanta të masazh, të tilla si vakum, masazh dridhës. Vetëm të plotësohet trajtim. Megjithatë, rezultatet shfaqen menjëherë dhe pa hequr analgesics dhimbje koke do të jetë argumenti më i mirë. Masazh është e lejuar vetëm me gishtat tuaj. Greva e përjashtuara, lëvizja ngutshme dhe mauled. Lëvizjet massaging shkojnë nga qendra në periferi, lartë dhe zonën e poshtme. Ju mund të pyesni dikë nga ndihmë në shtëpi. Lehtë për të parë se masazh mund ta bëjë në çdo kohë, si në shtëpi dhe në vendin e punës. Masseurs në punë duke përdorur ointments ndryshme. Nga masazh terapeutik qafës mund të rritet duke përdorur mjaltë. Procedura e mirë për të shtrihet në të gjithë kurrizin dhe do ta mbajë atë pas ngrohje dhe steaming, për shembull në dush. Në nxehta mjaltit vënë fushat me probleme dhe kryer seancën. Pas procedurës dhe të bëjë një qafë compress. Pra, disa seancave mund të shpëtoj nga dhimbje koke që shoqërojnë osteokondroza. Ndihmë e mirë të hequr qafe dhimbje djegien e bimëve: rrepkë e zezë, rrënjët dhe gjethet e rrikë, hudhër. Ata janë të vendosur në qafë dhe përfundoi. Substancat aktive që shkaktojnë djegie, përmirëson qarkullimin, ndihmon ngrohje të thellë. Trajtimi i osteoarthritis mund të jenë të efektshme! Të ndihmojë veten në fuqinë e secilit, dhe metodave të thjeshta. Por, kur pas heqjes së dhimbjes dhe trajtimit mjekësor për të vazhduar vetë-masazh dhe ngrohje në shtëpi.