Gunga në pjesën e prapme të qafës


Kur në dush normale apo krehje gungë zbuluar në qafë nga prapa, edhe personi më i qetë mund të bien në një panik. Një vizitë te mjeku në identifikimin e arsimit të tillë të shtyrë një kohë të pacaktuar të rrezikshme, megjithatë, rritje në pjesën e prapme të qafës mund të jetë arsye mjaft të padëmshme.
Limfatike nyje ënjtje
Gunga në qafë prapa të djathtë ose të majtë në nyjet limfatike mund të jetë shenja e parë e një tumor malinj. Në këtë rast, formimi i dendur dhe i ngadalshëm-lëvizje, duke klikuar mbi të nuk do të ndjeni dhimbje:


Lymphogranulomatosis - kundër lezioneve nyjeve limfatike në një vend të caktuar (zakonisht në qafë) Nuk ethe, e cila është e pafuqishme për aspirina, antibiotikëve. Ndër shenjat e para të tumorit - kruarje, të cilat gjithashtu eliminuar çdo ilaç.
Leukimi lymphocytic - përveç nyjet limfatike në qafë, është një djersitje, dobësi, rezistenca e dobët ndaj infeksionit, shurdhim në bark (për shkak të lezioneve të shpretkës).
Nuk është gjithmonë e vështirë të përplasem në pjesën e prapme të qafës është një simptomë e kancerit, por kirurg ende duket e nevojshme.

Rastësisht, nyjet limfatike fryrë mund nga jashtë u paraqiteni si një xhungë - ngutshme kjo shkakton dhimbje. Arsyeja për këtë shtet - apo ftohjet rënda ulur imunitetin.
Lipoma ose wen
Shkaku më i zakonshëm i qafës gunga në anën e pasme - Wen, trajtimi nuk është gjithmonë e nevojshme. Ky formacion është quajtur edhe lipomas mirë, dhe kjo është akumulimi i yndyrës nën lëkurë. Me prekje të lehtë lëviz nën lëkurë pa shkaktuar dhimbje.
Veshur me rroba të ngushta mund të shkaktojnë parehati, përveç lipoma është defekt i dukshëm kozmetike. Arsimimi mund të hiqet kirurgjike, por rreziku për jetën dhe shëndetin, ajo nuk përfaqëson, në qoftë se nuk është vetëm në rritje të shpejtë. Arsyeja - tiparet e metabolizmit në masë të madhe varet nga faktorë të trashëguar.

Fybrolypoma dhe kist dhjamor
Fybrolypomoy quajtur subjektin e mirë, e cila në dukje nuk është shumë e ndryshme nga wen dhe përbëhet nga një kombinim i yndyrës dhe indeve fijor. Një përplasje e tillë në pjesën e prapme të qafës është larguar nga Liposuction ose kirurgji.
Dhjamor kist - një cist gjëndra dhjamor. Ajo gjithashtu duket si një xhungë në afërsi të kokës dhe ka një butë, cilësi përkulshëm, nuk shkakton dhimbje, por mund të acarohet, dhe për këtë arsye kërkon heqjen.
Vlim
Nuk ishte një përplasje të vogël në pjesën e prapme të qafës që dhemb, sidomos kur ju mendoni - kjo është më e mundshme vlim.

Duke qenë një inflamacion nekrotik i gjëndër e flokëve, mund të valoj për shkak të traumave të infeksionit ose dështimin në përputhje me rregullat e higjienës. Quajtur zakonisht Staphylococcus aureus.
Në qendër të "pjekur" është ekzemë kallam vlim me një kokë të errët. Sipërfaqja e kone tilla lyhet me zgjidhje antiseptik. Kur vlim shpallur, jam trajtuar me zgjidhje hypertonic (klorid natriumi), vendosni një fashë sterile.
Seals muskujt
Nëse ju keni të përplasem në pjesën e prapme të qafës në shpinë, mos u bëni merak: kjo është mjaft e shpeshtë në mesin e grave mbi 35 vjeç, ushtrim të lartë të cilëve. Szyszka formuar nga ngjeshja muskujt ose anasjelltas - jetesës i ulur, e cila gjithashtu çon në osteoarthritis. Një tjetër arsye - në rritje Sc veshkave dhe të punës krijimit .. "Kodër Byzoneho" që ndodh për gratë që janë në stres të vazhdueshëm.

Kjo ndërtuar-up mund të shkaktojë siklet, por ajo do të ndihmojë për të hequr masazh. Shumë të dobishme për të yoga.