Sëmundjet e lëkurës në foshnjat


Mjaft shpesh në vitin e parë të një fëmije janë sëmundjet e lëkurës. Ju duhet të gjeni shkakun e sëmundjes. Për shkak se këto sëmundje mund të jetë shumë e rrezikshme. Ndonjëherë ju mund të kanë nevojë për trajtim serioz me drogë. Disa fëmijë në vitin e parë të jetës vuajnë nga skuqjen në fytyrë dhe në trup. Shumë shkojnë larg, dhe ka disa që duhet të trajtohen vetëm nën mbikëqyrje mjekësore. Këto dy lloje të puçrra fytyre duhet të jetë në gjendje për të dalluar nga njëri-tjetri. Objektivi kryesor është për të eliminuar shkakun për një kurë, sepse sëmundjet e lëkurës në foshnjat - kërcënimin e rrezikut ndaj fëmijës.


Potnychka
Që foshnje kanë gjëndra djerse pazhvilluara, të cilat shpesh janë të overheated, ata shpesh ndodhin miliaria. Është e lehtë për njoftim - kjo është pimples të shumta të vogla, të vendosura në të gjithë trupin dhe fytyrën. Në mënyrë tipike, miliaria është i njëjtë, por në qoftë se ajo duket shpesh, atëherë nuk i kushtoj vëmendje për atë që nuk është e perehrevaete ju fëmijën. Temperatura mund të jetë një faktor i rrezikshëm për vdekjen e papritur foshnjore.

Infeksionet më të shpeshta të lëkurës:Zgjebja duket kruajtje të padurueshme, skuqje të lëkurës. Ajo ndikon në duart dhe këmbët e fëmijës. Ju mund të infektohen me kontakt të drejtpërdrejtë, kështu që sëmundja mund të përhapet për të gjithë anëtarët e familjes. Sëmundjet e lëkurës që janë të lidhur me periudhën foshnjore përfshijnë:

Urtikaria (emri mjekësore urtykaryya) - ditët e para pas lindjes në trupin e fëmijës duket vspuhshaya, skuqje njolla. Nxituar prek zakonisht trungu, dhe shkon vetë.
Whiteheads (emri mjekësore Milian) - pimples të vogla, diametri i 01:59 milimetra, të vendosura në hundë dhe faqet e foshnjave të porsalindura. Pamja e tyre është e lidhur me maturimin e gjëndra dhjamor dhe pastaj janë javë vetëm para pas lindjes.
"Nevi Strawberry" - i tmerrshëm mbi njollat ​​e lëkurës të kuqe. Mund të duket në lindje, por mund në muajin e parë të jetës. I ndodhur në trup, fytyrë dhe qafë. Në përgjithësi, rritja e tyre vazhdon gjatë vitit të parë pas ulje në nevus furnizimit me gjak, ata kalojnë ngadalë, dhe fillimi i periudhës së shkollës janë në të gjitha. Kur nevus është të mbyllë sytë tuaj, ju mund të kenë nevojë trajtim lazer.

Nevi thjeshtë (ose "kafshon Stork") - është reddened pak spote që tentojnë të vijnë të moshës dhe janë të vendosura në pjesën e prapme dhe pjesën e prapme të qafës. Pas kohës ata zbehet dhe nuk lë pasoja.Mongolian spote - një spote kaltërosh dhe janë zakonisht në të zezë si sëmundjet e lëkurës në foshnjat. Vendndodhjen e tyre është në pjesën e poshtme të shtyllës kurrizore dhe yahodichkah. Kalojë pa pasoja, si fëmija rritet. Ekzemë dhe pezmatim i lëkurës - sëmundja më e zakonshme në fëmijë dhe të rritur kauzën prindërit ankth. Këto sëmundje janë shëruar bukur (ndonjëherë gjendja e tyre të përmirësohet apo shëruar plotësisht), ndërsa fëmijët rriten. Përkundër faktit se skuqjen eczematous janë shpesh, kryesisht fëmijë rritet më shpejt sëmundjen. Në shumicën e rasteve, një histori familjare përfshin lloje të ndryshme të alergjive të tilla si astma, ethe hay, ekzemë.


Ekzemë Fëmijëve
Lëkurës në foshnjat me ekzemë janë shumë të thatë, me pika të kuqe itchy. Në fëmijët më të vjetër ekzemë është në bërryl dhe popliteal gropa. Ju duhet të vidyazykatysya përdorimin e sapunit dhe sistematikisht zbutur lëkurën. Ndonjëherë mjeku - një pediatër cakton një trajtim afat-shkurtër e 1% hidrokortizon vaj. Është drogës butë steroide që heq inflamacion të lëkurës. Në vështrimin e vaji është aplikuar me një përqendrim të vogël të hydrocortisone (005%).

Trajtim të veçantë

Në disa raste të rënda, sëmundja mund të gjendet skuqje të gjithë trupin. Atëherë ju keni nevojë për trajtim serioz. Pediatër jep udhëzime të konsultohen dermatolog. Është e nevojshme për të mbrojtur lëkurën e foshnjës nga ndikimi mekanik, pasi ka dëmtime të rënda nga krehje për këtë arsye e dobishme për fëmijën që të veshin dorashka, të cilat nuk japin fëmijën të vras ​​veten. Besohet se në një masë të caktuar nga ekzema ndihmon qumësht. Në përputhje përjashtojnë ushqimet që shkaktojnë alergji (të ashtuquajtura dietë eliminimi) është shumë i mirë për të rriturit, por praktikisht padobishme për fëmijët. Dhe zakonisht, kjo dietë është rreziku i kequshqyerjes.


Pezmatim i lëkurës seborrheic
Pezmatim seborrheic në foshnjat, zakonisht gjendet në lëkurë e kokës dhe ndonjëherë në fytyrë, gjoks, bërryl dhe gju kthesa. Kjo gjendje shpesh është rreth tre muaj, dhe pastaj të kokës peshore mbresëlënëse thatë të verdhë, dhe trupi i mbuluar me njolla të kuqe me luspa. Në dritën e sëmundjes thjesht mund të fshij lëkurës dhe kokë ulliri ose vaj badiava, atëherë lani fëmijën shampo flokët tuaj. Shkaqet më të shpeshta të sëmundjeve të lëkurës dhe skuqjen kalimtare:


Diaper Rash
Aktualisht sëmundje e lëkurës në foshnjat - pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle nuk ndodh shpesh, si shumë prindër janë duke përdorur pelena absorbues disponueshme. Në rastin e zakonshme e lëkurës folds fëmijë jashtë kontakt të drejtpërdrejtë me pelena nuk dështojnë, e cila mund të shërbejë si një çelës për diagnozë. Për të shmangur pezmatim i lëkurës ose dobësuar manifestimit të saj, do të përpiqen për të ndryshuar pelena sa më shpesh të jetë e mundur, dhe e dëshirueshme, për një kohë për të ndaluar të gjithë përdorin ato. Mos përdorni fshin parfumuar fëmijën, do të përpiqen për të minuar çdo fëmijë me një shtupë pambuku dhe ujë. Përdorimi i mjeteve konvencionale e dermatit pelenë të tilla si vaj zinku ose që përmban vaj pluhur. Ata duket për të vënë një pengesë në sëmundjet e lëkurës në foshnjat, e cila mbron lëkurën.