Sëmundjet e lëkurës Si të jetojnë me dermatit atopicDermatit atopic - është sëmundje gjithnjë e më e zakonshme inflamatore të lëkurës.
Ka dëshmi se 80% e njerëzimit gjatë gjithë jetës së saj kishte simptomat e sëmundjes. Pavarësisht nga fakti se ky pezmatim i lëkurës është një kurs kronike relapsing, masa të shkolluar për të parandaluar acarimin mund të lehtësojë shumë jetën e pacientit. Ajo që ne dimë për mjekësi është sëmundje aq të shpeshta?


Mekanizmat e zhvillimit


Shkaku i kësaj sëmundjeje të lëkurës sot nuk është e qartë. Pjesërisht dini vetëm disa pamjen mekanizmat e dermatit atopic. Në rast të një procesi patologjike në rolin vital lëkurës luajtur nga komponentë imunologjike. Kjo tregon dermatit alergjik ngjashmëri. Ashtu si në reaksionet alergjike trupi i pacientit duhet, "hiper-të përgjegjshëm për ndikimin e stimujve të caktuara mjedisore (p.sh. kimikate), si dhe stresi emocional, stresi. Shumica e pacientëve me dermatit kombinuar me manifestimet e astmës alergjike, rinitit, konjuktivit. Megjithatë, hulumtimet më nuk vlen për rastet e alergjive dermatit atopic. Gjithashtu konfirmoi natyrën gjenetike të sëmundjes. Nëse njëri prind vuan nga kjo sëmundje e lëkurës, në një përqindje të madhe të rasteve janë dermatit në fëmijët.


Sëmundja zakonisht është sezonale, zahostryuyuchys në periudhën e zyyazykay dhe pjesërisht ose plotësisht verë venitje.Cilat janë manifestime të dermatit atopic


Në fazën akute e lëkurës të zonave pacientit shfaqet kuqe, "acarim"I shoqëruar nga kruarje të fortë. Këto qeliza mund të izolohet, të vogla apo të zënë më shumë sipërfaqe. Kur inflamacion vazhdon, lëkura e prekur është e thatë, me një tendencë të flaking. Simptomat gjithmonë varet nga mosha e pacientit në kohën e shenjave të para.

Kjo sëmundje e lëkurës mund të fillojë me javët e para të jetës - në periudhën e fëmijërisë dhe më vonë në jetë - një fëmijë nën 10 vjet dhe në pubertet. Në foshnjat deri në 15.2 vjet skuqjen fytyrën mbresëlënëse dhe kokën (ballin, faqet). Në fazën pediatrik prek lëkurën folds, bërryla, rajoni popliteal, gjoks e sipërme dhe anësore të qafës. Më shumë moshën e rritur shënohet njëjtë si lokalizimin e lezioneve në afat të fëmijëve, por ata janë të kombinuara me lezionet e lëkurës.


Parandalimi i rikthimPër parandalimin e acarimin duhet të përpiqen për të mbrojtur veten nga faktorë të shkaktuar.
Veshje dhe liri krevat duhet të jetë nga fibrat natyrore (pambuk, lino). Leshi dhe materiale sintetike irritojë lëkurën. Nëse ka një skuqje të lëkurës në këmbë, është e nevojshme për të përdorur lëkure apo pëlhurë vetëm këpucë.
Temperaturat e larta dhe ajrit të thatë degraduar sepse temperatura e ambientit mjedisi duhet të jetë jo më i lartë se 20 gradë. Është e këshillueshme që të përdorni një humidifier.
Dush mund të merren çdo ditë, dhe aplikuar më pas të thatë Moisturizers lëkurës. Krem, shampoos, dush xhel duhet të jetë nerazdrazhayuschymy, sidomos për lëkurën atopic. Është më mirë në qoftë se ju rekomandojmë sëmundjet e tyre të lëkurës specialist - një dermatolog mjek.

Disa prej pacientëve ka një ndjeshmëri të veçantë ndaj ushqimeve të caktuara. Në këtë rast, ata duhet eliminuar nga dietën tuaj. Kjo mund të jetë qumësht, frutave agrume, luleshtrydhe, domate, kafe, cola, çaji i zi dhe alkoolit.
Stresi emocional rrit ndjesi e kruarje dhe provokon kruarje, përkeqësuar gjendjen e pacientit. Është e rekomanduar për të kontrolluar stresin me anë të teknikave të relaksimit, joga, meditimi.


Çfarë duhet të bëni në rast të rikthim


Nëse pacienti ka shprehur shqetësimin mjeku skuqje përshkruan krem ​​përmbajnë kortikosteroidet dhe antihistamines.

Në raste të rënda, kortikosteroidet janë të përshkruara tableta, ose në rast të shtrimit - injeksione. Disavantazhi i hormoneve është se me kalimin e kohës ata të humbasin efektshmërinë e tyre dhe lëkurës gjithashtu stonshuyut. Vetëm në vitet e fundit në trajtimin e dermatitit atopik janë përdorur immunomodulators, të tilla si takrolimus ose analogs e saj (vetëm me recetë!).
Një efekt të mirë ka ekspozimit të diellit, rrezatimi ultravjollcë, dush me gels veçanta koloidale, objektet lokale (Gadgets lagësht nxehtë).