Shkakton sëmundje të lëkurës, llojet, trajtim


Gjatë gjithë jetës, lëkura e njeriut është e ekspozuar vazhdimisht ndaj ndikimeve të ndryshme të jashtme, duke përfshirë infektive (protozoa, kërpudhave, viruseve, baktereve, etj) që shpesh kontribuon në ndryshimet jonormale në të. Gjithashtu, lëkura është e lidhur shumë ngushtë me pothuajse të gjitha organet e brendshme për shkak se sëmundja e tyre mund të shkaktojnë edhe ndryshime të ndryshme patologjike
Shkaqet e sëmundjeve të lëkurës
Jashtme shkakton sëmundje të lëkurës:

- Ndikimi i kimikateve (alkali, acid, bojë, kripë, etj)

- Kafshët parazitëve (morrat, pleshtat, mushkonjat, bugs, mite kruarje, etj)- Burimet e energjisë rrezatues (X-rrezet, dielli, rrezet UV)

- Kërpudhave patogjene (prezantimi i lëkurës ndodh kore, trichophytosis etj)

- Efektet e temperaturës (djeg e ashpërsisë varion)

- Mikrobet patogjene. Futur nga mjedisi (lebër, antraksi, kërrnjotë, tuberkulozi, etj)

- Efektet mekanike (ënjtje, abrasions, etj)
Brendshme shkakton sëmundje të lëkurës:

- Sëmundjet e organeve të brendshme (sëmundje të mëlçisë, sëmundje krimb stomakut, etj)


- Çrregullime metabolike

- Avitaminosis

- Funksionimi Broken i gjëndrave endokrine (diabet, seborrhea, puçrra fytyre, etj)

- Reaksionet alergjike ndaj ushqimeve të caktuara (të tilla si luleshtrydhe, vezë, etj)
Simptomat më të shpeshta të sëmundjeve të lëkurës:

- Që kruhet

- Skuqje e lëkurës

- Skuqjen e lëkurës të ndryshme

- Djegia e lëkurës

- Pagjumësi
Sëmundjet e lëkurës
Sëmundje fungale të lëkurës
Ky lloj i sëmundjeve të shkaktuara nga kërpudhat, parazitët me origjinë bimore. Ka sëmundje të tilla në efektin e tyre në lëkurë:


- Thonjtë i mrekullueshëm, e flokëve dhe lëkurës (kore)

- Goditës mukozës ose shtresa me brirë të epidermë, rrallë thonjtë (shoqëruar me inflamacion të lëkurës)

- Goditës shtresë jashtëzakonisht me brirë të epidermë dhe nuk shkaktojnë pothuajse asnjë reagim të trupit (erythrasma, versicolor ngjyra)

Microspores Sëmundjet më të shpeshta fungale konsiderohen, kore, trichophytosis thellë dhe sipërfaqësore
Sëmundje pustular lëkurës
Lëkurës pustular sëmundje janë konsideruar më të zakonshme dhe të shkaktuara nga streptokoket dhe staphylococci. Nuk është vërejtur shpesh shfaqjes së sëmundjes pustular për shkak të sëmundjeve infektive, traumat dhe ftohje papritur të sipërfaqes së trupit.


Sëmundje pustular janë të ndarë në dy lloje: pyoderma thellë dhe sipërfaqësore.

Për të përfshirë thellë pyoderma - xhevairi, vlon dhe hydradenitis.

Duke pyoderma sipërfaqësore përfshijnë - skuqje gozhdë, skuqje pustular, folliculitis, Zayed
Lebër
Lebër, apo siç quhet - është lebra sëmundje serioze kronike që prek të gjithë trupin dhe ndryshimet shoqëruar mutatyvnыmy në mukozës dhe lëkurës. Periudha e inkubacionit të sëmundjes varion nga një deri dhjetë vjet ose më shumë. Në fund të kësaj periudhe, ka nosebleeds, gojën të thatë dhe ënjtje e nyjave limfatike. Lebra më e zakonshme gungor konsiderohet

Lupus
Lupus (lupus) është një specie të tuberkulozit. Më të infektuar me sëmundje priren për njerëzit që vuajnë nga tuberkulozi. Llojet më të zakonshme të tuberkulozit të lëkurës përfshijnë: ulcerative, leze tuberkulozi dhe lupus vulgare. Tiparet karakteristike të kësaj sëmundjeje janë spote, gunga dhe plagë ngjyra kuqe-kaltërosh. Sëmundje të zgjatur këto formacione janë duke lëvizur në Rumenin
Sëmundjet e lëkurës të shkaktuara nga parazitët e kafshëve

Morrat ose morrat - është shkaktuar nga prania në lëkurë e morra njeriut tri lloje: pubike, veshjet dhe kokë. Trajtimi i të qenët me morra mjaft të thjeshtë, por që të arrihet shërim të plotë nuk është e mundur për arsyen e thjeshtë se çdo person është gjithmonë një sasi të caktuar të thërija që të kthehet në të rriturit vetëm nën kushte të caktuara të favorshme.

Zgjebja - një sëmundje ngjitëse e shkaktuar nga mite kruar ose zudnya, parazit ekskluzivisht në trupin e njeriut. Tipari më karakteristik është shfaqja e zgjebe nxito ngjyrë ka filluar të thinjet në një gjatësi dredha-dredha linjë prej rreth dy deri tre milimetra. Përveç lëkurën e pacientit mund të shkaktojë flluska, nodules kuqërremtë dhe crusts holluar me ujë. Nëse zgjebe nuk trajtohet, ai përfundimisht mund të zhvillohet në ekzemë

Ekzemë
Ekzemë është një sëmundje kronike apo akute të lëkurës që prek pjesën e sipërme të dermis dhe veshje e guaskës. Shkaku i kësaj sëmundjeje është konsideruar të jetë një shkelje e sistemit nervor qendror.

Simptomet e ekzemë, lëkura bëhet e ënjtur, e kuqe, nodules kuqërremtë të ndodhë, e cila transformohet gradualisht në flluska lopayuschyesya dhe të kalojë në erozioni (qan sipërfaqe solide). Pastaj Erozioni si tharje transformohet në një kore, e cila gradualisht zhduken vetë. E gjithë periudha e sëmundjes shoqërohet me kruarje patolerueshme. Nëse ekzemë nuk trajtohet, ai mund të zgjasë për vite

Pezmatim i lëkurës
Quhet pezmatim i lëkurës inflamacion nga stimujve të brendshëm apo të jashtëm. Dermatitis në simptomat shpesh të ngjashme me ekzemë, por në kontrast me ndërprerjen e stimulit - është vetë gradualisht dermatit

Sëmundje e lëkurës itchy
- Kruhet (ka trauma dhe stresi ndodh periodikisht)

- Nevrodermyt (të ngjashme me ekzemë, por nuk ka erozioni dhe ndodh periodikisht)

- Prurigo (kruhet sëmundje kronike e lëkurës, është rezultat i dehje kronike ose çrregullime të ndryshme të sistemit nervor)


- Urtikaria (që rezulton nga rritja e ndjeshmërisë ndaj ndikimeve të ndryshme të brendshme dhe të jashtme - erëza, luleshtrydhe, hithër ,, pickimin e insekteve, etj)

- Fëmijët prurigo (zakonisht rezultojnë nga helmimi me ushqim në vitin e parë të fëmijës jetës)
Psoriasis
Ose psoriasis Psoriasis është një sëmundje kronike e lëkurës dhe karakterizohet nga skuqje të lëkurës papules përflakur në terren. Shkaqet e kësaj sëmundje është e panjohur saktësisht
Sëmundjet profesionale të lëkurës
Ekzemë profesionale dhe pezmatim i lëkurës konsiderohen sëmundjet më të zakonshme të lëkurës. Shkaku i ekzemë profesional mund të shërbejë resins si artificiale, ngjyra, kripëra nikelit. Dermatitis shkaktohet zakonisht nga stimuj termike, mekanike dhe kimike të pranishme sidomos në prodhim

Sëmundjet e gjëndrave të lëkurës
Seborrhea - karakterizohet nga një shpërndarje rritjen e gjëndra dhjamor yndyrë. Nëse goditi seborrhea kokës, sëmundja shoqërohet me humbjen e flokëve.

Fytyre - një sëmundje kryesisht shfaqet në adoleshencës dhe në prezencë të seborrhea
Urdhje
Pink zoster - është në rritje sëmundje akute inflamatore të lëkurës, të cilat paraqiten në lëkurë kuqërremtë-trëndafili njollat ​​zhvishem. Më shpesh sëmundja ndodh në pranverë dhe në vjeshtë.


Liken planus - një sëmundje kronike e lëkurës karakterizuar nga të ashtuquajturit skuqje gunga inflamatore pa simptome të dukshme dhe pothuajse gjithmonë e shoqëruar me kruarje të rënda
Sëmundjet e gjëndra djerse
- Stop djersitje

- Reduktuar djersitje

- Rritja e djersitje (hyperhidrosis). Nuk është shtyrë si rezultat i stresit dhe të manifestohet në formën e djerse në fytyrë, shuplaka, dhe të tjerët. pjesët e trupit
Trajtimin e sëmundjeve të lëkurës
Më i zakonshëm që përdoret Trajtimet:


- Mbushje e trupit me antibiotikë dhe vitamina, i cili siguron rezistence ndaj sëmundjeve.

- Siç ushqim i ekuilibruar shëndetësor, mund të eliminojnë shkaqet e sëmundjeve.

- Efekt medicinal drejtuara në sistemin qendror nervor të rritur imunitetin përgjithshëm, reduktimin ndjeshmërinë irritues te mundshme.

Trajtimi i jashtëm i sëmundjeve të lëkurës është gjithashtu shumë e rëndësishme. Qëllimi i tij kryesor është që të përshpejtojë shërimin e lezione ekzistuese dhe lehtësimin siklet të djegies, kruajtje, etj më i zakonshëm që përdoret: kremra, pluhurat, xhel, ointments, fasha, dressings lagësht. Gjithashtu për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës procedurat termike janë aplikuar dhe terapi të ftohtë.

Në përfundim, ne vërejmë se për trajtimin e suksesshëm të sëmundjeve dermatologjike është shumë e rëndësishme që të përdorin teknologji të dizajnuara drogë, sepse në shenjën më të vogël të ndonjë sëmundje të lëkurës duhet menjëherë të zbatohet për kompetente në këto mjeku çështjet.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. fytyre (fytyre)
2. Trajtimi Ichthyosis