Zhurma në veshët dhe kokën


Simptoma të tilla si tringëllimë në veshët dhe kokë nuk mund të lihet pambikëqyrur, edhe nëse ajo duket e rrallë. Ajo në përgjithësi tregon zhvillimin e sëmundjeve të rënda të enëve të gjakut, arteriet e trurit. Pra, para se të filloni trajtimin, ju duhet të vënë diagnozën e saktë dhe i nënshtrohen kontrollit mjekësor.
Zhurma në kokën time dhe vë veshët e tij
Shkaku më i zakonshëm i kësaj gjendje - presionit të lartë të gjakut. Hipertensioni vuajnë nga dhimbje koke, tingëllim në veshët, hedhjen atyre që presionin e lartë të gjakut, duke kaluar nëpër enët e gjakut, duke shkaktuar një lloj rezonance të shëndoshë. Veshi i tij mbledh brenda vendit, për shkak të asaj një ndjenjë se zhurma në kokën time.


Trajtimi i presionit të lartë duhet të mbahet nën mbikëqyrje mjekësore, pasi hipertensionit është i mbushur me pasoja negative për zemër. Emëruar Zakonisht përgatitjet e veçanta për gjendjen e normalizimit dhe rekomanduar shmangien e ushqime dhe pije të caktuara nga dietë, për shembull, çaj dhe kafe të fortë.
Zhurma në veshët dhe kokën
Tingull shurdhues njëkohshme në të dy veshët dhe kokë - një shenjë e sulmeve migrenë. Kjo është quajtur një atmosferë, ajo mund të zgjasë nga 15 minuta deri në 2-3 orë. Përveç kësaj, para sulmit ndonjëherë ka hallucinations mjaft realiste auditory.

Menjëherë pas shfaqjes së zhurmës në kokë dhe veshët duhet të fillojnë të marrin trajtim në formë qëllim ilaçe migrenë (painkillers), të miratojë një pozicion horizontal dhe të vendosur këmbët në (ose pak më lart), kokë.
Zhurma në kokën time dhe veshët
Nëse zhurma pengon vetëm veshin e majtë apo të djathtë dhe tingëllim në kokën e tij, duhet të referohen otolaringolog. Simptoma të ngjashme shoqërojnë otitis - inflamacion të veshit të brendshëm. Ajo mund të shkaktohet nga infeksionet e ndryshme dhe viruset, ndërsa shfaqjes së infeksioneve traktit të sipërm respirator (sinusit), hipotermia ose meningjitit.

Trajtimi në këtë situatë është reduktuar për të eliminuar shkaqet e tringëllimë në veshët dhe kokën, trajtimi është kryer duke përdorur drogë antibiotik, dhe aplikimi i produkteve lokale (ointments, pika sy, fasha).
Spinning, dhimbje koke dhe tringëllimë në veshët
Përkundrazi, këto simptoma janë të lidhura me qarkullimin e gjakut. Kjo gjendje ndodh kur faktorët e mëposhtëm:

 • trauma kokë me një tronditje;

 • pllakë atherosclerotic në enët e gjakut;

 • sëmundje auditory nervore.


 • Nëse marramendje provokon të vjella dhe të përzier të rëndë pas një rënie ose goditje kokën e tij dhe duket kumbues paralel në veshët, ju duhet menjëherë të fillojë trajtimi tronditje.

  Zhurma atherosclerosis në të dy veshët rritet më afër natës, të shoqëruar nga një përkeqësim i aparatit vestibular (njeri i keq që qëndron në këmbët e tij). Në këtë rast, ju duhet të shqyrtojë me kujdes enët e gjakut të trurit, për shembull, duke përdorur Doppler dhe pastaj menjëherë të fillojnë terapinë e arteriosklerozës.
  Kreu pambuku dhe tringëllimë në veshët
  Mungesa e gjumit dhe lodhje konstante zakonisht çon për shtetet neurotike, të cilat mund të shfaqet si simptoma të tilla si ndjenja e intensitet te kokes, prani të një gumëzhimë dobët ose fërshëllen në prani. Përveç kësaj, stresi ose depresiv shoqërohet shpesh me pagjumësi dhe çrregullime të tjera të gjumit, e cila përkeqësohet edhe më tej situatën.

  Përballen me këtë problem duke përdorur droga të veçanta, qetësuesve infusions dhe decoctions (Murriz, acaroj qen). Është gjithashtu e dëshirueshme që të zgjidhni të paktën një ditë në javë për një pushim, të përpiqen për të krijuar ditë normale me orë të mjaftueshme të gjumit.