Çfarë një sëmundje e kuqe gjuhë


Gjuha nuk është vetëm një pjesë e pajisjes, e cila është përgjegjëse për formimin e gjërave. Në sajë të tij, njerëzit mund lirisht të komunikojnë dhe të kuptojnë njëri-tjetrin. Por përveç kësaj, ne mund të ndihmojë në zgjidhjen e çështjeve të tjera. Studimi ngjyrën e gjendjes papillae Gjuha, vlerësuar pllakatë, mund të dyshohet disa sëmundje. Në disa raste, një ndryshim në gjuhën në lidhje me disa nga simptomat më të rëndësishme dhe nganjëherë vetëm i jep një aluzion të zhvillimit të saj. Skarlatinë është një sëmundje zhvillim të shpejtë, shkaku i cili është agjenti infektues. Karakteristikat kryesore të sëmundjes mund të përfshijnë: ngritja e temperaturës për febrile shifra, simptomat e intoksikimit (humbja e oreksit, dobësi dhe lodhje), një proces inflamator në bajamet dhe të pamend vend disponueshmërinë në të gjithë sipërfaqen e trupit. Shkaku më i zakonshëm i fruth i keq konsiderohet bakteret - Streptococcus. Gjatë jetës së saj ajo prodhon një toksina që stimulon shfaqjen e këtyre simptomave. Sëmundja mund të përhapet nga ethet e pacientit kuqe apo dhimbje të fytit. Transferimi i baktereve është kryesisht për shkak të transmetimit ajror. Zhvillimi i sëmundjes fillon pasi patogjen hyn në trup nëpërmjet bajamet në gojë. Ata janë konsideruar atrium. Atëherë bakteret fillojnë të prodhojnë toksina эrytrohennыy. Pasi ka inflamacion në shtresat e sipërme të lëkurës. Nëse koha fruth i keq nuk do të fillojnë të shërohet, atëherë ajo është dhimbje si i lënduar, mund të shkaktojë zhvillimin e etheve reumatike, miokardit ose glomerulonefriti. Ky proces ndodh për shkak të infeksionit në gjak dhe përhapet në të gjithë trupin. Ethet Scarlet prodhon imunitet në trup, e cila është përgjegjëse për mbrojtjen e të drejtave të zhvillimit të mëtejshëm të kësaj sëmundjeje. Trupi bëhet imun ndaj parazitit. Ethet Scarlet ndodh kryesisht në fëmijët.


Sëmundje Red Gjuha fillon pas kohe nga depërtimin e baktereve në trup për manifestimet e para të sëmundjes. Shpesh kjo periudhë zgjat nga 1 deri në 12 ditë. Ethet Scarlet fillon papritmas me një rritje të shpejtë të temperaturës në 39 gradë. Përveç kësaj ka pamjen e dobësisë, dhimbje koke, dhe ndjesi të dhimbshme në fyt. Këto simptoma shfaqen gjatë ditëve të para. Deri në mbrëmje, skuqje fillon të shfaqet në qafë, gjoks dhe gjymtyrë e sipërme, si pika të vogla që ngrihen mbi lëkurë. Pas dots bashkimin formuar njolla të kuqe Madhësi të cilëve nuk e kalon 2 mm. Pastaj njolla përhapet në të gjithë sipërfaqen e trupit dhe është e ngjashme me patë lëkurën reddened. Ka pjesë të trupit ku puçrra është veçanërisht intensitet. Këto përfshijnë lëkurë folds në kërrabë e bërryl dhe axillary rajon. Përveç kësaj skuqje shoqëruar me kruarje. Fytyra e pacientit karakteristikë e fruth i keq. Rash, e cila ka një ngjyrë rozë, në përputhje me ballin dhe tempuj, skuqem ndritshme mbi cheeks. Sa për rajonin nasolabial dhe mjekër, ata kanë ngjyrë shumë të zbehtë. Pra, buzët qershi intensive qartë dallohet nga lëkura zbehtë. Përveç shenjave themelore të fruth i keq të përfshijë rritjen e diametër dhe pamjen e ëmbëlsi të ngurta në prekje nyjet limfatike submandibular. Pavarësisht nga kjo, ata janë fleksibile dhe nuk janë të ngjitur për indet përreth dhe mes tyre. Një simptomë tipike e fruth i keq konsiderohet paraqitja e ndritshme mukozës kuqe ngjyrë dërçikth Palatine, bajamet dhe shije të butë. Gjithashtu bajamet mund të ketë me kalimin e kohës me ulcerat e vogla, të cilat janë zonat e akumulimit të qelb. Temperaturë të lartë ruhet për 2-4 ditëve kur skuqje respektohet pergjate gjithe siperfaqen e trupit. Pas pikës kohë të caktuar të fillojnë të humbasin ngjyrën e tyre dhe të zhduket. Që në 5-6 ditët e para të fillimit të simptomave, ka pamjen e lëkurë të lëkurës, kohëzgjatja e të cilave mund të jetë deri në 2-3 javë. Nëse trajtimi i etheve të kuqe, nuk është nisur në kohë apo jo droga nuk ishin të efektshme të mjaftueshme, rrit yyazytsirnist e komplikimeve. Më të shpeshta përfshijnë inflamacion të pjesëve të mesme të veshit, sinuseve, dhe ethe reumatike dhe glomerulonefriti. Sëmundje të kuqe gjuha trajtohet në ndërtesën kryesore. Në spital duhet të jenë të shtruar në spital pacientët me sëmundje të moderuar dhe të rëndë. Gjithashtu në prani të familjeve të fëmijëve të moshës 2 muaj deri në 7 vjet, duke përfshirë edhe nxënësit e shkollave fillore nuk vuajnë ethe kurrë të kuqe flakë, pacienti duhet të izolohet në një spital. Parandalimi i infeksionit është bërë me anë përjashtimin e kontaktit me pacientë me fruth i keq. Gjithashtu, ai duhet të paraqesë një enë të veçanta dhe tualetin (sapun, peshqir). Izolimi mund të ndalet pas shërimit të plotë. Megjithatë, në mënyrë që të përjashtojë ndërmjetësuesi tjetër ynfektsyonyrovanyya kjo periudhë duhet të vazhdojë për 10 ditë nga fillimi i simptomave. Si të fëmijërisë, kur një fëmijë viziton vendet ku një numër i madh njerëzish, të tilla si kopshte, shkolla apo grupe të ndryshme artistike apo individëve, masat e karantinës duhet të jetë një tjetër 12 ditë pas shërimit të plotë. Edhe djem që ndjekin shkollën fillore, dhe kanë kontakt me personin e sëmurë duhet gjithashtu të jenë të izoluar për 7 ditë pas komunikimit me pacientët me fruth i keq. Nëse ju ende dështuar për të parandaluar sëmundjen, atëherë ne duhet menjëherë të fillojnë për të trajtuar. Kjo është për të parandaluar ndodhjen e komplikimeve dhe formimin e mëvonshme e imunitetit të qëndrueshme gjatë gjithë jetës.