Me ndihmë nga dhimbje të rënda të fytit


Ti e di mirë se ka shumë arsye pse një dhimbje të fytit. Prishet fyt me këngë me zë të lartë, duke dëgjuar britmat e mprehtë, djegiet çaj të nxehtë, zastudyv e ftohtë, tym helmimi tharje duhanit ajrit. Çdo të ftohtë gjithmonë fillon me një dhimbje të fytit. Sa shpejt mund të lehtësojë këtë dhimbje? Me ndihmën e dhimbje të forta në fyt dhe se si të ndihmojnë veten e tyre?
Faktorët e rrezikut për dhimbje të fytit
Fyt - një ushqim dhe vozduhopryemnyk. Ajri që hyn nëpërmjet gojës dhe hundës duhet të pastrohen, mos humbasë viruset, mikrobet, papastërtitë, njomet, të ngrohtë. Natyra siguron amygdala - "mbrojtjen" e indeve limfoid. Ata kanë nevojë për të mbrojtur trupin nga infeksioni. A ju kujtohet si një fëmijë - adenoids (bajame faringut) fryhet dhe bajamet gjuhësor dhe bajamet (bajamet Palatine).Në bajamet - sipërfaqe të pabarabartë, me pika me lëvizje dhe folds e mukozën (boshllëqeve dhe crypts). Për shkak të parregullsive - obezvrezhyvayuschaya rrit zonën e saj sipërfaqe. Mangësitë, janë më të rrezikuara në qoftë se amygdala nuk mund të përballen me rolin e tij si mukozës janë thellimin e ushqimit makinë mbetje që të çon në inflamacion. Ajo bajamet, duke bllokuar rrjedhjen e ajrit të infektuar, duke marrë goditjen e parë mbi. Gjatë një grip apo viruseve të ftohtë që të merrni në fyt, shkel "paqen natyrore". Viruset kapur në mukozën e faringut dhe sipërfaqe bajame, sikur të depërtojnë në qelizat epiteliale, pastaj fillon aktivitetet e tyre destruktive. I vogël, Flluska transparente shfaqen në mukozën e fytit, ata janë shumë të ngjashme me pikat e vesës. Por shumë shpesh, dhimbje të fytit shkaktojnë vetëm infeksionet virale, shpesh u bashkuan nga bakteret për viruset. Kur një person është i shëndetshëm - bakteret formojnë pllakë, ata janë në hapësirat ndërdhëmbësh. Por paraqitja e viruseve pengesë mbrojtëse bie dhe bakteret fillojnë të tregojnë agresion. Një nga shkaqet e angina - streptokoket. Kur infeksion bakterial në bajamet formuar pllakë, dhe si pasojë - qelb "tape". Faktorët kryesorë për infeksion fyt nga viruset dhe bakteret:
Pirja e duhanit të zgjatur dhe të shpeshta
ajrit të thatë
hipotermi të rënda,
pirë pije të ftohtë dhe kaustike,
lëndim të kockave peshk fyt,
zvogëluar rezistencën e organizmit në sëmundjet kronike dhe stresi.Arsyet që të çojnë në dhimbje në fyt dhe ndihmë nga dhimbje të forta në fyt
Dhimbje në fyt, shpesh shfaqen me grykët (grykët), gjatë inflamacion i bajamet. Gjatë kësaj periudhe ndikon bajamet ose bajame. Hape gojën tuaj të gjerë, ju mund të shihni djegur si zjarri, bajamet. Madhësia e rritur fuqishëm. Në varësi të formës së pectoris, në sipërfaqe mund të jetë pllakë ka filluar të thinjet, e cila "zbukuron" ata si pema e Krishtlindjeve, priza purulent. Ndonjëherë bajamet nuk janë zgjeruar shumë, por nuk është një ndjenjë e "poshkryabыvanyya", si në qoftë se ju gërvishtem rërën e tyre të nxehtë. Pastaj - një dhimbje të fytit, inflamacion i mukozën e faring.


Faringjit, bën djegien dhe thatësi në fyt, shpesh leh përmban kollë e thatë dhe ndjenjë të pakëndshme fyt gërvisht. Me ndihmë nga dhimbje të rënda të fytit, në një rast të tillë? Nëse ajo merr humbur ose zë dhe nuk mund të flas, është shpesh shkaku i pezmatim i fytit - inflamacion i litarët vokale. Gjatë kësaj periudhe, ju më mirë të mos flisni, të heshtur për një shërim të shpejtë për të votuar fyt poschadyvshy. Këto dhimbje të fytit, të privuar nga pjesa tjetër, gjumit dhe oreksit. Me bajamet rritje të mundshme si të përzier dhe të vjella, dhe, natyrisht, gëlltitjes së vështirë. Pastaj, nuk është inflamacion i nyjave limfatike të vendosura nën nofullën e poshtme, duke shkaktuar parehati shtesë dhe dhimbje.


Në gojë atje siklet, dhe i tërë trupi vuan dhimbje në muskuj dhe nyje, djersitje të tepruar, dhimbje koke dhe dobësi të rënda. Në mënyrë tipike, bashkohet inflamacion veshit (otitis media) dhe kullojnë hundët. Çfarë duhet të jetë dietë me një dhimbje të fytit? Ka disa "luftuar" taktika për të reduktuar vuante nga një dhimbje të fytit. Si menjëherë qetë dhe ndihmë nga dhimbje të forta në fyt?

1. Për të filluar ndryshimin e dietë. Korrje e dietë trashë ushqimore, gëlltitjes fyt traumatike. Menu një bukë të freskët, perime gatuar, borscht, supave, drithëra të ndryshme. Enët shumë të dobishme kungull: qull kungull, lëng, të pjekura në furrë kungull. Kjo perime është në gjendje për ta redukuar inflamimin dhe lehtësimin e dhimbje të fytit dhe e gjithë kjo vetëm për pronat e saj natyrore.


A nuk i kushtoj vëmendje të kalorive ngrënë, ndërsa ju të hidhëruar. Ushqimi duhet të jetë e mbushur me yndyrna, zbutës dhe enveloping Mukoza frymëmarrjes përmbajnë antioksidantë - vitamina A dhe E, të cilat mbrojnë epitelin e mukozës. Të përjashtuar nga dietë e condiments dhe erëza, të cilat të irritojë fyt. Me përjashtime përfshijnë qepë dhe hudhër, të cilat përmbajnë vajra esenciale dhe të paqëndrueshme, kanë efekt të mirë terapeutik me grykët dhe faringjit. Shumë kujdes mendoj për ushqimet që shkaktojnë alergji - çokollatë, mjaltë, agrume dhe arra. Këto goodies të preferuar janë jo vetëm pronat e dobishme, por edhe disa negative - të kontribuojnë në inflamacion në fyt dhe për të rritur kollë. Të gjitha produktet duhet të jetë e ngrohtë, por jo të nxehtë apo të ftohtë, të cilat irritojë sipërfaqen mukozale.


2. Krijo rehati për fyt. Ajri në dhomë duhet të jetë e thatë dhe jo me pluhur, siç është dehidratim i mukozën e fytit si pasojë - reduktojë pronat e saj mbrojtëse. Kështu, ngjirurit e zërit mund të rritet, të rritet dhimbje të fytit, kollë bëhet e fortë. Më të shpenzojnë pastrimin e lagësht, organizoni kontejnerët e ujit apartament ose rri peshqir të lagur në radiatorëve, si dhe, në qoftë se ju nuk jeni frikë nga erë të lartë qepë në apartament, pastaj imët pres atë dhe e vënë atë në dhomën e tij - kjo do të rrisë shpejtësinë e shërimit.