Çfarë ata thonë se për një njeri thonjtë të shëndetshme


Shfaqja e ndonjë sëmundje të brendshme gjithmonë ndikon në pamjen e personit. Ajo mund të jetë humbje e flokëve, ënjtje, lëkurë lëkurë, pigmentim, dhe shumë karakteristika të tjera. Por si rregull, njeriu modern i kushton pak vëmendje xhingërima tilla.

Dhe në qoftë se ai e quan, duke u përpjekur të heqin qafe e tyre kozmetike. Ndërkohë, sëmundja në këtë kohë vetëm përparime, dhe mund të manifestuar veten simptoma tashmë serioze. Si është koha ta njohin atë? Rregulli më i rëndësishëm: mos injorojë ndryshime në pamjen e tyre, qoftë edhe një ndryshim të vogël në formën e pjatë gozhdë. Pas të gjitha, ju nuk keni edhe të imagjinojmë se çfarë thonë ata në lidhje me shëndetin e thonjve të njerëzve.Në marrëdhëniet midis mirëqenies dhe pamjen ende foli thonjtë sages e tij të Lindjes së lashtë. Ata besonin se çdo gisht është i lidhur direkt me një organ të veçantë. Thumb, sipas mendimit të tyre, reflekton gjendjen e trurit, indeksi - të lehtë, të mesme - unazë zorrë - veshkat, dhe pak gisht - zemër. Prandaj, diagnoza, ata së pari studiuar pamjen e çdo gisht thonjtë. Sigurisht, tani mjekët nuk e përdorin këtë metodë. Gjendja e pjatë gozhdë vetëm plotësojnë pamjen e përgjithshme të simptomeve. Por, megjithatë, ne nuk mund të themi se doktrina e lashtë në masë të madhe ndihmon një person të identifikuar sëmundjen në një fazë të hershme.


Thonjtë person i shëndetshëm zakonisht i kuq, i drejtë, niveli, mos e prish dhe nuk shtresuar. Ndryshimi sy ata mund vetëm në rast të dëmtimit mekanik për shkak të kontaktoni me kimikate ose për shkak të një reaksion alergjik.

Në sëmundje të ndryshme janë shpesh formën e pjatë gozhdë. Për shembull, ajo është trekëndëshi në sëmundjet e shtyllës kurrizore. Thonjtë të shkurtra dhe të sheshtë janë njerëz që vuajnë nga sëmundje të zemrës. Brazdat tërthor në pjatë gozhdë të mëdha, të mesme dhe tregues gisht mund të jetë rezultat i sëmundjeve infektive, sulm në zemër, fruthit, rubeolës, apo verdhëz. Brazda gjatesore sinjalizojnë sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Thonjtë shumë të spikatur të thënë në lidhje me sëmundjet e mushkërive dhe çrregullime metabolike dhe konkave - zhvillimin e anemisë dhe vitaminë mangësi. Xhungë në fund të pjatë gozhdë sugjeron zhvillimin e një infeksion të mushkërive. Layering, gozhdë potusknenye dhe formimin e depresioneve në atë që tregon zhvillimin e psoriasis. Dhe pamja e grooves në pjatë gozhdë mund të paraprijë alopecia.


Shumë shpesh një njeri thonjtë bëhet i brishtë dhe e thatë. Për të hequr qafe këtë problem, gratë priren të përdorin përforcuar ngjyra ose mjete të tjera të veçanta. Megjithatë, shkaku delamination e thonjve mund të mbulohen në sëmundjet e brendshme për shkak se procedura e shërimit lokale në këtë rast nuk do të të ndihmojë. Një person mund të thjesht nuk mjafton mineraleve të tilla si zink, selen, ose kalcium. Prandaj, ju duhet të përfshijë në tuaj dietë ushqim deti, mish, arra, vezë dhe fasule.

Gjithashtu flasim për shëndetin dhe lunulы ("gjysmëhënat" bazë pjatë gozhdë). Nëse ata janë shumë të mëdha, atëherë ndoshta ju keni takikardia, dhe në qoftë se plotësisht mungon, kjo tregon qarkullim të dobët dhe dështim të zemrës. Në qoftë se në mes të "polulunyem" dhe pjesa tjetër e strip gozhdë është, kjo tregon zhvillimin e diabetit.


Në sëmundjet e njeriut tregojnë dhe njollë e thonjve. Ky ilaç simptomë quhet "dyshromyya." Thonjtë zbehtë mund të tregojë dështim të zemrës, anemi, sëmundje të mëlçisë ose kequshqyerja. Nëse pjatë gozhdë me një nuancë kaltërosh, kjo do të thotë se gjaku është pak oksigjen. Kjo ngjyrë gozhdë mund të ndodhë në njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e mushkërive (të tilla si pneumonia). Gjithashtu, ngjyrë e kaltër mund të flasim për diabetin. Nëse thonjtë me ngjyra të ndritshme të kuqe, atëherë është e mundur personi vuan nga sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut. Të bardhë pjatë gozhdë - një nga shenjat e sëmundjes së mëlçisë (të tilla si hepatiti, ose sëmundjet e veshkave gjëndra). Thonjtë Zhovti mund të bëhet diabet, psoriasis, sëmundjet e mushkërive dhe tiroide.


Duhet të theksohet se pllaka gozhdë mund të shfaqen njolla dhe vija, të cilat janë gjithashtu duke folur për shëndetin. Nëse njollat ​​e bardha - një shenjë të ndryshimit të sistemit nervor qëndror, dhe sinjali verdhë mosfunksionim i trurit. Bardhë ose ngjyrë kafe Stripes tërthor mbi thonjtë thënë në lidhje me sëmundje të veshkave, dhe të kuqe - në rritje të presionit.

Megjithatë, nëse ju gjeni veten njollë e thonjve, nuk nxitoj për të drejtuar te mjeku. Së pari, të dëgjoni me trupin tuaj. Pas dyshromyya - kjo nuk është tipar kryesor i sëmundjes. Thonjtë pasqyrojnë ndryshimet ekzistuese në shëndetin tuaj. Para se ata do të ndryshojë ngjyrën, ju do të përjetojnë një numër të simptomeve të ndryshme: dhimbje, palpitations, gulçim dhe Sëmundjet të tjera. Në qoftë se ju ndiheni në disa muaj, atëherë ju duhet të vizitoni një mjek dhe të testuar. Mos harroni se arsyeja kryesore për ndryshimin ngjyrën dhe formën e pjatë gozhdë - sëmundje fungale. Pra, para së gjithash, ju duhet të vizitoni një dermatolog.


Sigurisht, ju duhet të dëgjoni se çfarë thonë ata në lidhje me shëndetin e thonjve të njeriut. Por gjithashtu e rëndësishme të mbani mend që të ndryshojë pamjen e pjatë gozhdë mund të ndodhë si rezultat i një reaksion alergjik ndaj ilaçeve, detergjenteve ose në kozmetikë.