Çfarë duhet të bëni kur hundës bllokimet e kthimit të lirë frymëmarrjes


Hundës bllokimet - fenomen mjaft të pakëndshme, duke i detyruar vazhdimisht të ndjehen të parehatshme. Ju nuk mund të duhet të marrë frymë, ha, punë, fle. Ky kusht është shoqëruar ndonjëherë nga një kullojnë hundët, por mund të ndodhë pa të. Kjo nuk është një sëmundje, por vetëm një simptomë e vetme, por megjithatë ajo duhet të shërohet.

Përmbajtje

Shkaqet
Ilaç
Inhalacion
Larje
Si gjyshet tona
Masazh
Çështjet Ushqim
Së fundi KëshillaShkaqet
Hunda është vënë kryesisht gjatë ftohjet, por kjo është shpesh një shenjë në mënyrë të pavarur si reaksione të irritojë faktorët e brendshëm dhe të jashtëm. Këto përfshijnë:
thatësi e tepërt e ajrit;
reaksion alergjik;
Efektet anësore të ilaçeve;
motit të ftohtë;
pirja e duhanit;
pijshëm.Faktori i fundit ndikon në pamjen e sinus hundës në mënyrë indirekte: alkooli provokon dehidratim, duke rezultuar sinuset bymehet rëndë.
Hundës shpesh pasojë e sinusit, anomalitë strukturore (deformim dhe pengimin e mur ndarës hundës), prania e adenoids.
Çfarë ndodh nëse hundë vazhdimisht zihet fryma? Për të kuruar atë, ju mund të përdorni disa metoda.

IlaçKjo është mënyra më tradicionale. Në shenjë e parë e plotësi ju duhet të shkoni në farmaci dhe për të blerë antihistamines. Efikasitetin e tyre është shkaktuar nga bllokim veprimin e histamine - nje komponim kimik sintetizuar nga sistemin imunitar. Tepërt e tij çon në inflamacion të sinuseve, e cila shkakton ënjtje pa to ftohtë.
Gjërat për të bërë në kushte të rënda? Nëse hundë shumë të zihet fryma, mundësisht Merrni përparësi të cetirizinës apo frksofenadin ziterjonik, por blerjen e tyre ju duhet një recetë.

Për të trajtuar në mënyrë efektive një kusht antihistamines të mjaftueshme: ata duhet të kombinohet me mjete anti. Fenilefrine, pseudoefedrinës punë e shkëlqyer me ënjtje të indeve të hundës.
Sprays Mirë ndihmë hundës (naftizin, fenilefrine, oksimetazolin). Prej tyre, ju do të bëhet shumë më e lehtë, por të përdorin mjete të tilla mund të jetë jo më shumë se tri ditë. Përdorim më të zgjatur provokon thatësi e mukozës dhe të çon në efektin e kundërt - dhe edhe më shumë të ngjeshur.InhalacionShumë prej tyre janë përdorur për të trajtuar këtë kusht të pakëndshme të kafshëve shtëpiake mënyra. Nëse ju shpesh hundë të zihet fryma, ju shumë shpesh drejtuar në procedurë të tillë si inhalimi i avujve. Avantazhi është se inhalimi drogës lëshuar menjëherë në traktin e sipërm respirator, kështu që efikasiteti i përdorimit të tij në masë të madhe rrit.Metoda më e arritshme është nuhatës patate të ziera. Uji duhet të thahet, kokën të mbuluar me një peshqir dhe disa minuta për të marrë frymë me avull të nxehtë. Të bësh këtë e rekomanduar ditore derisa ju të ndjeheni më mirë.

Një mjet i shkëlqyer është buds pishe. Tre lugë të thata sythe TEAS në dy litra ujë gjatë një nahylysya tigan dhe të marrë frymë me avull e tyre.
Eukalipt Inhalimi do të kuruar edhe mbipopullim më të rënda. Hidh gjethet grimcuar e eukalipt (dy lugë) në dy litra ujë dhe të sjellë një çiban. Treat hundën mund të ndihmojë me vaj esencial eukalipt, duke shtuar disa pika të ujit për mbytje.LarjeNjë tjetër mënyrë e sigurt dhe efektive - duke i larë me metodën shëllirë "HETE Dzhala".

Për të përgatitur zgjidhja marrë një gjysmë lugë çaji kripë, përziejnë atë me një majë e sode buke dhe zgjidhjet në 200 ml ujë të ngrohur pak. Zgjidhja Plotësoni HETE kazan, anim kokën tuaj mbi lavaman, u hundëz në vrimë hunde dhe derdh përmbajtjen brenda. Përbërësit duhet të dalë përmes gojës. Kjo duhet të bëhet para se të pastrimit të plotë të sinuseve të hundës. Pas larjes plotë hunda e dikujt të shkojë në të dytin.
Nëse hedhur hundë shumë e vështirë, do të përgatisë një pjesë të dytë të zgjidhjes dhe të përsëritur procedurën.

Si gjyshet tona


Ajo ka qenë prej kohësh përdorur në fshatra ruse mënyrë të thjeshtë dhe shumë efektive e ka hequr të ngjeshur - deleje yndyrë. Mjekimi është si vijon: q-tip duhet të thith yndyrë dhe yndyrat ato brenda nga hunda. Kjo duhet të bëhet gjatë natës.
Metoda e dytë është mjaft e pakëndshme: të varrosur lëng vrimat e qepë të freskëta apo hudhër (disa pika). Treat hundës mjete të tilla nuk mund të më shumë se tre ditë, sepse ajo rëndë irritojë.
Qasja më pak e guximshme mjete të tjera - lëng panxhar. Për ta bërë atë, fshij në një rende panxhar, dhe shtrydh lëng varrosur në hundë.

Shkëlqyer futje pikë-pikë ndihmë në Kalanchoe lëng hundë. Ajo është marrë nga gjethet e bimës. Hundës kalon pas 3-4 trajtime.
Për të kuruar këtë gjendje dështon dhe duke përdorur sanëz naftës tretësirë. Për përgatitjen e tij Mix vaj ulliri dhe një filxhan e gjysmë të copëtuar rrënjë sanëz dhe të vënë në një vend të errët për 10 ditë, atëherë kaloni nëpër një sitë dhe e varrosën hundën e tij në dy pika. Nëse hunda e fëmijës zihet fryma, e vajrave të freskëta duhet të jetë i holluar në një raport prej 1: 1.MasazhTreat hundës është e mundur dhe me një masazh të veçantë. Metoda është e përshtatshme për të gjithë, pa përjashtim.
Vendi gishtat e indeksit pads nën hundë vetëm mbi vetullat brenda syrit dhe opysыvay varg prej rreth 20-30 sekonda.
Vendos gishtave tuaj në pjesën e jashtme të sinuseve të hundës dhe masazh me lëvizje rrethore.
Push për të thelluar skajet e hunda, pothuajse mbylljen e tyre. Përsëriteni 10 herë.
Complete 10 e ngjashme për të thelluar klikimeve në skajin direkt nën veshit.Çështjet UshqimNëse ju keni një hundë kronike zihet fryma, duhet të mendojnë për dietën tuaj. Me dietë të zgjedhur si duhet ju mund të më efikase të trajtuar këtë simptomë.
Ne duhet vidyazykatysya konsumimin e sheqerit të bardhë. Tepërt e saj në trup çon në mungesë ekuilibri hormonal dhe riprodhim të zgjeruar të organizmave patogjene. Në vend të sheqerit të rafinuar të përdorur sheqerna natyrore ose sweeteners.
Ekspertët pohojnë se prodhimet e qumështit të kontribuojnë në formimin e mukusit dhe për të rritur shkallën e ngjeshur. Nëse vuani nga ky problem, ju keni qumësht vidyazykatysya, kefir, kos, djathë, akullore ose të paktën të kufizojnë ato në rëndim të simptomave.

Me sukses të trajtuar sinus inkorporuar duke përdorur ushqim erëza. Xhenxhefil, rrikë, speca të kontribuojë në drejtim të lehtësimit të frymëmarrjes hundës. Por ne duhet të kujtojmë se përdorimi i zgjatur i ushqimeve me erëza ndonjëherë provokon gjendjen Përkeqësimi.Së fundi KëshillaKur ju keni një hundë të zihet fryma gjithë kohës, jo vetëm të pakëndshme: ju vuani nga dhimbje koke, vazhdimisht ndodh tensionuar, nervoz, sepse ju nuk mund të sigurtë të shkoni në lidhje me biznesin e tyre.
Përdorni recetave dhënë dhe së shpejti ju mund të marr frymë me hundë tuaj. Po, mos harroni të njomet e ajrit. Për këtë humidifiers veçanta grumbull. Ka shumë lloje të pajisjeve: impellera, evaporators, pajisjet tejzanor.

Mos harroni në lidhje me vrimat e hundës, edhe ata duhet të mbahen në një pak lagështi brenda dhe jashtë. Sipas nevojës Fshini hunda shall me lagështi të ngrohtë.
Në natën, vendos një jastëk nën kokë të lartë, kurë tij hundës kjo teknikë nuk mund, por ju do të fle.