Çfarë duhet të bëni në presion të ulët


Hipotension ose hipotension - një kusht i shoqëruar nga reduktohet vazhdimisht (më pak se 100/60 mm Hg. në.) presioni i gjakut (BP).
Ajo përdoret për të se ndryshe gjendjen e kundërt - presionit të lartë të gjakut - presion gjaku i ulët nuk është e rrezikshme për shëndetin. Sot, mjekët unanimisht njohin hipotension sëmundje të rrezikshme dhe të kërkojnë adresën.

Shkaqet e presionit të ulët të gjakutPresion gjaku i ulët është shkaktuar nga tonin e dobët e sistemit të enëve të gjakut, duke çuar në qarkullim të ngadaltë. Kështu, organet e brendshme janë oksigjen kequshqyer. Kjo është efekt veçanërisht i dëmshëm në tru.

Shkaqet e presionit të ulët të gjakut mund të përfshijnë:

 • Tipar kongjenitale të sistemit autonom;

 • dështim të zemrës;

 • distonia të llojit hypotonic;

 • Keqësimi i ulçerë stomakut;

 • Sulmi i pancreatitis;

 • gjakderdhje;

 • depresioni.


 • Gjithashtu, reduktuar presionin e gjakut pas një sauna, Vaskë nxehtë, përfundon të ndryshme, duke marrë drogë. Në mesin e këtyre të fundit, ia vlen të përmendet beta-blockers, nitroglycerin, baralgin, spazhan, antibiotikët spazmalhon në doza të mëdha, tretësirë ​​e Leonurus, valokardin.

  Simptomet e presionit të ulët të gjakut


  Në mënyrë tipike, hypotensive ankohen rraskapitje, lodhje sleepiness, megjithatë arsyet e qartë për këtë.
  Simptomat objektive që karakterizojnë presionin e ulët të gjakut

 • Treguesit aparat matës tensioni më pak se 100/60 mm Hg. c.

 • temperaturën e trupit, në kuadër të 358-36 ° C;

 • zbehje;

 • shuplakat djersitje.


 • Me devijime të tilla të vogla nga norma e parametrave të jetës personi ndjehet krejtësisht të tronditur.
  Simptoma subjektive të hipotension:

 • të qenët i përgjumur;

 • efikasiteti i ulët;

 • meteozalezhnist;

 • menstruale parregullsi (dhe burrat - potencë);

 • sensibilitet për sëmundje lëvizje;

 • Shkelja e thermoregulation;

 • i dobët;

 • ndërprerje.


 • Me presion të ulët të njerëzve ndodh trullosur, kur ai qëndron deri papritmas. Hypotensive mëngjes të marrë disa orë për të më në fund zgjohen, "ata nuk do të ndjehen të ditëve me re dhe jashtë sezonit, është e vështirë për të kryer qëndruar në rradhë dhe të transportit, shpesh mërzitshme, janë të shpërndara.

  Çfarë duhet të marrë të presionit të ulët?


  Ndihma e shpejte rritur presionin e gjakut pas barnave:

 • Askorbinki (05 g) dhe ekstrakt çaji jeshil (2 tableta).

 • Manchurian Aralia (15 pika) dhe Pantocrinum (30 pika).

 • Rhodiola Rosea tretësirë ​​dhe levzei (25 pika).

 • Lëng rrushi (1 filxhan) dhe tretësirë ​​xhensen (30 pika).

 • Tretësirë ​​Schisandra Kinezisht (1 lugë çaji) kordiamin (25 pika) dhe glicina (1 tabletë nën gjuhë).


 • Trajtim të drogës e presionit të ulët të gjakut është duke marrë drogë stimulues, caffeine, limoni ose acid sukcinik - një mjek përshkruan ato, vizita të cilat duhet të jenë të rregullta, nëse ju hipotension.

  Parandalimi i hipotension
  Gipotonikov thelbësore për të ruajtur një jetese aktive. E mirë për të respektuar ditën, bëni ushtrime në mëngjes të saktë për punë alternative dhe pjesa tjetër. Duke punuar me të parregullt ose posmennыm orarin - një dënim të vërtetë për njerëzit me presionin e kronike të ulët të gjakut. Në këtë rast, pjesërisht për të ndihmuar adaptogens natyrore të përmendura më lart, por ende gipotonikov duhet të zgjidhni një punë me një orar të përshtatshëm.
  Hypotensive në mëngjes mund të merrni në mënyrë dramatike nga shtrati - rreth 10 minuta duhet të shtrihem, duke bërë ushtrime të frymëmarrjes (thith protrudes stomakut, dhe nxjerr - a tërhequr).

  Me presionin e reduktuar të gjakut për të ngrënë shpesh dhe pak. Dobishme për ushqime gipotonikov përmbajnë proteina, vitamina C dhe - veçanërisht B3 (mëlçisë, karrota, maja, verdhë veze veze, qumësht, etj).