Çfarë ndodh nëse nofulla lënduar shkakton dhimbje nofulla
Pse kam dhimbje në nofulla?
Arsyeja e parë: frakturë. Pas një përpjekje të fuqishme që erdhi në rajon para, ose aksidenti, aksidente mund të ndodhë thyerje e nofulla e sipërme apo të poshtme. Si rezultat i ndikimit veçanërisht të rënda në kafkë e njeriut mund të shpërthejë dy grykë në të njëjtën kohë.
Nëse kockave nofulla humb integritetin e saj nën ndikimin e ndikimit të fortë mekanike, thonë se një nofull të thyer. Ka thyerje të drejtpërdrejta dhe të pasqyrohen nofulla, të shumta apo të vetme, me ose pa zhvendosje të fragmenteve zhvendosjes, të hapur ose të mbyllur. Simptomat e një frakturë është dhimbje në nofulla, ënjtje, bruising, përtypet vështirësi.


Arsyeja e dytë: osteomielit nga nofullat. Kjo është një sëmundje infektive që prek të gjitha fushat e kockave nofulla dhe shkakton inflamacion të rëndë. Mjekët janë të njohur osteomielit hematogjene më shpesh gjenden - odontogenic. Forma e fundit e sëmundjes ndodh nëpërmjet infeksion që prek zuboyasnevu / xhep. Agjentet infeksione janë Staphylococcus, bakteret anaerobe Streptococcus.
Nëse një nofulla lënduar dhe dhimbja është e ngrirë në natyrë, të ndjekë dhimbje koke, ethe (nganjëherë deri në dyzet gradë), osteomielit diagnostikuar mjaft iyazytsirnyy. Mjeku gjetur i vdekur në pulpë prekur dhëmbëve (në disa raste janë mbyllur dhëmbët). Dhe kjo, dhe dhëmbët ngjitur lënduar keq, fillojnë të ecin. Dele kalimtare kuqe dhe zbutur, në raste të avancuara kërcënojnë ndërlikim - një abscesi ose celuliti. Test i gjakut tregon rritjen e numrit të leukociteve neutrophilic, rrit ESR. Gjendja e përgjithshme e pacientit mund të ndryshojnë në ashpërsi.

Arsyeja Tre: odontogenic. Jaw lënduar shpesh për arsye që lidhen me sëmundjet e gojës. Kariesi, preku një plagë tul nervore, absces periodontale - të gjitha këto sëmundje mund të shkaktojnë dhimbje në nofulla.
Ndjesi të dhimbshme janë të fortë gjatë natës, shkoni në formë pulsyruyuschyuyu. Shpesh pacientët ndihen të lënduar rrënjë dhëmbi të dëmtuar. Në disa raste, ka dhimbje në nofulla lidhur me osteomielit dhe mikroabsceset shfaqjen. Pasi dhëmbi është hequr, kryhet operacioni dentar, nganjëherë duket nevropati të nervore trigeminal. Simptomat e kësaj sëmundjeje janë mpirje e buzën e poshtme, të ulë tonin e muskujve përtypet.

Arsyeja Katër: arterit arterie fytyrës. Nëse dhimbje në nofulla të shkaktuara nga kjo sëmundje, i shoqëruar nga djegia dhe përhapja e mjekër dhe nofullën e poshtme të buzës së sipërme, hunda dhe folds nasolabial. Ndonjëherë dhimbja arrijnë cep të syrit. Një tipar karakteristik është konsideruar dhimbje arterit në atë zonë ku arteria fytyrës lakoi përmes themelimit të mandibulat.
Arsyeja Pesë: mosfunksionim i temporomandibular nofulla të përbashkët. Në këtë rast, një nofull lënduar dhe të përbashkët, tempull, faqe dhe ballin madje. Ky njeri është e vështirë për të hapur gojën, dhe me çdo lëvizje tinguj klikimeve të këqija. Arsyet për shfaqjen e mosfunksionim temporomandibular nofulla të përbashkët, shumë. Ky sindrom Myofascial në muskuj përtypet, dhe malocclusion lindura, dhe inflamacion dhe osteoarthritis përbashkët. Pra, pyetja: "Po në qoftë se një nofull lënduar dhe kjo është e qartë për shkak të përbashkët," ju mund të përgjigjen: ". Shkoni te mjeku i cili do të përcaktojë shkakun dhe të përshkruajnë trajtim" Pas shqyrtimit të pacientit, mjeku zbulon dhimbje zonë, të dhënat se një person ka vështirësi hapur gojën, zbulon ndryshime në strukturën e përbashkët.

Arsyeja e gjashtë, nevralgji kafkës. Është reagimi shumë i fortë i nerva qef e kafkës, duke shkaktuar dhimbje. Në mënyrë tipike, mjekët zbulojnë nevralgji trigeminal, e cila është paraqitur sulme të djegur dhimbje. Akute, dhimbje derhayuschaya ndodh në zonat e innervation e njërit prej degëve të nervit trigeminal. Në natën, nervore trigeminal ndezur rrallë bën vetë ndjerë, dhimbje aq e rrallë në vesh dhe nofullën e poshtme.
Arsyeja Pesë: nevralgji sipërme nervore laryngeal. Kjo sëmundje përhapet dhimbje në zonën e grykës (me një ose dy anët). Në mënyrë tipike, siklet të ndodhë në lobes e sipërme të kërc tiroide dhe kockave hyoid në zonë. Për më tepër, nofulla i lënduar, më saktë komplot kendin e mandibulat. Dhimbje mund të japë sy, vesh, gjoks, sup. Shpesh dhimbja shoqëruar nga hiccups dhe kollë, rritje jargëzim. Dhimbje në nofulla dhe fusha të tjera të listuara provokuar nga gllabërim, smorkanyem, kthen kokat, kollë. Trajtimi përfshin duke marrë medikamente, anestezi lokale. Në disa raste, duhet të bëjë të prerë nervore.

Arsyeja shtatë: nevralgji nervore glossopharyngeal. Kjo sëmundje është shumë e zakonshme. Simptomat mund të quhet sulmet e dhimbjes që shtrihet nga rrënja e gjuhës, bajamet në fyt, veshët dhe sytë. Gjithashtu nofulla i lënduar, ndonjëherë - qafë. Një person i sëmurë është duke u përpjekur për të anim kokën tuaj drejt zonës dhimbshme - kjo sjellje është shumë tipike për pacientët. Klikuar mbi kënd të dhimbjes Mandible bëhet e fortë.
Arsyeja Tetë: nevralgji veshit nyje. I shoqëruar nga dhimbje të forta të djegur, manifestuar në formën e sulmeve. Çdo sulm zgjat rreth një orë. Dhimbje shtrihet nga tempulli dhe kanalin e veshit të ulët nofulla, mjekër, duke i dhënë dhëmbët. Një njeri dëgjon një klik në vesh që ndodhin për shkak të tub spazma auditory, vuan rritje jargëzim. Sulmet e dhimbje në nofulla dhe fusha të tjera shpesh listuara provokuar futje e nxehtë apo, anasjelltas, ushqim shumë i ftohtë, ftohje. Për diagnostifikim mund të përdoret për të shtypni pikë në mes të kanalit të veshit dhe nyzhnechelyustnыm temporomandibular të përbashkët në të cilën dhimbja është në rritje.

Shkak i nëntë: karotidiniya. Kjo sëmundje duket të ketë një lloj migrenë. Simptomë - dhimbje konvulsiv që nuk largohem për disa orë dhe ndodh në pjesën e sipërme të nofullës, qafën, veshët, goja, përhapur nëpër fytyrë. Klikuar mbi arteries karotide në pikën ku ajo ndan në dy anijeve, ka një dhimbje të mprehtë. Simptomat e ngjashme shfaqet në kartodynyyu dhe artriti përkohshëm, ndarje arteries karotide ose tumori që lëviz në drejtim të arteries.
Shkak i dhjetë: sarkomë osteogenic. Ky lloj i kancerit është rreth 22 për qind e të gjitha rasteve të lezioneve malinje neэpytealnыh nofulla. Deformim i eshtrave, dhimbje në nofulla dhe rreth fytyrë, mpirje në zonën e daljes ose pidboridnoho nervore infraorbital - është simptoma osteogenic sarkomë.

Çka në qoftë se nofulla lënduar?
Aplikoni një nga ekspertët e mëposhtme:
dentisti;
Kirurg;
neurolog.