Çfarë ndodh nëse gjëndra përflakur pështymës nën gjuhën


Anatomia e njeriut ndërtuar në mënyrë që shpesh disa strukturave përgjegjëse për një funksion, apo edhe komplementare. Për shembull, procesi i tretjes është përgjegjës për një numër të madh të organeve.

Lidhur jargëzim, çdo person zakonisht ka tre palë gjëndrat e pështymës. Më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve konsideruar gjëndër pranë veshit. Gjithashtu ajo ende mund të nxit gjëndra submandibular dhe sublingual pështymës. Këto sëmundje janë të rrezikshme jo vetëm për klinikën e tij, por ndërlikimet që mund të zhvillojnë për trajtimin uyazyka trajtimit joadekuat apo vonë fillimit. Këto përfshijnë orchitis, pezmatim nervi, nefrit, meningjit, miokardit, encefalit dhe pancreatitis. Moti për trajtim shpesh favorshëm. Për vospalyalas pështymës gjëndër nuk duhet të ndjekin disa rregulla të parandalimit.Pezmatimi i gjëndrave të pështymës mund të zhvillohet, si rezultat i mbylljes së ductless lumen, e ndjekur nga infeksion nga bakteret Penetrimi goja e inflamacionit. Ka shumë faktorë të rëndësishëm konsiderohen operacioneve të kryera apo të kryera gripit të rënda, pneumonia, ethe ose encefalit.

Kështu, procesi mund të përfshijë gjëndrave të pështymës sipas gjuhës. Varësisht nga patogjen dhe sëmundjeve kushte, inflamacion është i fytit, purulent dhe gangrenizuar. Çdo gjë fillon me shfaqjen e ënjtje të rënda në fushën e gjëndrave të pështymës, kryesisht vetëm dhimbshme. Lëkurës mbi zonat e përflakur të vështirë, elastike, bëhet e kuqe dhe me shkëlqim. Në gojë në kancer faqe dalje kanal zhvillon zonë të kufizuar inflamacion dhe ënjtje.Që nga ajo mund të lirohet apo baltë lëng pështymës ose qelb në fazat e avancuara. Temperatura e trupit arrin 39 gradë. Çdo ditë gjendja përkeqësohet, dhe hapja e gojës bëhet e vështirë për shkak të rritjes ënjtje dhe ndjesi të dhimbshme. Në mungesë të trajtimit adekuat ka zgjedhur proceset shoqëruese patologjike. Nëse, për gjëndrën aq kohë sa përflakur pështymës, është një periudhë e gjatë kohore, atëherë ne mund të presim komplikime të mëvonshme siç pështymës fistula.

Parandalimi i formimit të inflamacion të gjëndrave të pështymës është kujdesi i mirë me gojë. Kur ngadalësuar kanalet pështymë duhet të përdoret me mjete të posaçme që nxisin kalimin në zgavrën. Mund të përdoret për të pastruar zgjidhje 1% acid limoni. Sa për ushqim, pastaj mungesa e contraindications duhet të merret sokohonnыe ushqime apo erëza. Këto rekomandime të aplikojnë për procesin e trajtimit.


Në lidhje me një dietë pacienti duhet të marrë çdo ditë 3-4 herë në ditë për 6 pika të zgjidhje klorhidrik pilocarpine ose zgjidhje 1 lugë gjelle 2% e jodur kalium 2-3 herë në ditë. Pasi u diagnostikua, ju duhet menjëherë të fillojnë terapinë me antibiotikë. Këto barna duhet të merren si një bllokadë duke përdorur 05% zgjidhje e novokaina rreth kancerit zonë përflakur.

Është gjithashtu e rekomanduar për të marrë antibiotikë intramuskulare. Njëkohësisht kjo terapi është përshkruar fizioterapi. Në formimin e lezioneve purulent, metodat kirurgjikale duhet të jetë zgjidhje e përdorur, e cila është në procesin e zbrazjes zgavrën me qelb. Nëse guri është në gjëndër pështymës, ju duhet të hiqni atë sa më shpejt të jetë e mundur.


Kjo quhet syalolytyaz në të cilin gurë mund të gjendet në kanalet dhe gjëndra në parenchyma. Thelb formacione të tilla janë vetëm, por në qoftë se ka grupe gurësh. Përmasat mund të shkojnë nga rërë për vezë. Shkaku i këtij procesi konsiderohet një shkelje e metabolizmit mineral.

Manifestimet klinike duke filluar nga fillimi i sëmundjes, dhe më vonë, kur guri merr madhësive që janë në gjendje të ndërhyjë me rrjedhjen e lëngjeve. Ankesat e para të dhimbjes të mprehtë që i ngjan slyunnuyu dhimbje barku. Në të njëjtën kohë në këtë vend në rritje ënjtje dhe ënjtje të indeve. Këto simptome mund të jenë të paqëndrueshme dhe herë pas here rritet dhe të zhduket.


Si progresion, shenjat klinike të bëhen më të gjalla. Trajtimi është për të hequr gurin, dhe kur drejtimin e procesit të - të gjithë gjëndër. Gjëndrat e pështymës nën gjuhë më pak të përflakur, por shenjat klinike po rriten me shpejtësi dhe mund të çojë në pasoja negative.

Në përfundim, do të thotë se për të shmangur inflamacione të tilla duhet të ndjekin rregullat bazë të higjienës personale dhe në shenjë të vogël të sëmundjes menjëherë kontaktoni një specialist.