Çka nëse unë humbas një zë


Situata ku ka humbur papritmas ftohjet zë ndoshta të njohura për të gjithë. Një njeri shkoi në një fundjavë me miqtë në një udhëtim peshkimi, ekspozuar në shi, dhe kjo është rezultati. Ose fëmijët neposlushnyky ndërsa nëna u kthye, i matur pishinë shumë të thellë në oborr. Dhe në fjalën vyyazykaty mëngjes nuk mund. Dhe ne, nëna dhe gruaja, sipas anëtarëve të familjes thjesht duhet të dini çfarë të bëni nëse humbi zërin. E pra, le të flasim sot këtë temë përjetësisht aktual.

Jo një të ftohtë të vetme, ose pse zëri zhduketPor përpara se të vendosni se çfarë të bëni zërin nëse humbur, ne duhet të kuptojmë arsyet e zhdukjes së tij. Dhe më besoni, nuk chill-është i vetmi, edhe pse më të zakonshme.

Zëri mund të jetë person i humbur dhe tërësisht të shëndetshme, nëse ai ka shumë për të thënë për një kohë të gjatë. Për shembull, mendoj se e mësuesve, shitësit në treg dhe në dyqan, pastruesit, duke punuar me makina larëse mnohokylohrammovыh zhurmë dhe centrifuga. Sa barrë bie mbi varfër litarët vokale lexuesit dhe këngëtarë të cilët shfaqen në televizion dhe radio. Dhe ne, nënat dhe gjyshet, merr një shumë, prisni derisa të kuptuarit dhe bindja e fëmijës i shqetësuar.
Një tjetër arsye pse humbi vazhdimisht vota - një sëmundje e sistemit endokrin. Kjo është veçanërisht e dukshme në njerëz që vuajnë hypoterryozom. Në mëngjes ata pothuajse nuk mund të flasin apo të themi osyplыm zërin mbytur. Pastaj, gjatë ditës, ky fenomen ndodh, por të paktën 10 orë para mëngjesit është shumë i bezdisshëm.

Ka arsye të tjera që çojnë në zhdukjen e votimit. Për shembull, vokale trauma apo defektet e lindjes. Por kjo është e rastet më të vështira në të cilat mjetet juridike të thjeshtë në shtëpi nuk do të marrë së bashku.

Çfarë ndodh nëse zëri humbur?


Pas shkakun vjen koha për të menduar rreth asaj se si për të kthyer zërin e humbur. Dhe zgjidhja e këtij problemi mund të jenë disa.

 • Nëse arsyeja është disa ndërprerje hormonale, më të mirë vota osyplosti kurë do të marrë hormonet e duhura. Vetëm mos harroni të caktojë ata duhet endokrinolog pasi kanë kaluar të gjitha testet e nevojshme ju. Vetë-mjekim në këtë rast është rreptësisht e ndaluar.

 • Në qoftë se zëri juaj është e shkuar për shkak të lodhjes, që ju foli gjatë dhe me zë të lartë, vetëm heshtur për një kohë. Litarët e tua vokale një tjetër, të pushojnë, dhe dhuntia e të folurit të kthehet tek ju në gjithë lavdinë e saj.

 • Por nëse zëri është humbur në të ftohtë, fytin tuaj dhe litarët vokale duhet të vë në dukje procedurat serioze terapeutike. Nga rruga, çdo familje, bashkëshorte dhe nënë, gjithmonë në arsenalin e fshehtë të mjeteve juridike popullore që ndihmojnë me humbje të madhe të zërit. Këtu janë disa prej tyre.


 • Mjetet juridike popullore për humbjen e zërit


  Gjëja e parë që vjen në mendje kur ftohjet humbur zëri - është një frymë e patate e nxehtë të ziera. Valoj atë deri bërë, hiqni nga të nxehtit, të mbuluar me një peshqir të madh dhe të marrë frymë patate traget. Pastaj uteplit gjoks dhe fyt dhe për dy orë pa shkuar jashtë. Kjo gjyshi recetë nuk shpëtoi një nga litarët vokale të ftohtë lig.
  Ilaç tjetër efektiv për pezmatim i fytit, dmth inflamacion litarët vokale - një ekstrakt rrënjë rrikë. Merr një copë rrënjë madhësinë e një lajthie, melchyte dhe pour 100 gram ujë të zier. Kur droga nastoyitsya, tendosje, shtoni pak mjaltë ose sheqer dhe për të marrë 1 lugë çaji çdo orë. Infuzion, natyrisht, duhet të jetë mjaft e ngrohtë. Sipas healers ky mjekim është në gjendje për ta kthyer zërin brenda natës.

  Së fundi, këngëtarë strategjike armëve, folësit dhe artistë - zierje e fara anise. Për ta bërë atë gjysmë filxhan fara derdh një gotë me ujë të valë dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 15 minuta, atëherë hiqni nga të nxehtit, ftohet pak, shtoni gjysmë gotë me mjaltë Linden dhe vlim përsëri. Pastaj në fund hiqni nga të nxehtit dhe të shtoni një lugë gjelle raki të mirë. Të gjitha përzierje dhe për të marrë 1 tbsp. l. çdo orë e gjysmë.
  Ka shumë receta të mrekullueshme për mënyrën se si për të kthyer zërin e humbur. Por edhe të armatosur me këto, ju mund të përballen.