Çfarë është një sulm në zemër dhe atë që ai e shoqëruar


Për fat të keq, e di se çfarë një sulm në zemër dhe atë që ai është i shoqëruar, sot ka pasur jo vetëm më i vjetër dhe më të vjetër, por mjaft të shëndetshme të rinj. Ky manifestim i papritur për faktin se zemra ndalon furnizimin me gjak. Së bashku me gjak, respektivisht, dhe ndalon rrjedhjen e oksigjenit në muskujt e zemrës, e cila mund të çojë në zhdukjen e saj. Ndërprerja e gjakut është për shkak se në trupin e njeriut, e ashtuquajtura pllaka, të cilat janë vile yndyrë, të vendosura në arteriet koronare. Pllaka Lopayuschyesya yndyrore formimin clots të rrezikshme të gjakut, duke çuar në bllokimin e arterieve.


Ju nuk mund të di se çfarë një sulm në zemër fillon kur të zbuluar sëmundje koronare në trup. Ky është proces me të cilin pllakatë në arteriet rritet dhe gradualisht të kufizojnë qasjen normale e gjakut në muskujt e zemrës.

Jo të korrigjuar të gjitha simptomat e njohura e sulmit në zemër dhe çfarë ai është i shoqëruar, përveç dhimbje standarde në zemër. Ndonjëherë mungesa e njohurive dhe aftësive të nevojshme në ndihmë të parë të çon në faktin se sulm në zemër është fatale. Të kuptojnë dhe njohin fillimin e saj mund të jetë në disa fusha. Së pari, ka një të pakëndshme, ndjesi të pazakonta në gjoks. Kjo mund të jetë jo vetëm një dhimbje të mprehtë, por squeezing, shurdhim, gulçim. Së dyti, simptomat e një sulmi në zemër mund të ndodhë në të gjitha pjesët e trupit mbi bel. Po, yyazytsirnist mësojnë një sulm në zemër shfaqet në qoftë se simptomat janë ndjerë dhimbje në shpinë, duart, sidomos të majtë, në qafë dhe në shpinë dhe madje edhe dhimbje. Një sulm në zemër ndodh dhe ndjenja e duke u dhënë frymën e forcave të fundit. Dyspnea fortë mund të bëhet sinjal i rrezikshëm edhe personi krejtësisht të shëndetshëm.


Njerëz të ndryshëm kanë simptomat e një sulmi në zemër mund të përshkruhet në mënyra të ndryshme. Në disa raste i plotë pa një ndjenjë e përzier dhe marramendje. Dhe ndonjëherë vepron mbi trupin e djersë e ftohtë papritmas dhe plotësisht të papritur. Latest shpesh vërehet në gratë që kishin një të ndjehen për atë. Shpesh nuk është një ndjenjë që gjymtyrët, veçanërisht krahun e majtë të shkojnë të mpirë. Kjo mund të ndodhë dhe mpirje në të gjithë anën e majtë të trupit. Në raste të rralla, për shumë simptoma të pashpjegueshme e një sulmi në zemër dhe se manifestimi i saj i parë është një turbullt i syve, përçarje e perceptimit vizual të objekteve. Shpesh ka edhe një dhimbje koke të fortë. Simptomë më e rrezikshme e cila simbolizon një atak në zemër dhe atë që ai e shoqëruar mund të jetë humbja e plotë e ndërgjegjes. Veprimi ringjalljen do të përshpejtohet.


Kur ndonjë nga këto simptoma nuk do ta humbasin kohën e çmuar, sepse ne mund të flasim për jetën e njeriut, dhe vetëm disa minuta në mënyrë që të jetë në gjendje për të shpëtuar. Vendimtare veprim kërkohet, i koordinuar i të tjerëve, ofrimit të shpejtë në institucionet shëndetësore, vendimet me gjak të ftohtë.

Rreziku i njerëzve të cilët nuk janë me fat të mjaftueshme për të dini se një sulm në zemër rritet nga dhjetë herë për shkak të ngrohjes afrohet dhe thatësirës. Zemrat e shumë njerëzve të moshuar të ndaluar, për fat të keq, ajo është në verë, kur sistemi kardiovaskular vuan nga mungesa e lagështirës dhe temperaturave shumë të larta. Ka pasur raste të shpeshta kur një sulm në zemër të shqetësuar të rinj dhe të përkryer të shëndetshëm në shikim të parë, njerëzit.

Sulm në zemër mund të provokojë disa ilaçe, neuro-emocionale e stresit, ankthit dhe stresit, mungesa e pjesës tjetër të duhur.

Shumë shpesh ngatërrojnë dy manifestime të rrezikshme të sistemit kardiovaskular. Nuk është dalluar atë një sulm në zemër dhe arresti kardiak, mund të shkaktojë një person shumë dëm sesa dobi. Një sulm në zemër është i shoqëruar nga bllokuar rrjedhjen e gjakut dhe të oksigjenit në zemrën e njeriut. Një arresti kardiak është për shkak të faktit se zemra ndalon marrjen e pulses me të cilin punon. Nuk është çudi që shumë filma rreth ringjalljen për të rivendosur njerëzit e përdorin defibrillators zemrës që janë projektuar për të nxitur impulse elektrike dhe zemrën. Kardiak arrestim - një pasojë e një sulmi në zemër në pesëdhjetë për qind të rasteve.


Shfaqja e një sulmi në zemër më pak kërcënuese për njerëzit të cilët çojnë një jetese të shëndetshme. Promovimi i sportit të ushqyerit të dobishme dhe e duhur është duke u zhvilluar kudo. Dhe le hapa të vogla, por mjaft të sigurt të shoqërisë duke shkuar për të siguruar që sëmundja nuk i rezistojnë pilula dhe vitamina, si dhe mënyrën e saktë të luajtshme dhe të jetës. Refuzimi i shprehive të këqija dhe konsumimit të alkoolit, shmangien e stresit dhe përvojës, tensioni nervor dhe gjendje të vazhdueshme të eksitim - të gjitha prej të cilave do të mbajë një sistem të shëndoshë kardiovaskular.


Përveç kësaj, çdo person vendos të mbajë atë jeteses shëndetshme apo të mbështetet në mënyrë të rastësishme, ka rreziqe të tjera. Ajo sëmundje të tilla si diabeti mellitus, rritjen e kolesterolit, rritje të presionit të gjakut. Këto janë faktorë që mund të përpiqen për të kontrolluar për të shmangur sëmundjet e zemrës. Por faktorët e cila, për fat të keq, nuk është subjekt i kontrollit - këtë moshë, të transferojë sëmundje kardiovaskulare në linjë trashëgimore. Duke marrë parasysh të gjithë faktorët së bashku dhe duke bërë çdo gjë të mundshme për një jetë të shëndetshme, ju do të ndjeni të gjatë të lumtur!