Çfarë эkstravazalnaya Shenjat compression të sëmundjes


Ne duhet të kujtojmë se më e lehtë për të trajtuar sëmundjen në një fazë të hershme. Por vënë një diagnozë - эkstravazalnaya pa teste compression, vetëm idiote, sepse ju nuk mund të trajtojë atë sëmundje. Shenjat эkstravazalnoy compression përfshijnë marramendje në mëngjes dhe ndryshim i papritur dhimbje marramendje në pozitën e kokës, si një kthesë të mprehtë në krah, anim, duke hedhur kështu dhe kështu. D. Compression po zhvillohet në anën e disqe diskale në shpinë qafës së mitrës. Në këtë sëmundje reduktuar diametrin e enëve të gjakut, duke përfshirë arteriet. Reduktohet shpejtësia e rrjedhës së gjakut nga 30-40%, e cila çon në furnizim të dobët të gjakut në tru, duke rritur tonin e enëve të gjakut, acarim të nervore kurrizore. Çfarë compression эkstravazalnaya mund të them vetëm neurologë, dhe vetëm ata mund të bëj diagnozë. Kjo sëmundje është vendosur nga duplex ultrazërit skanim të kokës arteriet kryesore me testet funksionale. Nëse neurolog ende dyshojnë në diagnozën, ajo mund të jetë gjithashtu të mbajë spirale Tomografi e kompjuterizuar ose angiografi rezonancë magnetike. Pacientët zhvillimore Scale të cilët u gjetën shkon эkstravazalnaya compression 28-75 vjet. Kjo mund të jetë e njerëzve të sëmurë të dy të rinjtë dhe të moshuarit. Diagnozë "эkstravazalnaya compression" nuk është një dënim. Njerëzit shumë vite që jetojnë me këtë sëmundje, dhe në qoftë se diagnostikohet në aspektin e hershme të sëmundjes, ka një shans i madh për të shërohen.


Zakonisht trajtimi эkstravazalnoy compression kërkon mjekim dhe ndërhyrje fizike. Mjekët rekomandojnë për lehtësimin e dhimbjeve të marrë drogë nonsteroidal anti-inflamator. Varësisht nga shkalla e ndjeshmërisë dhe fazë e sëmundjes përshkruajnë një mjekim të caktuar. Preferuar BETASERC, e cila ka një të dyfishtë pronat e dobishme, si dhe përmirëson furnizimin me gjak të veshit të brendshëm dhe përmirëson mundësinë e bërthamave kompensimit vestibular të rrjedhin trurit. Betaserc heq simptomat më akute эkstravazalnoy compression. Ai redukton tringëllimë në veshët, marramendje, dëgjimi përmirëson dhe përmirëson aparatin vestibular. Rreshtat gëlltitje prej 2-3 muaj ose më shumë. Betaserc tolerohet mirë nga pacientët, pa efekte anësore përfshijnë një ndjesi djegie të lehtë në stomak, i cili shpejt kalon. Një tjetër avantazh i drogës është një qetësues dhe të hipnozës nuk ka efekt. Nuk Betaserc Addictive. Nuk janë droga të tilla si nimesulid, Lornoksykam, celekoksibi, të cilat nuk përmbajnë steroid dhe veprim anti-inflamator. Droga që ndikojnë pozitivisht rrjedhjen venoz, diosmin semisynthetic, Troxerutin dhe xhinko Biloba. Normalizimi i rrjedhjes së gjakut në arterie vertebral është nëpërmjet pentoxifylline, Vynkamyna, Vynpotetsyna, cinnarizine, Nimodypinu, Nytserholyna, instenon ose mjete të tjera. Komponenti i dytë i suksesshëm compression trajtim эkstravazalnoy vazhdohet duke përdorur aparatin fizioterapie Mustang 2000 e cila është një lazer gjashtë saktë. Treat tronditje në pjesën ballore të kokës dhe qafës në pikat. Për njerëzit që vuajnë ngjeshur эkstravazalnoy gjumi është shumë i rëndësishëm për jastëk ortopedik. Ekstrakt shumë i mirë qafë duke përdorur jastëk të fortë e cila është e përbërë nga grimca magnetike. Nevojë për pronat kanë jastëkët kompani koreane e Nuga mirë. Aliazh është ndezur në temperaturën e trupit dhe mban, dhe jastëk ka një formë të veçantë që ju lejon për nxjerrjen qafë, trajton herniated i qafës së mitrës. Nëse një person nuk ka para për të blerë mallra të tilla, është e rekomandueshme për të shkarkuar rul në një leckë të paguar leshi, e vënë atë nën qafën tuaj për kokë pak të varur dhe kështu në shtrat. Nëse gjendja e pacientit është shumë serioze, pastaj të bëjë një operacion me largimin e kripërave. Janë gjithashtu efektive: chiropractic, postisometric bllokada novokaina dhe relaksim. Më e këndshme për pacientët është terapi zëvendësimi, të cilat mund të përfshijnë zonën masazh qafe, akupunkturë, fizioterapi, terapi stërvitje dhe trajtim turistik shëndetësor. Në kryerjen e terapisë rehabilituese është e rëndësishme për të gjetur një masazh të mirë. e cila nuk do të vënë shumë forcë në qafën e dëmtuar. Masazh duhet të zgjasë rreth njëzet minuta. Ne nuk mund të lejojmë masazh në lëvizje rrethore të kokës futur rruaza tuaj në vend gjatë tre sesioneve të para të masazh, si muskujt tuaj, madje edhe të nxehtë, nuk është gati për ndërhyrje të tillë. Shërim duhet të jetë gradual, pa jerks panevojshme dhe ekstreme. Эkstravazalnaya compression sëmundje komplekse vaskulare në shpinë qafës së mitrës, kështu që është e rëndësishme për të përcaktuar shkakun e dhimbje koke, marrje mendsh dhe dhimbje të tjera. Ne duhet të kujtojmë se medikamente dhimbje nuk shërojnë, por vetëm dhimbje përkohësisht hapur dhe problemi shëndetësor mbetet i pazgjidhur. Në ditët e sotme эkstravazalnaya trajtohen shumë metoda compression drejt lumturisë nuk është një dënim me vdekje. Është e rëndësishme për të zbuluar sëmundjen dhe për të marrë veprim. Gjëja kryesore nuk është që të vetë-mjekoj dhe për të dëgjuar sinjale dhimbje se trupi dërgon për njeriun, sepse një shpinë të shëndetshme dhe të enëve të gjakut - është çelësi për një jetë të gjatë dhe pa dhimbje.