Çfarë është elbi dhe si ta trajtojmë atë


Një nga sëmundjet e pakëndshme dhe të shpeshta të syve - është elbi. Ai është përshkruar si inflamacion në buzë dhjamor gjëndër të syrit, që ndikojnë në qerpikët gjëndër e flokëve. Edhe pse sëmundja dhe trajtuar klasë akute infektive, kjo nuk është ngjitëse.

Statistikat tregojnë se çdo fëmijë të paktën një herë në jetë, por elbi sëmurë, dhe në mesin e të rriturit kjo shifër është 60%.


Në sezonin e me shi, moti i ftohtë ka një numër në rritje i pacientëve me këtë sëmundje. Sëmundje re janë gra më të prirur, për shkak të zbatimit të vazhdueshëm e grim në sy, dhe për këtë arsye nuk ka kontakt të shpeshtë të duarve dhe objekteve të tjera me sytë. Në rrezik janë pacientë me diabet dhe njerëzit me lëkurë me vaj.Pse bën elbin në sy? 

Shumica patogjene janë të mikroorganizmave, duke përfshirë edhe kërpudhat - Staphylococcus aureus. Kur kërpudhat arrin të lëkurës qepallë, menjëherë duket për mundësitë për të riprodhuar, të cilat duhet të depërtojnë në gjëndër e flokëve. Kur ai merr atje dhe fillon të shumohen, rezulton se jeta kanal mbyllur dhe produktet e tij të akumuluar pleh organik. Një trup i shëndetshëm lehtë dhe parandalon depërtimin e vdes kërpudhat. Dhe në qoftë se një person është i ekspozuar shpesh ndaj stresit, ka disa zakone të këqija, ai vërejti beriberi ose zvogëluar mbrojtjen e trupit, sëmundja është pothuajse e pashmangshme. Gjithashtu në mesin e shkaqeve të sëmundjes duhet theksuar hipotermi, sëmundjet e shpeshta të syve dhe lëkurës, mungesa e gjumit, duke thyer rregullat e higjienës personale. Elb mund të lokalizuara në qepallë e sipërme apo të poshtme, por është më shumë i zakonshëm në krye. Në imunitetit shumë të dobësuar mund të jetë forma shumësi e sëmundjes, por më i zakonshëm është i vetëm (p.sh., një inflamacion i pranishëm). Është e mundur edhe elbi brendshme (meybomit), në të cilën inflamacion vendosur brenda qepallat - një gjëndër meybomitovoy. Shumë ekspertë ndajnë këto dy sëmundje, duke pasur parasysh ata krejtësisht të ndryshme, edhe pse simptomat dhe shkaqet janë shumë të ngjashme. Ka një formë akute dhe kronike të sëmundjes.


Simptomet e elb

Në fazën e parë ka enjtje i qepallat ose poshtë syrit. Pastaj ka skuqje në vend, ndoshta ethe, me këtë rritje ënjtje. Pacienti ankohet për dhimbje në vendin skuqje (zakonisht kjo është qepallë e sipërme). Vendi ënjtje kthehet të verdhë dhe shpërthen përmbajtjen purulent. Pas kësaj gjendje përmirëson, subsides dhimbje. Për të diagnostikuar okulist sëmundje kryen një inspektim vizual pas të cilit emëron një trajtim. Nëse ka rifillimi shpeshta elb, mjeku duhet të zgjedhë një metodë e trajtimit në bazë të testeve të gjakut të pacientit.


Trajtimi elbi

Shumë njerëz përpiqen për të kuruar veten pa mprehtë ose extruding përmbajtjes së elbi, por rreptësisht të ndaluara. Pasojat e "shfaqjeve" të tilla mund të goditet ose celuliti inflamator dhe infeksioni në membranën e trurit, duke çuar në meningjit, kjo është e mundur dhe vdekja. Është rreptësisht e ndaluar për të ngrohur vendin e inflamacionit, si nga infeksioni ngrohjes lehtë mund të përhapet në lëkurë përreth. Gratë duhet të përmbahen nga përdorimi i kozmetikës, dhe njerëzit që veshin lentet gjatë sëmundjes - për të ndryshuar pikat e tyre. Në ditët e para të nevojshme disa herë në ditë për të procesit vend inflamacion jod, jeshile të shkëlqyer ose etanol. Kjo duhet të bëhet me shumë kujdes për syrin nuk e kam marrë në këtë mënyrë, e cila kryhet përpunimi. Trajtimi i drogës duhet të përdoret vetëm në këshillën e një doktori. Ajo mund të jetë krem ​​sy (hydrokortyzonovaya, tetracycline) ose pika sy (tsipromed, levomitsitin). Për të përshpejtuar pjekjen e elbi, okulist mund të dërgoni në UHF, por kjo është e mundur vetëm nëse sëmundja nuk është e shoqëruar me temperaturë të lartë. Në rast rifillimi shpeshta terapi, i cili aktivizon mbrojtjet caktuar.


Ndër metodat tradicionale punuar lëng aloe mirë. Për trajtimin konsideruar më të përshtatshme një fabrikë tre-vjeçare, por në vend të përdorimit të një letër, është e nevojshme për të mbajtur disa orë në frigorifer. Zgjidhja është që të përgatisë kremra me 1 lugë lëng aloe dhe 10 lugë ujë të zier. Janë locion efektive me Calendula dhe kamomil supë. Nëse trajtimet në shtëpi nuk ndihmojnë, ju nuk duhet të vonojë shkuar te mjeku.


Sy Elb për fëmijët

Siç u përmend më lart, nuk ka fëmijë që nuk mund të shërohet një herë kjo sëmundje. Fëmija shpesh mund të prekni sytë me duart e tij, fërkim e tyre zanosyachy kështu infeksionin. Prandaj, ne duhet të sigurojë që fëmija është i larë duart pas përdorimit të tualetit, pas ecje jashtë, kontaktoni me kafshët. Foshnjat mund të duket si elbi, shkakton performanca e dobët mund të jetë gastrointestinal ose ftohjet. Trajtimi i elb në një fëmijë është i ndryshëm nga metodat e mësipërme, por konsultimi nuk është e tepërt.


Elbi Parandalimi

Me qëllim parandalues ​​është e nevojshme për të forcuar trupin, të përpiqet të shmangë hipotermi, stresin. Është e rëndësishme që të mos prekni sytë me duart e tij, që të mos lëkundur infeksionit. Dhe, sigurisht, vendin e parë është higjiena.


 
R3r3r3107.