Si për të kuruar sëmundje kronike bronkit një herë dhe për të gjithë


Të gjithë njerëzit janë të sëmurë me një të ftohtë, të gjithë u kollitjes dhe hundë i lëngshëm. Çfarë do të rezultojnë nga trajtimi i gabuar ose mungesa e trajtimit të këtyre shenjave të sëmundjeve të ndryshme mund të gjenden në këtë artikull.

Sëmundjet e bronke, i cili ka një kurs progresiv, i quajtur bronkit kronik. Ai u shoqërua nga periudhave të shkurtra të kollitjes shoqëruar nga vështirësi të frymëmarrjes. Bronkit kronik bëhet kur trajtimi i gabuar, ose mungesa e saj.

Nëse sëmundja është bronkit kronik është infektimi nuk trajtohet, kjo do të çojë në shfaqjen e astmës dhe të mushkërive serioze sëmundje të tilla si pneumonia, fibrozë ose emfizemë. Zgjatur inflamacion në dëmin bronke pakthyeshme, ndërprerë funksionin e tyre. Trupi ndihet anoksi për shkak të përkeqësimit të rrugës.Trajtimi merr një kohë të gjatë, në varësi të shkakut të sëmundjes. Mbaj ajo duhet të jetë si në rëndim dhe në faljen, sëmundja kthyer pas trajtimit.

Diagnoza e sëmundjes së bronkitit kronik, pas një grup të caktuar të provimeve. Kjo merr parasysh rrezikun e mundur faktorët e ankesave, analizat e pështymë dhe gjak. Ju mund të kenë nevojë për të x-ray pajisje të inspektimit.Rregullat themelore të trajtimitPacienti është caktuar pije të shumta të ngrohtë. Kjo mund të jetë një çaj bimor infuzion me raspberries ose tufë lulesh gëlqere, ujë mineral, lëng boronicë ose thupër.Për të përdorur ushqime të vetëm rekomanduara të buta dhe të butë, të mos irritojë pasazhe hundës.

Në dhomën ku pacienti duhet të humidified ajrit. Ai përdor pajisje të veçanta dhomë. Ju gjithashtu mund të ul receptorin e telefonit rroba lagësht.

Ajo duhet të lë këtë zakon si pirja e duhanit. Kjo ishte ajo që në shumicën e rasteve është shkaku kryesor i bronkit kronik. Tymi i duhanit prish ndarja normale e pështymë, tubave bronkial bllokoj bllokimit të trafikut, duke zvogëluar lumen udhë ajrore. Pirja pasive e duhanit mund të çojë gjithashtu në këtë sëmundje.


Prandaj është e rëndësishme që vidyazykalysya duhanit gjithë anëtarët e familjes. Në mënyrë dramatike të heqë dorë nga pirja e duhanit nuk duhet, si një trup, në mungesë të një dozë të nikotinës, ka një kollë, duke mushkëritë inatosur dhe i përflakur. Në klinikat kanë klasa të veçanta për vidyazytsi duhanit mënyrë më të lehtë me efekte minimale në trup.

Nevoja për të ndryshuar punë në qoftë se ajo është klasifikuar si prodhimin e dëmshme. Thithja e substancave të rrezikshme apo toksike në një bazë të rregullt, të jetë i sigurt për të sjellë një person të sëmundjes.


Masazh dhe bankat rekomanduar nga mjekët për mjekimin e bronkitit kronik.

Pacienti duhet të ketë forcim filluar qyl atë me një peshqir të lagur, pastaj të lëvizte në aktivitete më komplekse forcim.

Pas rivendosjes së shëndetit të pacientit është e rekomanduar për të shkuar rregullisht ajër të pastër të freskët për përmirësimin e ventilimit dhe oksigjenimit të gjakut. Kjo do të çojë në rivendosjen e gjumit dhe një shkarkesë të lehta të gëlbazë. Për ta bërë këtë, ju mund të blej një biletë në një sanatorium të veçantë, ku pyllin me pisha.


Dietë duhet të mbizotërojë fruta dhe perime të pasura me vitamina. Sidomos duhet vitaminë C.

Ju duhet me kujdes të kryejë të gjitha recetë.

Gjatë acarimit te trajtimit bronkit kronik kryhet në disa faza. Caktuar fillimisht në terapinë anti-inflamator, që përfshin antibiotikët në formë tablete ose me inhalacion, p.sh., ampicilinë ose Amoxicillin. Ajo ka për qëllim lokalizimin e foci e inflamacionit. Mjekimi kryhet brenda një deri në dy javë. Nëse efekti nuk është arritur, atëherë të zëvendësojë antibiotikët e tjerë.


Pastaj aplikoni drogë Bronchospasmolytic që zgjerohet bronke, për të rivendosur qenët i qartë e tyre. Këto barna përfshijnë agonist dhe derivatet methylxanthine.

Hapi tjetër është marrja immunostimulants. Kjo është për shkak se fokusi i infeksionit kronik dobëson sistemin imunitar të pacientit.

Në faljen emërojë drogë expectorant. Për shkarkimin lehtë pështymë gjithashtu e rekomanduar ushtrime të frymëmarrjes dhe fizioterapi. Për shembull, teknikat sistematike kripë banja, të cilat kanë veti antiseptike dhe detoksyfytsyruyuschymy.


Duke përmbledhur të gjitha, ne vërejmë se trajtimi i bronkit mund t'i besohet vetëm specialist! Ju nuk mund të besimit plotësisht këshillën e miqve dhe të përdorin vetëm metodat tradicionale të trajtimit. Sepse sëmundja mund të jetë më e vështirë në skenë.

Vetë-trajtimi i sëmundjes nuk është shenjë e mirë. Kjo sëmundje është konsideruar e rrezikshme që mund të çojë në dëmtimin e mëtejshëm të traktit respirator, dhe kërkon qasje serioze dhe kompetent.