Si për të rregulluar mungesën e jodit në trup


Trupi i secilit person është gjithmonë në nevojë për minerale komplekse. Ata vijnë së bashku me konsumin e ushqimit ose të lëngshme në formën e shtojcave vitaminë. Pa fluorit, fosfor, hekur, silic, magnez, trupi bakrit thjesht nuk mund të funksionojë normalisht. E njëjta gjë vlen edhe jod. Ky element gjurmë është përgjegjës për gjendjen e përgjithshme shëndetësore dhe mungesa e tij e një trupi të konsiderohet si një sëmundje e rëndë dhe ka nevojë për trajtim. Natyra shumë kujdeset se si për të mbushur mungesën e jodit në trup pa përdorur metodat e tjera, me përjashtim dietë normale. Megjithatë, në ekologjike, jo situatë moderne shumë të favorshme në shumicën e problemit me marrjen dozën optimale të jodit çdo person është shumë serioze.


Jodi mund të bëjë me ujë ne i përdorim për gatim dhe të pirët, por sot ajo është e ndryshme në përbërjen natyrore, e cila është tipike për të. Uji i ndotur në mjedis, e cila ndryshon në masë të madhe përbërja e tij kimike. Për këtë arsye, në trup nuk është një simptomë e "urisë fshehur", e cila në mjekësi konsiderohet si mungesa e jodit. Jodi është i nevojshëm në mënyrë që të funksionojnë gjëndër tiroide, sepse ajo prodhon hormonet që rregullojnë procesin e njeriut rritjen dhe zhvillimin e saj në aspektin fizike dhe mendore, dhe pubertetit, vlera seksuale të plotë dhe gjendjen emocionale. Pra, kur shënuan mangësi e këtij elementi gjurmë, është moszhvillimi i funksioneve më të rëndësishme në trup.


Tiroide fillon procesin për vetë-ruajtje. Rritja e aktivitetit, i cili fillon këtë hekur çon në faktin se ajo është më e madhe në madhësi. Nuk është një i ri sëmundje - goiter, e cila ndikon në rreth shtatë milionë njerëz në mbarë botën. Një mentalisht i pazhvilluar dhe vuajnë pothuajse tridhjet milion njerëz për shkak të mungesës së jodit. Një grua që mban një fëmijë, përballen me rrezikun e dështimit të fëmijës, në qoftë se nuk e ndjekin dhe e di se si për të korrigjuar mungesën e jodit në trup. Fëmija, i cili për maturimin e plotë dhe formimin e të gjitha organeve dhe kockat në barkun e nënës kërkuar Jodi mund të lindë me aktivitetin e dëmtuar mendore dhe fizike.


Për të ditur se si për të korrigjuar mungesën e jodit në trup, ju së pari duhet të shqyrtohet. Simptomet që karakterizojnë këtë problem është shumë i zakonshëm dhe mund të tregojë dhe krejt ndryshe sëmundje: ankthi, frustrimi, depresioni, nervozizmi, përgjumje dhe lodhje.

Ndoshta mënyra më e kënaqshme për të mbushur mungesën e jodit, është festë në bregdet. Është e njohur se uji i detit është shumë i pasur me jod. E mirë për të notuar në det dhe vetëm të marrë frymë ajrin, ndërsa në plazh. Vjetore e këtyre procedurave përmirëson imunitetin dhe mund të plotësoni një pjesë të madhe mangësi mase e jodit në trupin e të rriturit dhe fëmijët.


Nga atje, në det, dhe duhet të marrë ushqime dhe kthyer ato në menynë përhershëm. Jetë i sigurt për të ngrënë peshk deti dhe prodhimet e detit të tjera. A nuk e denjoj karkaleca, kallamar, midhje. Fuqimisht mjekët rekomandojnë që të hani mëlçisë cod për shkak se ajo është një produkt unik që përmban një sasi të madhe të jodit. Dietë duhet të marrin pjesë në vezë, gjalpë, djathë dhe ndonjë produkt bërë nga qumështi. Mjaft shumë i pranishëm jodit në mish - si viçi dhe derri. Me drithëra mund të plotësoni mungesa e jodit - shpesh hani kokrra bollgur, hikërror, gruri. Çdo ditë hani të paktën një pjesë të vogël të arra.


Dashuria çaj ëmbël? Provoni vidyazykatysya e sheqerit dhe të vënë në çaj mjaltë. Së pari, shifrat për të dobishme dyti, shumë tastier, së treti, ju mund të ndajnë jod.

Kripa e zakonshme në menynë e tyre, do të përpiqen për të zëvendësuar. Le të jetë kjo jo vetëm kripë jodizuar, e cila është shitur tani në dyqane, por deti i vërtetë. Për enët tiroide gatuar me të, do të jetë shumë i dobishëm. Deti i Kripur më ruan vetitë e saj të dobishme, dhe jodizuar humbur tre muaj pas tyre prodhuese.


Çdo vakt i përbërë nga ushqime që përmbajnë jod dobishme duhet të duhet të përgatiten. Cook peshku nuk ka më nevojë për kohë për të imponuar. Peshku Detare përgatitur shumë shpejt, përgatitja e saj avullohet, rreth pesëdhjetë për qind e micronutrients kërkuara. Pra, kur gatim peshku, përdorni një sasi minimale të ujit, të cilat mbulojnë vetëm produkt. E njëjta gjë vlen edhe për mish. Produktet më të mira steamed. Duke përdorur kripë jodizuar ose det, ajo është e mirë për ta vënë atë në gjellë përfunduar në pjatë pjesë.


Për të jo vetëm që e di se si për të korrigjuar mungesën e jodit, por edhe për të bërë atë siç duhet, është e nevojshme për të monitoruar shëndetin e traktit gastrointestinal. Ajo ishte nga puna e tij varet nga absorbimin e jodit në trup. Kolit Disponueshmëria ose gastrit sjellë të gjitha përpjekjet për të njom trupin me jod. Sigurohuni që i mjaftueshëm mori në selen tonë të trupit dhe kalcium, këto minerale ndihmojë asimiluar jod.

Një tjetër mënyrë për të siguruar furnizim të nevojshëm të jodit në trup është marrja e vitaminave dhe ilaçe. Mbani në mend se mbi-trupin jod nuk është e mundur, kjo do të një numër të problemeve dhe çrregullimeve të tjera. Ajo mund të përshpejtojë formimin e qelizave të kancerit, pengojnë procesin e rritjes. Doza e rekomanduar për parandalimin e mungesa e jodit është 100 mg për të rinj, 200 mcg për të rriturit, duke përfshirë gratë shtatzëna. Jodi nuk është marrë në formën e saj të pastër, siç është paraparë në kompleksin e elementeve të tjera gjurmë dhe vitamina.