Si për të forcuar enët e gjakut


Dobësimi, anijet lodhje çon në qarkullim të dobët dhe të metabolizmit, e shfaqjes së shumë sëmundjeve. Prandaj është e rëndësishme që të kujdeset për anijet, edhe në një moshë të re për të parandaluar probleme në të ardhmen. Dhe mbi të gjitha, ne duhet të bëjmë forcimin e enëve të gjakut, duke rritur tonin e tyre.
Faktorët që çojnë në dobësimin e enëve të gjakut

 • Një nga arsyet kryesore për dobësimin e enëve të gjakut - çrregullime të stresit dhe nervor . Kjo është për shkak të dështimeve të sistemit nervor të anijes merr ekipin e gabuar, dhe ata nuk janë të ardhur substanca aktive të cilat e rregullojnë ton enëve të gjakut.


 • "Armiku" Anijet janë alkooli dhe nikotina , pritja e cila u jep atyre ngarkesën e tepruar, duke shkaktuar shkatërrimin e mureve të tyre.

 • Rol të rëndësishëm ka luajtur nga dietë . Përdorimi i yndyrore, ushqime të kripura dhe pikante të çon në depozitimin e kolesterolit në enët e gjakut, formimin e të ashtuquajturës pllakë.

 • Jetese joaktiv , e cila është e natyrshme që shumë njerëz sot, gjithashtu ka një efekt negativ në anije. Në mungesë të aktivitetit fizik është stagnimi i gjakut dhe relaksim i tepruar i enëve të gjakut.


 • Shenjat e anijeve "i keq":

 • lodhje;

 • marramendje shpeshtë, dobësi;

 • meteosensitivity;

 • shfaqja e "pamjet e para", para syve;

 • presionin e paqëndrueshme të gjakut;

 • gjumë të varfër;

 • rrahje zemre sulm;

 • mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrë;

 • duart dhe këmbët e ftohta;

 • gulçim edhe në ngarkesa të ulëta dhe kështu me radhë. d.


 • Forcimin e enëve
  Anijet e shërimit kërkon një qasje gjithëpërfshirëse. Për disa njerëz kjo do të thotë një ndryshim të plotë jetese, por rezultati është e vlefshme - për të rivendosur të anijes vetëm mund të aplikoni për atë disa përpjekje.

  Sport
  Para së gjithash, duhet të përfshihet në rutinë, sa i zënë ishte, ushtrim. Jogging, yoga, vallëzimi, noti - të gjitha do të jetë trajnimi i shkëlqyer për anijet. Ngarkesa duhet të jenë të arsyeshme, ne nuk mund të lejojmë lodhje dhe tendosje.
  Dietë
  Dietë e përditshme duhet të përfshijë shumë fruta dhe perime. Ajo duhet të minimizuar përdorimin e yndyrore dhe ushqime të skuqura, pije caffeinated. Është e rëndësishme të mos nopem, hani pjesë të vogla 4 -5 herë në ditë. Ju duhet gjithashtu të respektojnë regjimin e pijshëm - të marrë të paktën 15 litra lëng në ditë.

  Për të përmirësuar ton enëve të gjakut të dobishme rregullisht konsumojnë produktet e mëposhtme:

 • hudhër;

 • arra;

 • kajsi;

 • prunes;

 • rrush të thatë.


 • Trajtimit të ujit
  Hiking shkëlqyer forcimin e enëve të gjakut në dush dhe sauna, dousing me ujë të ftohtë. Edhe për forcim të enëve të gjakut mund të marrë douches përditshme. Ajo duhet të kihet parasysh se të përfundojë dush dimrit më të mirë me ujë të nxehtë, dhe në verë - cool.
  Anijet Pastrimi
  Enët bosh mund të, në qoftë se merret në vend të ujit zierje e hips u rrit dhe hala pishe grimcuar. Zierje përgatitur si më poshtë:


 • 3 lugë hips dhe 5 lugë hala pishe pour 3 gota e ujit.

 • Të sjellë një çiban dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 10 minuta.

 • Insistojnë gjatë natës në një vend të ngrohtë, tendosje.


 • Gjithë supë ndarë në disa pjesë dhe pije gjatë gjithë ditës. Kursi i trajtimit - 4 muaj.
  Emocionet pozitive dhe kohës së lirë
  Paguajnë më shumë vëmendje për të pushuar rregullt duhur, fle të paktën 8 orë, duke ecur jashtë në çdo mot, të udhëtimit, hobi. Gjendja optimist jeta, humor të mirë, dëshira për jetë të shëndetshme dhe përmbushjen - një kusht thelbësor normalizimi i enëve të gjakut.