Si për të forcuar enët e gjakut në shpinë qafës së mitrës


Në botë nuk ka shumë njerëz që do të mendojnë për shëndetin e anijeve të tyre. Veçanërisht të pakujdesshëm në lidhje me këtë çështje, ata të cilët përjetojnë një kohë të rinjve - ende trupi i guximshëm është në gjendje të përballoj shumë. Kjo nuk po ndodh nëpër krijesat e rinj janë kryesisht në lidhje me mënyrën se si jeta e tyre (jo gjithmonë të mirë) ndikon në organet e brendshme dhe sistemet. Për më tepër, ndryshimet patologjike që mund të ndodhë në këtë rast nuk menjëherë manifestuar veten jashtë. Se të tilla "vjedhje" kanë rrethuar të gjithë enët e gjakut të trupit. Ajo është përmendur vetëm si e nevojshme për të marrë gjak apo nëse pa dashje prerë ose në ndonjë mënyrë tjetër të plagosur. Fakti është se gjendja e këtyre capillaries, venat dhe arteriet shëndetin e trupit varet dini dhe mos harroni të gjitha njësitë - si edhe që zakone të këqija dhe dietë të keqe dobëson sistemin e qarkullimit të gjakut. Spohvachuyutsya njerëz vetëm kur problemi është tashmë në shkallë serioze, dhe është fjala për të arteriosklerozës dhe sëmundjeve të tjera të ngjashme. Në këtë drejtim, enët e një rëndësie të veçantë shpinë qafës së mitrës. Nëpërmjet tyre vjen gjaku (dhe oksigjen) "Shtabi i Përgjithshëm" trupi - truri. Çdo sëmundje në të ashtuquajturën craniovertebral zonë tranzicioni (e vendosur në qafë, në nivel të dy rruaza e parë dhe vendin e kryqëzimit të tyre me kafkë), ku arterie vertebrale dhe venë, dhe trungu kryesor nervore, ndikim negativ në rrjedhën cerebrale e gjakut dhe kërcënojnë manifestimet e jashtme si marrje mendsh, dhimbje koke të shpeshta, humbjen e dëgjimit papritur, dobësimin e nofullën e poshtme dhe të muskujve të fytyrës, humbja e fuqisë, shfaqjen e depresionit dhe një rënie serioze në cilësinë e jetës në përgjithësi.


Për të mbrojtur veten nga probleme të tilla duhet të fillojë për të forcuar enët e gjakut në rajonin e qafës së mitrës. Megjithatë, masa të veçanta për të në mënyrë specifike vertebrale venat dhe arteriet ekzistojnë - janë të përshtatshme për këtë lloj rekomandimi, të vlefshme për të gjithë sistemin e qarkullimit të gjakut si një e tërë. Duhet të theksohet se për shëndetin "tru" anije të këtij lloji të këshillave është i një rëndësie të madhe për arsyet e mësipërme. Së pari, ju duhet të shqyrtojë dietën tuaj. Pritja e shpeshtë shumë yndyrore ushqime, i skuqur dhe i zbukuruar abuzimi e ushqimit - një nga arsyet kryesore për rritjen e nivelit të gjakut "I dëmshëm" kolesterolit të formuar pllaka lipidet në enët e gjakut që dobësojnë muret e tyre dhe shkakton një shumëllojshmëri të sëmundjeve të rrezikshme për jetën. Ekspertët gjithashtu rekomandojnë lëvizje për të ndarë ushqim, hani 4-6 herë në ditë, por pjesë shumë më të vogla se zakonisht. Duhet të theksohet se overeating mund të ndikojë edhe në shëndetin e sistemit të enëve të gjakut, pasi ajo çon në rrjedhjen e gjakut në stomak - për shkak të tërheqjes së saj nga trupi e sipërme. Është jetike që të vidyazykatysya zakone të këqija (pirja e duhanit, pirja), harrojmë për pijet caffeinated që dridhen seriozisht sistemin e enëve të gjakut. Një mjet i shkëlqyer për forcimin arteriet dhe venat janë të gjitha llojet e trajtimit të ujit. Lavazheve vagjinore mëngjes - ushtrimet më të mira për anijet, të cilat, për më tepër, të ngarkuar gaz njerëzor për ditën; në qoftë se ju merrni atë në mbrëmje, katër orë para gjumit, ajo ndihmon lehtësimin e stresit dhe lodhjes. Nëse nuk ka contraindications, ajo është me vlerë disa herë në muaj për të vizituar dush. Kryer në trajtimin e saj - një lloj i gjimnastikës, masazh dhe të pastër të gjithë sistemin e qarkullimit të gjakut. Nga rruga, nëse dush ruse dhe sauna të gjithë padëshiruar për individin me shëndetin e tij mund të përshtaten atë hamami, ku ka një temperaturë të tillë të lartë, dhe ngarkesa në zemër në kohët më të ulët. E dobishme për forcimin e sistemit kardiovaskular dhe ushtrime të veçanta. Kjo është, në veçanti, për të parandaluar osteoarthritis, shpesh shkakton vasoconstriction qafës. Këtu janë disa ushtrime. Zgjas qafën, "klikoni" la tempullin në anën e majtë, pastaj të drejtë - në të djathtë. Përsëriteni pesë herë. Sillni duart prapa kokës së tij në kështjellë. Hedhin kokën ndërsa duke u përpjekur për të kapërcyer rezistencën e palmave. Shtrihen në anën tuaj. Të ngritur kokën tuaj dhe të përpiqen për ta mbajtur atë në këtë pozicion për pesë sekonda. Nevoja për pesë repetitions. Anim kokën në të majtë, duke u përpjekur për të marrë shpatullën veshit. Bëni si pesë herë, pastaj të përsëritur me vesh tjetër dhe shpatullat. Zgjas muskujt e qafës dhe "shtrydh" ballin në dorën e tij. Mbajë këtë pozicion shtatë sekonda, dhe pastaj - të njëjtin manipulimin tashmë të drejtuar. Përsëriteni për çdo anë pesë herë. Gjëja më e rëndësishme në ngjarje të tilla - rregullsinë e tyre. Nëse ju nuk e kryejnë këtë lloj të procedurës dhe të bëni ushtrimet nga rasti në rast, dhe të bëjë atyre një pjesë të jetës së tij, anijet do të bëhet së shpejti shumë më mirë.