Si të testosterone në gratë më të ulët


Testosterone hormon (androgen) është prodhuar jo vetëm mashkull, por edhe trupi i femrës (vezoret dhe gjëndra veshkave), edhe pse sasi në shumë më të vogla. Hormon përgjegjës për formimin e kockave, ofron gjëndra dhjamor normale, stimulon dëshirën seksuale. Ndonjëherë testosterone tek gratë është më i lartë se normale. Si për të zvogëluar atë, do të diskutohet më poshtë.
Arsyet për rritjen e hormoneve
Normë për trupin e femrës është testosterone në numrin 024-27 nmol / l, por kjo shifër mund të ndryshojnë në mesin e laboratorëve. Rritja nivelet e testosteronit tek gratë është e lidhur me: • Aktivitet i shtuar i gjëndra veshkave;

 • kequshqyerja;

 • Predispozicion trashëguar;

 • anomalitë e hipofizës.


 • Për të përcaktuar nivelin e analizave androgens me qira, për të cilat është e pamundur për 12 orë për të ngrënë dhe pirë asgjë përveç ujit. Alkooli dhe pirja e duhanit është e lejuar gjithashtu. Analizë kryhet në ditën 6-7 të ciklit menstrual.

  Simptomet e testosterone të ulët në gratë


  Në mënyrë tipike, një rritje e hormonit mashkullor ndikon në trupin e femrës. Kjo është manifestuar në formën:

 • flokët e tepruar në vende të pazakonshme për gratë (mustaqe, mjekër, flokët në anën e pasme); në krahët e saj, në ijë, falangave flokët bëhet e trashë;

 • menstruale parregullsi (periudha të parregullta ose mungesa e tij);

 • fytyre;

 • seborrhea humbje e flokëve kokës;

 • ndryshuar kushtetutën (siluetë bëhet më e guximshme);

 • rritur clitoris;

 • mungesa e ovulacionit.


 • Megjithatë, jo testosterone gjithmonë i lartë në gratë është i shoqëruar me kushtet e përmendura më lart çrregullimeve, dhe dështimi hormonal për të zbuluar të jetë e mundur vetëm pas analizës.
  Gjendja kundërta është mungesa e hormonit mashkullor. Nëse testosterone lirë në gratë ulur, një rënie në epsh (vablennya seksuale dhe nuk ka orgazmë), rezistenca ndaj stresit, në masë të muskujve.

  Trajtimi rritur testosterone në gratë


  Hormonet e tepërta të ndikojë në funksionin riprodhues: përmes shkeljes së vezoreve dhe mungesës së ovulimit nuk mund të merrni shtatzënë. Nëse fekondim ende të ndodhë, për të bërë fetusin kur testosterone rrotullon vështirë. Përveç kësaj, nivelet e larta të androgen rrit rrezikun e diabetit. Prandaj, është e rëndësishme për të parë një mjek në aluzion të vogël të dështimit të sistemit endokrin.
  Mjeku zakonisht përshkruajnë ilaçe që ju ulin testosterone në gratë - ata, natyrisht, hormonal. Përshkruar shpesh dexamethasone, Diane 35 dyэtylstylbestrol, ciproteron, Digitalis, dyhostyn dhe glukozë dhe steroid. Besohet se droga hormonale duhet të jetë sistematik, sepse pas heqja e niveleve androgen mund të hidhen përsëri.

  Rritja e testosterone dhe Shtatzënia
  Placenta prodhon një sasi të tepruar të testosterone, kështu që gratë shtatzëna të sunduar këtë hormon vetëm mbi 4-8 dhe 13-20 javë e ndjekur nga rreziku i abortit për shkak të përqendrimit të lartë të hormoneve në gjak gjatë rrjedhës së shtatzënisë. Antenatal i kushtoj vëmendje të veçantë për këtë çështje, dhe nëse treguesit arrijnë vlerat kritike, miratojnë masa.
  Në bilancin hormonal ndikon në ushqimin për shkak të produkteve të shëndetshme që reduktojnë vitamina:


 • mjaltë;

 • lëngje natyrale;

 • sheqer;

 • mish;

 • patate;

 • fruta dhe perime;

 • bukë e bardhë;

 • krem, qumësht.


 • Mënyra alternative për të reduktuar testosterone
  Mjekësisë tradicionale ofron grave të rivendosur ekuilibrin hormonal, duke marrë concoctions bimor:

 • jamballi;

 • Rrënjë Marino;

 • Evening aguliçe;

 • Viteks;

 • klopohon.


 • Ndikim pozitiv në yoga shëndetësor të grave.