Si për të zvogëluar presionin shpejt


Një njeri që ka probleme kronike me rritjen e presionit zakonisht nuk mbajnë një gjoks mjekësisë ilaçe të nevojshme dhe e di se në raste të tilla duhet të bëhet. Por askush nuk mund të garantojë se ai kurrë nuk do të rritet. Prandaj, ende duhet të dini se si të pilula presionit të lartë të gjakut shtëpi dhe popullore mjete shpejt të ulëta. Në fund të fundit, në qoftë se ju nuk e bëni atë në kohë, mund të ketë pasoja shumë të rënda:

 • pamjaftueshmëri renale;

 • Problemet e zemrës (ishemi, sulm në zemër, angina apo goditje);


 • çrregullim memorie;

 • Anijet mposhtur dhe gjymtyrë.


 • Përgatitjet shpejt të reduktuar presionin


  Droga që ndikojnë presioni shumë, kështu që në qoftë se ju ndiheni gjendje e sëmurë (dhimbje koke, dobësi, marramendje), duhet të masin tensionin e gjakut. Bazuar në rezultatet e saj, dhe ju duhet të zgjidhni të drogës.
  Sa shpejt reduktojë presionin e lart?
  Për ta bërë këtë, përdorni droga të tilla si metoprolol, captopril dhe Ynyfedypyn. Doza duhet të përcaktohet nga përdoruesi, me të gjitha sëmundjet në dispozicion kronike. Nëse presioni është rritur në vlerë prej 180 është efektive përdor Andypan, Эnapryl, Kartopress dhe 150 - Papazol dhe Dibazol.

  Si për të zvogëluar me shpejtësi të ulur presionin?
  Presioni Zemra mund të reduktohet duke marrë atenolol, verapamil, ramiprili, Enalapril dhe me homologët e tyre.
  Por kjo nuk është gjithmonë e mundur për të shpejt të marrë drogë e nevojshme, të cilat shpejt ul presionin e gjakut, ndihmon në këtë rast, mjekësi tradicionale, e cila ka shpikur një numër të madh të mënyrave alternative për të zvogëluar atë.

  Sa shpejt reduktuar metodat popullore presion?


  Më e rëndësishmja - paqja sigurt. Ajo duhet të jetë të rehatshme për të uleni ose shtriheni dhe të përpiqen për t'u çlodhur. Për ta bërë këtë, rënie shpatullën, por mbani qafën drejt, përfshijnë muzikë të qetë ose tingujt e natyrës (tingulli më i mirë operativ të shfletoj), dhe duhet të dëgjojnë frymën tuaj. Kjo do të ndihmojë normalizimin ritmin e të gjitha organeve, si një arsye për presionin në rritje është emocionet negative dhe përvojat.

  Ju mund të vënë në mënyrë të zakonshme në muskujt viç, supet dhe mustardë të ulët qafë. Nxehtësia e krijuar në këto fusha do të zgjerohet enët e gjakut dhe qarkullimin e gjakut, dhe për 10-15 minuta presioni duhet të fillojë të bjerë.
  Nuk është compress efektive uthull aplikuar në këmbë të njeriut për 15-20 minuta, dhe leckë fshirje ngjyhet në uthull të holluar me ujë 5-6%, pjesët kohore dhe zverku e kokës.
  Është e rekomanduar për të përgatitur një pije të veçantë:

 • Krijoj çaj të zi të dobët.

 • Shto një lugë mjaltë dhe gjysmë limoni të mesme.


 • Shumë mirë ndihmon çaji jeshil dhe një gotë me boronicë të freskët ose lëng boronicë.
  Metoda alternative
  Nëse dora e këtyre produkteve nuk bëni, ju mund të merrni vetëm një dush të nxehtë, fërkoni jet uji zonë zverku dhe qafën, ose hedhin në një tas me ujë të ngrohtë (+ 37 ° C) dhe gradualisht të rritur temperaturën e tij në 45 ° C, duke shtuar nxehtë.
  Shumë efektive është stroking akupunkturë pikat nën llapë e veshit në thellimin. Swiping (nuk e goditi) duhet të jetë mbi ta në mes të klavikul 10 herë në çdo anë.

  Ulja e presionit të jenë ato treguesit në të cilin personi zakonisht ndihet mirë, zakonisht 120 deri 80. Një monitoruar më tej presionin e tyre dhe ekzekutuar këshilla për të parandaluar rritjen e saj:

 • Eliminimi i alkoolit dhe duhanit.

 • Flini të paktën 8 orë në ditë.

 • Kryen stërvitje të përditshme fizike të paktën 20-30 minuta.

 • Rritja e sasisë së frutave dhe perimeve në dietë, dhe të kufizojë - mish të kuq dhe ëmbëlsirat.

 • Kërkesa e përditshme e vitaminës C duhet të jetë të paktën 500 mg, dhe 1 mg e kalciumit është gjithashtu e nevojshme për të njom trupin me kalium dhe magnez.