Si për të trajtuar bronkit


Kur inflamacion ndodh vrull e muskujve të butë, ënjtje e mukozës dhe si pasojë - sasi të madhe të mukusit trashë. Për shkak të kësaj, ngushtoj bronke, spazmuyutsya ajrit arrin alveoli vështirë, duke shkaktuar vështirësi në frymëmarrje dhe kollitjes sulme.

Shkakton bronkit dhe klasifikiminBronkit adrift ndarë në akute dhe kronike. Bronkit akut është ngjitëse dhe zakonisht kërkon trajtim me antibiotikë. Me trajtimin e duhur dhe në kohë është 7-10 ditë, por në raste të rënda mund të zgjasë deri në 3 javë. Bronkit akut shpesh shoqëron sëmundje të tilla si gripi, kollës së mirë, tracheitis, pezmatim i fytit dhe ndikimi i shkaktuar nga viruset e ndryshme dhe bakteret. Bronkit kronik mund të zhvillohet si një komplikim në trajtimin jo në kohë dhe jo të duhur të ekspozimit akut ose të zgjatur për alergjike faktorët e jo-ngjitëse (bronkit kronik astmatik).

Trajtimi i drogës bronkit


Nëse pacienti është rekomanduar bronkit metodë trajtimi i butë inflamatore (aspirina, Acetaminophen, ibuprofen) dhe expectorants (Bromhexine, lasolvan, ambroksol) fondet. Përveç gamën e plotë të mjeteve të përdorura për të luftuar ftohjet dhe sëmundjet e frymëmarrjes: pije të nxehtë (duke përfshirë - Kalina dhe çaj me mjaltë), mbytje për lehtësimin e frymëmarrjes, drogë antipiretik në temperatura të larta. Në shumicën e rasteve, të mjaftueshme për të trajtuar drogë komplekse mucolytic dhe anti-inflamator, por kur sëmundja ka filluar ose origjine bakteriale në antibiotikët recetë janë përdorur, zakonisht me një macrolide. Gjithashtu Bronkit duhet të pini immunomodulators.

Çdo dëmtim të sprays hundës komplekse shtuar droga të tilla si Ingalipt, amfomen, kameton. Dhe në rastin e sindromës obstruktive (vrull bronkiale) - droga bronhorozshyryuyuchu, antispasmodics.
Në mënyrë të pavarur, në shtëpi, mund të trajtohen vetëm OTC mjetet dhe metodat e mjekësisë tradicionale anti-inflamator dhe mucolytic. Nëse gjendja nuk përmirësohet, ka spazma ose shkarkimit purulent, ju duhet të shihni një mjek për përzgjedhjen e antibiotikëve. Nëse bronkit është e dëshirueshme për të rritur futje e vitamina, dhe para së gjithash - Vitamina C.

Marrin drogë që bllokojnë qendrat kashlevыe (p.sh. libeksin, codeine), me bronkit duhet të përdoret me kujdes, pasi ajo mund të çojë në një sulm të frymarrje për shkak të faktit se lëngu akumuluar në bronke nuk do kollë.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore bronkit  • Bronkit duhet të marrë sa më shumë të nxehtit në brendësi të lëngshme. Më të dobishme në këtë rast është çaji me butë, boronicë, limon dhe mjaltë.

  • Thithja promovuar lëngëzimin e pështymë dhe përmirësimin kollitje e saj. Mundësia më e thjeshtë është pjekur patate në xhaketa e tyre, një palë e cila duhet të marrë frymë, të mbuluar me një batanije. Gjithashtu përdoret për inhalimi i vajrave thelbësore (eukalipt, dhe atlasskoho deodar, pisha, Salvia officinalis, manaferrat dëllinjë dhe hala) 3-5 bie në një gotë me ujë të nxehtë.

  • Antitussive konsiderohet mjete të shkëlqyera për nxjerrjen mjaltë redtsi zi. Për këtë Bulba prerë thellë, e cila derdh mjaltë dhe të lënë të mbush një ditë. Pi infuzionin e një lugë 3 herë në ditë.

  • Në përsëritur dhe bronkit zgjatur ndihmon të mbledhur nga nëna dhe njerka, rrënjë alte dhe rigon në një raport prej 1: 1: 2. Një koleksion lugë çaji derdh një gotë me ujë të vluar dhe të lënë për gjysmë ore në një termos. Pije supë duan të 1/3 filxhan 3 herë në ditë për tre javë.


  • Me sëmundje të rregullt periodik duhet të konsultoheni me një mjek për të shmangur fazën kronike të tranzicionit bronkit.