Si dhe ku për të trajtimin e artritit reumatoid


Rheumatoid arthritis është e rëndësishme për të identifikuar më herët dhe qasje të integruar për trajtim. Ka një numër të karakteristika prania e të cilit mund të tregojë praninë e sëmundjes. Vetëm pas 7-12 muaj pas simptomat e para, është e sigurt të them se kjo sëmundje ndodh. Këtu janë një numër të simptomeve: ngurtësi pas zgjimit ndjerë në nyje, një kusht vazhdon për rreth një orë; ënjtje e nyjave; dhimbje simetrik të përbashkët; Nyje nën lëkurë në sup, bërryl; të zbuluar ndryshimet që rezultojnë procedurat radiografike; test gjaku mund të tregojnë praninë e artritit reumatoid, në prani të serumit të. Nëse artriti reumatoid dyahnostsyrovaly, trajtimi duhet të fillojë menjëherë. Terapia e kombinuar për të ndihmuar në lehtësimin e gjendjes së pacientit, për të ndaluar përparimin e sëmundjes dhe nuk do të jetë e tepërt për qëllime të parandalimit. Trajtimi i drogës përfshin drogë anti-inflamator. NSAIDs (droga nonsteroidal anti-inflamator) janë caktuar për pacientët kur sëmundja është aktiviteti i moderuar. Pas 3 ditët e ilaçeve vërejtur përmirësim, subsides dhimbje. Rëndësishme mjekësi pije gjatë. Nëse disa ditë për të ndaluar, dhimbje të përbashkët do të kthehet. Ashtu si çdo NSAIDs tjera mjet janë contra-tregues dhe efektet anësore para emërimit të tyre mjeku kryen një ekzaminim të plotë të pacientit.


Gama e aktiviteteve përfshin droga që janë futur në të përbashkët. Gjithashtu emëruar masazh të muskujve, fizioterapi, kabineti terapi fizike dhe masa të tjera të rehabilitimit. Thirrja trajtim efektiv ose jo pacienti mund të, bazuar në shëndetin e tyre. Ju duhet të shikojnë trupin tuaj, posaçërisht për nyje, njoftim sa kohë zgjat ngurtësi në nyje në mëngjes, të rrezeve X për të zbuluar praninë e inflamacionit dhe ënjtje në trup. Në nyjet e sëmura mund të imponojë gomave për të rregulluar atë në një pozicion. Ju mund të përdorni mjetet orthotics të ndryshme për të ndihmuar në lehtësimin gjendjen e pacientit. Barra përjashtim mbi ndikimin e pacientit të përbashkët të dobishme në sëmundje. Ushtrimi është e nevojshme për të ruajtur shëndetin fizik. Është e rëndësishme për të treguar personin që vuan nga artriti, të mirat e këtyre masave. Dhe gjithashtu të ndriçuar atë në lidhje me pasojat e mundshme të sëmundjes. Ne kemi nevojë për të ndryshuar rrënjësisht stilin e jetës tuaj dhe të marrë shëndetin e tyre. Së bashku me drogë anti-inflamator dhe analgesics përshkruara glukokortikoideve që ndalojnë procesin e shkatërrimit të kockave. Për trajtimin bazë, të cilat drejtpërdrejt ndalon zhvillimin e artritit, përshkruajnë imunoshtypes, citostatikëve. Ju duhet të shikojnë dietën tuaj. Është gjetur se të hahet mish shkakton sëmundje të përparimit, por vaj peshku punon në drejtim të kundërt. Për fat të keq NSAIDs ketë një numër të efekteve anësore: acarim stomakut, përkeqësim të astmës dhe alergjive, skuqjen në trup, shkaktojnë mosfunksionim të mëlçisë dhe trombocitet. Aspirina si një ndikim negativ NSAIDs veçanërisht në pacientët e moshuar, duke ndërprerë funksionimin normal të traktit gastrointestinal. Por, për fat të keq, nuk ka droga në mesin moderne që ka punuar pa efekte anësore. Trajtimi i artritit reumatoid në Moskë kryera në shumë klinika. Ndonjëherë kirurgji është e nevojshme për të ndihmuar pacientin. Operacionet janë kryer në të gjitha nyje, por më të zakonshme janë ndërhyrje në nyje shpatull, hip, bërryl, gju. Ju mund të bëni proteza (zëvendësimin e amtare artificiale të përbashkët) dhe arthroplasty. Deri shkaqet e sëmundjes janë: predispozicion gjenetik, sistem imunitar të dobët, prania e infeksionit në trup. Sëmundja mund të jetë për shkak të pranisë së të gjitha tre çështje, dhe pastaj sistemi imunitar fillon të perceptojnë indet amtare si i huaj dhe i kalon ato të sulmit. Ndonjëherë artrit simptoma të ngjashme me ftohjet, lodhje, të qenët i përgjumur, ethe. Inflamacion i nyjeve dhe indeve periarticular çon në kriza, gjë e shëmtuar skeletik, dhimbje kur ecin. Prandaj, kjo është një nevojë urgjente për të eliminuar. Nëse ju gjeni veten në simptomat e mësipërme duhet të kontaktoni një spital në komunitet, i cili do të trajtimin e artritit reumatoid nga personel i kualifikuar. Mjeku-rheumatologist do të shqyrtojë dhe të përshkruajnë ultratinguj e nyjeve, ndonjëherë sy ndryshime të dukshme në trupin e pacientit. Por studimet e X-ray dhe analiza për të ndihmuar në identifikimin fazën e sëmundjes dhe shkallën e progresit.