Si për të trajtuar leh kollë në të rriturit


Ka një kolla leh, si ndonjë tjetër, si lëvizjes myyazytsilne, e cila shkaktuar acarim membranën e traktit respirator ose inde të mushkërive. Kjo ndihmon për të pastruar fyt.

Edhe pse kolla është simptomë e parë e sëmundjeve të mushkërive, por pamja e saj nuk do të thotë gjithmonë praninë e sëmundjes në mushkëri. Vetëm kollë të shkaktuara nga alergjitë, tensioni nervor, eksitim. Ajo ishte kollë leh thatë është shpesh një shenjë e alergjive, jo ftohjet. Ne trajtimin e kollës nuk përdoret gjithmonë antibiotikëve.Ata nuk duhet të përdorin nëse kollë është i shoqëruar me sëmundjet e frymëmarrjes, do të jetë e mjaftueshme droga antitussive ose infusions bimor. Nëse kolla shkaktohet nga bronkit, i shoqëruar nga ethe apo pneumonia sidomos mjekët përshkruajnë antibiotikët. Është e rëndësishme për të eliminuar kollë shkaktuar mikrobet. Droga antitussive duhet të përdoret në kombinim me të antibiotikëve. Kollitjes nuk është gjithmonë e nevojshme për të shtypur, por në qoftë se pacienti në fjalë leh kollë, trajtimi nuk mund të vonohet.

Kjo dëmton fyt dhe kollë ndërhyn me gjumë normal, dhe kjo është më mirë për të përdorur drogë që shtypin qendrën kollë. Gjithashtu droga expectorant rëndësishme përdoren për trajtimin e leh kollë në të rriturit, ata ndihmojnë të pastër mushkëritë dhe të kalojë kollitjes. Patjetër duhet të shoh një specialist dhe një fëmijë dhe një i rritur, në qoftë se kollë nuk do të shkojnë larg për më shumë se dy javë, ose shoqërohet me dhimbje të forta në pështymë departamentit gjoks përgjakshme dhe ethe.ez këto simptoma të tmerrshme mund të kuruar një kollë për disa ditë duke përdorur recetë e thjeshtë por efektive e mjekësisë tradicionale. Mirë të qumështit të nxehtë me shtimin e ujit mineral alkaline, të marra në raport 1: 1 pijshëm paktën 5 herë në ditë. Shpesh qumësht të nxehtë të përzier me mjaltë, duke përdorur 1 h. Litër. në një gotë qumësht. Rezultate të mira në hudhër kollë tregojnë eliminimin dhe limon. Bluaj, duke lënë mënjanë përmes një mulli mishit ose blender hudhër dhe disa limon pafarë.


Masa është e përzier me një gjysmë filxhan sheqer dhe derdh një pintë birrë. Nën kapak të mbyllur përzierje është ndezur në një banjë me ujë për rreth gjysmë ore. Prisni derisa të ftohtë, tendosje dhe pije tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies së paku 1 tbsp. l. Kur një person ka një kollë leh, si për të trajtuar këtë sëmundje në recetat e mjekësisë popullore të krijuara në masë. Një mënyrë e mirë për të njohur mucolytic rrënjë alte. Filxhan brewed me ujë të valë një lugë gjelle rrënjë, e cila është shitur në çdo farmaci, duke këmbëngulur ora e tij, dhe pastaj ztsidzhuyut lëngshme.


Është e rekomanduar për të pirë Ky infuzion 3-4 herë në ditë, në mënyrë rigoroze nga lugë çaji. Për inhalacion ka efektin e përdorur eukalipt. Gjethet grimcuar brewed me ujë të valë, pastaj i mbështjellë gyp letër, në fund të gjerë i cili mbulon kapacitet me infuzion vetëm vskypevshym, dhe deri në fund të ngushtë të 15-20 minuta duhet të marr frymë avujve.

Lë gjetur të ngjarë të jetë problematike, kështu që ju mund të përdorni vaj eukalipt. Ndihmë e shkëlqyer në luftën kundër kollë dhe të ndryshme të taksave, të cilat përbëhen nga disa lloje të bimëve dhe rrënjët në përmasa të ndryshme. Për shembull, një përzierje e tillë ka përbërës të shkëlqyera që ajo kërkon më poshtë: 40 g rrënjë alte, rrënjë jamball zhveshur 40 g lë nënën dhe njerka 20 dhjetor kopër frutash 15 gr.


Për të përgatitur fondet derdhur në një termos 2 tbsp. l. përzierje, derdhje atyre një gotë me ujë të vluar, të lënë të mbush për 12 orë. Pastaj nxjerrjen ztsidzhuyut dhe pije për një javë 3-5 herë në ditë, në 1/4 c. Efektive përzierje tjetër që përbëhet nga 2 pjesë të nënës dhe njerkës, 1 pjesë barishte rigon 2 pjesët e kamomil. Merrni 2 tbsp. l. përzierje, derdh atë në një termos të vluar pollytrom ujë, kjo përbërje është 5-6 orë. Pastaj shtrydh atë dhe për të marrë 1/2 filxhan tri herë në ditë para ushqimit.

Duke vepruar mirë djegur e sheqerit në qumësht. Sheqer lugë mbi zjarr mbajti derisa përmbajtja të bëhet ngjyrë kafe dhe të lëngshme. Menjëherë pour atë në një disk të qumështit, dhe karamele rezulton zgjidhë gojën me kollë e thatë. Një metodë e thjeshtë dhe shumë efektive është konsideruar e ujit të zakonshëm me sode dhe kripë. Kjo expectorant është prodhuar nga përzierja filxhan të nxehtë e ujë të valë dhe 1 ch. L. sode me një majë e kripë. Pi këtë ilaç dy herë në ditë, në mëngjes dhe natën.


Komente të mira të njëjtën kërkesë në moçal infuzion moçale. Bari në shumën prej 30 gram. filxhan brewed e ujë të vluar, të lënë të mbush, ztsidzhuyut. Ajo është përdorur për të krijoj 1 ch. L. tri herë në ditë, ai është konsideruar si një agjent të mirë mucolytic. Një mënyrë e mirë për të dalë nga kulpër zakonshëm, duke përdorur infuzion e manave - xhami manaferrat zaparivayut litër ujë të vluar dhe ngrohjes atë rreth ngrohjes ulët për 10 minuta. Pastaj tendosje off lëngshme dhe të shtoni në atë mjaltë, 3-4 lugë. 1/2 c. Produkti është përdorur tri herë në ditë për një javë.


Në zë të ftohtë dhe të ngjirur përdorur lëng të freskët lakër. Pijen e tij 5-6 herë në ditë për 1 orë. Litër. Dhe me sëmundje të rënda dhe të rrugëve të frymëmarrjes bronkiale duke përdorur supë lë lakër dhe mjaltë. Këto komente të mira në lidhje me një mjet si onions me qumësht. Pritini në copa të vogla 10 qepë të mesme dhe hudhër, të gjithë gatuar derisa të butë në qumësht.

Pasi të filtruar, shtoni mjaltë, lëng e gjethe nenexhik. Ky mjet është e rekomanduar për të përdorur 1 tbsp. l. çdo orë. Një mënyrë e mirë - banane grimcuar me sheqer. Well gatuaj dhe grimcuar dy banane, pastaj derdh ujë të vluar me një shumë të sheqerit. Kjo strukturë është përdorur vetëm në formën e nxehtësisë. Shurup qershi kur shtuar në çaj po aq i mirë zbut kollën. Ju mund të përdorni mjaltin për kollitet, të përziera me vaj ulliri. Të dy përbërësit janë të përziera 1: 1 dhe marrë katër herë në ditë për një lugë çaji, një lugë çdo kohë.


Nëse personi në fjalë se ai ka një kollë leh, pavarësisht efektivitetin provuar e shumë mjeteve juridike popullore, ajo është e mirë për të parë një specialist i cili do të japin këshilla të mira.