Si për të trajtuar dysbiosis


Gjetur veten në fëmijën e tyre ose shenjat e dysbiosis zorrëve, ju duhet të vizitoni një mjek për ekzaminim dhe të kalojë testet e nevojshme për hulumtime laboratorike. Sipas individit do të zhvillojë një plan trajtimi.

Shkaqet e dysbiosis:
 • Trajtimi me antibiotikë.

 • Përdorimi afatgjatë i hormoneve.

 • Përdorimi i ilaqet kundër depresionit.

 • Agjërimi.

 • Stresi.

 • Operacionet.

 • Kequshqyerja.

 • Sëmundjet infektive të shpeshta dhe virale.

 • Parazitëve.

 • Zakone të këqija.

 • Hydrocolonotherapy.

 • Pritjes droga choleretic.

 • Duke përdorur laxatives.

 • Varësia e drogës.


 • Metoda primare kryen terapist. Ky specialist kryen ekzaminimin klinik, jep udhëzime për analizën. Sipas hulumtimit del që të shkaktojë sëmundje, dhe terapist mund t'i referohet pacientin në një gastroenterologist apo mjekët e tjerë.

  Si për të trajtuar rritje e jashtëzakonshme në të rriturit?


  Para së gjithash është trajtimin e një sëmundje apo çrregullimi në të trupit që shkaktohet dysbiosis zorrëve. Kjo përfshin:


 • antibiotikët;

 • trajtimin antiparazitik;

 • terapi ymmunorehulyruyuschaya;

 • vendosjen ekuilibrin hormonal.


 • Atëherë ju keni nevojë për të rivendosur florës normale të zorrëve dhe mbajtjen atë në një gjendje të shëndetshme.

  Si për të trajtuar, pasi duke marrë antibiotikë dysbiosis në të rriturit dhe fëmijët?


  Së pari ju duhet të mbani mend se çdo kurs të trajtimit kërkon antibiotikëve marrje të njëkohshme të përgatitjeve të veçanta për të mbrojtur florën normale të zorrëve. Ajo gjithashtu duhet të plotësohet dietë të përditshme me produkte natyrore qumështit (kos, kos). Se si me kujdes janë përmbushur masat parandaluese gjatë trajtimit me agjentët antibacterial, do të varet se sa kohë do të trajtojnë dysbiosis vonë.

  Nëse microflora parandalimit të abuzimit ende nuk është plotësuar, barnat e nevojshme pritjes korrigjuese. Çfarë droga për të trajtuar rritje e jashtëzakonshme pas terapisë me antibiotikë:

 • Lactobacilli jetojnë.

 • Të jetosh bifidobacteria.

 • Probiotics.

 • Prebiotics.

 • Immunomodulators.


 • Përveç kësaj, ju do të rrisë shumën në dietën e produkteve të qumështit dhe ushqime të lartë në fibra.

  Si për të trajtuar mjetet juridike popullore dysbiosis:


  1. Braga Mjekimi:

 • në 05 litra ujë të ngrohtë shtoni 2 g maja të thatë;

 • Mix një zgjidhje të dy lugë sheqer;

 • vënë përzierje në një vend të errët të ngrohtë dhe të lënë për një orë;

 • Braga marrë pije 1 orë para se vakt.


 • 2. Trajtimi kos:

 • 1L sjellë qumësht në shtëpi në një çiban, të ftohtë;

 • shtoni në krisur qumështit me bukë thekre;

 • një ditë të shtoni krisur, para-integruar hudhër;

 • pini çdo ditë gjatë ose pas ngrënies.


 • 3. Trajtimi i hudhër:

 • hani një karafil të hudhër për 1 orë para ngrënies;

 • kërkon kos;

 • të përsëritur procedurën gjatë natës.


 • Trajtojnë dysbiosis më të mirë duhet të identifikojnë mjeku. Vetë mjekim ose emërimin e recetave kombëtare në rrezik të komplikimeve dhe zhvillimi i sindromi i zorrëve nervoz.
  Kohëzgjatja e trajtimit varet nga faktorët e mëposhtëm:

 • Shkaku i sëmundjes.

 • Lifestyle.

 • Mosha.

 • Zell dhe përgjegjësi e pacientit.


 • Mesatarisht, trajtimi zgjat rreth 2 javë, por e komplikimeve apo fazë të rëndë të sëmundjes, të shkaqeve të dysbiosis mund të zgjasë deri në 3-4 muaj.

  Studimet e fundit në mjekësi tregojnë se zorrët kanë aftësinë për të rivendosur në mënyrë të pavarur microflora në trajtimin efektiv të sëmundjeve që shkaktojnë shkelje të saj. Pra, së pari, ju duhet menjëherë të eliminuar faktorët që provokojnë zhvillimin e dysbiosis. Kjo do të zvogëlojë kohëzgjatjen ose plotësisht të shmangur trajtimin e saj.