Si për të trajtuar rritje e jashtëzakonshme në foshnjat


Rreth javës së tretë të jetës, shumica e foshnjave mundo dhimbje barku - dhimbje spastik në traktin gastrointestinal. Ky kusht, i quajtur gjithashtu dysbiosis fiziologjike zgjat nga disa javë për 3-4 muaj.
Fakti se lindja e zorrëve të tij fëmijës steril, ushqyesve janë pranuar nëpër kordonin e kërthizës. Dhe kur fëmija është i lindur, së bashku me zorrë qumësht përmban mikroorganizma të ndryshme si të dobishme dhe patogjene. Formimi i mikrobike bilancit - një fenomen normal dhe nuk ka trajtim të veçantë nuk është e nevojshme. Më e mirë se nëna mund të bëni për fëmijën tuaj gjatë kësaj periudhe - të përpiqen për të mbajtur gji, sepse qumështi i gjirit përmban antitrupa dhe faktorët kundër shumë patogjene. Edhe në qoftë se ju keni një të ftohtë, mjekët rekomandojnë që të vazhdojë ushqyerjen me gji, sepse qumështi i nënës ka antitrupa kundër mikrobeve që shkaktuan ftohjet.Fëmija barkut dhimbje të shkaktuara nga rritja e prodhimit të gazit mund të lehtësojë. Foshnja ujë pije kopër ose një çaj të veçantë për foshnjat nga kopër. Ndihmon në bark masazh - clockwise rrethore lëvizje me përjashtim të mëlçisë. Ju mund të vendosni një jastëk të ngrohtë ngrohje në bark ose në bark të shtrydh fëmijën atij dhe një tronditje të vogël.

Nëse fëmija është ushqyer me gji, jo dobësuar dhe ka një oreks të mirë, bilanci i microflora rimëkëmbet shumë shpejt. Nëse numri i mikroorganizmave të dobishme të vazhdojë të ulet microflora zorrëve nuk arrijnë të kryejnë funksionin e tyre kryesor - për të shtypur aktivitetin e mikroorganizmave patogjene. Kjo nuk është në lidhje me dysbacteriosis funksionale dhe fillore. Veprimtaria e traktit gastrointestinal është prishur - zhytur keq dhe tretet nevojshme për vitamina dhe minerale të zhvillimit të fëmijës. Pa microflora normale edhe në të ushqyerit të plotë një fëmijë merr të gjithë kompleksin e nevojshme për çështjet e saj të zhvillimit. Dhe, si pasojë, reduktuar imunitetin. Foshnja mund të jetë alergjik ndaj një shumëllojshmëri të produkteve, si dhe shkelje të zorrëve, mëlçisë, pankreasit dhe sistemit endokrin. Kjo mund të çojë përfundimisht në sëmundje kronike të tilla si gastrit, ulçerë stomakut dhe madje edhe astmë.


Më gungë në foshnjat ndodh në dobët, foshnjat premature. Shkelja e microflora zorrëve mund të shkaktojnë kaloni shumë herët për shishe me gji, si dhe raste kur shtatzënia kanë provuar hormone dhe antibiotikë.

Dysbacteriosis një fëmijë është e lehtë për të përcaktuar, duke pasur teste të veçanta. Në të rriturit, prania e dysbiosis vë në diarre që vazhdon për disa ditë. Për shumicën e foshnjave ky fenomen si diarre është normale. Shenja paralajmëruese prindërit duhet të bëhet i lehtë, stools të gjelbër me mukozë ose praninë e copa pamenduar e ushqimit, stools shumë të shpeshta - më shumë se 12 herë në ditë. Në bakteret rritje e jashtëzakonshme në një i mitur mund të specifikojë të vjella, humbje ose shtim në peshë të ulët, anemi, rakit. Testet gjithashtu na tregoni se si për të trajtuar dysbiosis, të cilat barna për t'u përdorur.


Ajo duhet të mbahet mend se diarre të zgjatur dhe të vjella janë shumë të rrezikshme për fëmijët e vegjël për shkak të mundësisë së dehidratim. Kur diarre është e nevojshme për t'i dhënë fëmijës shumë lëngje. Nëse vini re se një fëmijë kishte për të urinoj në gojën e tij të thatë, nuk ka lot, konsultohuni menjëherë me mjekun - një shenjë e dehidrimit.

Si për të trajtuar rritje e jashtëzakonshme në foshnjat

Në qoftë se testet laboratorike konfirmuar rritje e jashtëzakonshme në foshnjat, mjeku do të përshkruajnë një trajtim gjithëpërfshirës dhe afatgjatë. Për të normalizuar përbërjen e microflora zorrëve emëruar përgatitjet bakteriale (bifidumbacterin etj), fagut, terapi restauruese. Antibiotikët trajtojnë dysbiosis nuk mund.


Kur dysbacteriosis dietë të përshkruara domosdoshmërisht. Gjatë mprehje nuk mund të japë fryte fëmijën tuaj të papërpunuara. Në vend të perimeve supave ofrojnë mucous më të mira nga drithërat dhe qull. I tërë ushqimi duhet të sillen në pure qëndrueshmëri (pa pjesë). Nëse fëmija është në shishe-ushqyer, pediatër do të zgjidhni mix mundshëm qumështit të përshtatshme. Gjatë mprehje nuk mund të hyjë prykormы dhe duhet të forcojë kontrollin mbi pastërtinë e kuzhinës (shpesh të bëj shterp shishe etj)

Për analizë mikrobiologjike sqaron shkallën e dysbiosis. Kur dysbacteriosis simptoma të shkallës së parë e microflora zorrëve mund të jenë plotësisht mungon. Shkalla më e vështirë e dysbiosis - katërt. Fëmija duket i zbehtë, i dobësuar, ai nuk ka oreks, stools të shpeshta me një erë të athët kosi dhe prishur.


Dysbacteriosis të trajtohen. Si për të trajtuar - ajo duhet të jetë një mjek. Shkelja e zgjatur e microflora zorrëve mund të duket hypoavytamynozы, veçanërisht mangësi të vitaminave B dhe disa lloje të dysbiosis edhe mund të lëvizë në sepsë.

Shërimi ekuilibrin mikrobiologjike - një shumë të gjatë, nganjëherë trajtimi duhet të përsëritet. Shpesh gjatë kohë dysbiosis mund të kthehen. Rikthim ndodh imunitet dobësuar.

Shumë i dobishëm për fëmijët të cilët kanë vuajtur rritje e jashtëzakonshme, dhe të japin bioyohurty veçantë Biokefir për të korrigjuar microflora.


Për parandalimin e dysbiosis mendojnë mirë para lindjes. Gjatë shtatzënisë, të përpiqet të mos marrë asnjë ilaç, sidomos antibiotikë. Regjistrohu për të ushqyer - vidyazykatysya e rëndë me erëza, ushqime, i kripur. Më të marrin produktet e qumështit, të shpenzojnë kohë jashtë. Vijnë në ndihmë dhe natyrës - vërtetohet se para lindjes së bifidobacteria dobishme në zorrë të rritet nënës.