Si për të trajtuar kollë duhanxhi-së


Çdo duhanpirës me një përvojë të mirë e di se herët a vonë ai fillon të nxjerr me kollë edhe në verë, kur të ftohtë nuk mund të jetë gjuhë. Në situatën e motit të ftohtë është zmadhuar - për shkak të sëmundjes lagështi mund të zhvillohet në bronkit kronik. Si për të trajtuar kollë duhanxhi-së, dhe çfarë të bëni nëse ju lënë duhanin, por kollë nuk e ka ndaluar? Ka disa opsione.

Metodat e trajtimit të kollë duhanpirësEdhe ata që vidyazykavsya këtë zakon të keq gjatë disa muajve të ardhshëm do të vazhdojë të kollë. Procesi i pastrimit mushkëritë dhe bronchus nuk është aq shpejt sa ne do të pëlqente. Ka disa mënyra për të shpejtuar shërimin e ish-duhanpirësve dhe të ndihmojë të ndaluar kollitjes ato vidyazykatysya nuk është ende gati të varësisë ndaj duhanit.

Kollë në duhanpirësit, nuk është nevoja të bronke pastrohen e mukusit dhe resins që ata mbledhin nga ekspozimi në këtë zakon të dëmshme. Prandaj sëmundje veçanërisht i fortë manifestohet në mëngjes në natën shkon numër të madh të pështymë. Nëse keni kollë të vazhdueshme, përveç kollë e thatë, kështu që është e - reagim për të pirë duhan. Alveoli janë në acarim të vazhdueshëm nga substancat toksike dhe qerpikët mbërthyer së bashku epitelin e rrëshirë dhe mund të kontribuojë më për largimin e gëlbazë. Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim, pasojat do të jenë shumë serioze.

Kollë duhanpirës s përfshin trajtimin e mjeteve juridike popullore dhe ilaçe. Dhe në fakt, dhe ndryshe, detyra kryesore është për të kuruar duhanpirës kollë të thatë, duke e bërë atë të thjeshtë, i lagësht. Kjo është për të krijuar një germs prodhimit të sistemit, resins dhe lagështi të tepërt nga trupi. Plotësisht kollë ju mund të shpëtoj, vetëm lënë duhanin.

Si për të trajtuar kollë duhanxhi-së - tableta ose mjete popullore?


Trajtimi i duhanxhi kronik kollë për qëllim për të lehtësuar kollitje dhe kollitjes ju, për shembull, në mëngjes, jo gjatë ditës. Kjo mund të përdoret për agjentët mucolytic që përdoren zakonisht në bronkit. Kjo para së gjithash - Mukaltyn dhe përgatitjet bazuar mbi të. Në raste të rënda, më mirë do të Flutsmytsyl ai mund të përballen edhe me mbyllje të bronke. Ky mjekim është shitur në tabletë apo pluhur, e cila holluar në ujë.

Por pilula - nuk është mënyra më e mirë për të trajtuar kollë duhanxhi-së. Me ilaçe dhe teas proces do të jetë shumë më e natyrshme. Ju lutem vini re medikamente në vijim:

 • Hedelyks;

 • Bronhohen;

 • Bronhospam;

 • Byokalyptol.


 • Këto mjete janë të bazuara në pronat medicinale të bimëve, vajra natyrore esenciale. Nëse ju doni të bëni ilaçe veten, ju mund të përdorni një nga recetave popullore. Më të popullarizuara të tyre - mbi bazën e rrepkë zi dhe mjaltë:

 • Larë dhe të pastër të madhe rrënjë zi rrepkë.

 • Fshij atë në hekura.

 • Vidtsidit lëng djegës, shtrydh dhe për të hequr tul.

 • Lëng të përziera me 4 tbsp. spoonfuls e mjaltë të freskët.

 • Përzierje rezultuar është marrë 1 tbsp. lugë 3 herë në ditë. Brenda një jave ju do të përjetojnë lehtësim të konsiderueshme.


 • Trajtimi i kollë inhalations pirës


  Si për të trajtuar kollë duhanxhi-së, të gjithë vendos për veten e tij, por tableta mykusturы dhe shurup kollë nuk mund të krahasohet me veprimin e mbytje. Ju mund të merrni disa patate modës së vjetër mbi, ose shtoni një kazan me ujë të valë disa pika mente vaj esencial, eukalipt, sode. Por efekti shumë më efektive në aerosolet gatshme që mund të blihen në farmaci. Para së gjithash ajo është - nebulizer. Ai do të mbajë inhalimi me avull në çdo vend dhe në çdo kohë, dhe ju të harrojmë për atë që një kollë e thatë!