Si për të trajtuar një fyt të ftohtë


Duke filluar nga një fyt të ftohtë duhet të trajtohet me dietë. Kjo është absurde, në shikim të parë, deklarata përmban kokrra e dijes moshës.
Për shkak se ushqimi është zhytur kalon nëpër fyt, ofron efekte termike dhe kimike në mukozën e përflakur. Kjo pronë përdorur nga mjekët e lashta.
Për shembull, mjeku gjykata e Louis XV osypsheho detyruar zotërinë e tij për të ngrënë pesë vezë të papërpunuara në ditë. Healers nga Flanders këshilluar për të pirë një sallo ftohtë shkrirë Kaplun. Por më të shijshme trajtojnë u shpik, natyrisht, Frëngjisht: aristokratët elegante larë poshtë me supë të ngrohtë trembem ngrohur verë të kuqe.


Rekomandimet e pushimit moderne mjekësore shumë më tepër hapësirë ​​për imagjinatë. Gjithkush mund të përgatisë një pjatë për shije, duhet vetëm të ndjekin rregullat e përgjithshme: hani duhet të jetë mirë, pjesë të vogla, dhe përparësi duhet t'i jepet e produkteve të mirë grimcuar. Purees perime, porridges mucous, supave dhe pelte konsiderohet si një ushqim ideal për një dhimbje të fytit. Por djegëse, i kripur dhe i skuqur duhet të përjashtohen nga dietën e përditshme. Të gjitha këto produkte janë edhe më të bezdisshëm sipërfaqe të lirshme dhe të rritur ënjtje hundës.Pije


Rëndësia e madhe nuk është vetëm dietë të lehta, por regjim të pijshëm. Kur një dhimbje të fytit për të pirë sa më shumë lëng që lag "lan" mucous dhe mbetjet e qelizave të shkatërruara dhe ato substanca toksike të çliruara nga mikroorganizmave. Mjekët rekomandojnë të kalojë nëpër një pak 2-25 litra në ditë.

Shumë prej nesh bëjnë gabim e duke u përpjekur për të shtypur pije dhimbje të nxehtë, një temperaturë të ngushtë me pikë të valë. Kjo është e gabuar: është më mirë për të pirë lëng të ngrohtë, i cili mund të gllënjkë nga një filxhan pa airflow.

Përveç kësaj, i kushtoj vëmendje të aciditetit të lëngjeve pije. Fakti që sylnokyslaya mjedisi kontribuon në riprodhimin e mikroorganizmave. Kjo është arsyeja pse të gjitha pijet duhet të jetë pH neutral ose alkaline. Ajo mund të jetë e thjeshtë me ujë, çaj, kakao, TEAS apo nectars lëng herbs.
Por lëng boronicë lëng dhe e agrumeve dhe pije pineapple nuk rekomandohet: ata krijojnë uyazyka të favorshme për jetën baktereve "të dëmshme". Përveç kësaj, sëmundja duhet vidyazykatysya e pijeve të gazuara, të cilat janë shumë agresive.Gargling


Rëndësia e madhe është e bashkangjitur poloskanyyam. Ekspertët thonë se një fyt të ftohtë larë nevojë për të paktën 5-6 herë në ditë. Infusions ngrohtë jo vetëm të hequr filmin nga mikroorganizmave dhe toksina, por edhe të lehtësojë procesin e gëlltitjes.
Nëse dora nuk është barishte, në një gotë me ujë të ngrohtë mund të shpërndajë lugë çaji kripë e tretë të përbashkët. Përzierje botuar, ka një reaksion alkaline dhe shumë të mirë pastron dhimbje të fytit. Ndihmë e mirë dhe zgjidhje jod që mund të bëhet në shtëpi në vetëm disa minuta. Për ta bërë këtë, një gotë me ujë të ngrohtë, shtoni 3-4 pika e jodit dhe sode majë. Megjithatë, shpëlarje e tillë është e kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e gjëndrës tiroide.Inhalacion


Rezultatet e shkëlqyera të japë mbytje, i cili me punën e tyre jo të ulët për fizioterapi veçantë. Unë duhet të them se mjekët nuk e rekomandojmë të shpenzimeve vetëm inhalimi kypevshey të ujit, si avull të nxehtë shkakton një ngushtim refleks të fytit dhe kollë. Pra zgjidhja e përgatitur duhet të qëndrojnë të paktën 2-3 minuta dhe qetësohem të paktën 85-90 C. zgjidhje mbytje të imponojë një kërkesë tjetër: ata, si shpëlarje, duhet të jetë ambient alkaline, e cila kështu nuk është si mikrobet patogjene.

Prandaj concoctions të bimëve duhet të shtoni pak kripë ose sode. Zakonisht kohëzgjatja Inhalimi jo më shumë se 5-7 minuta, më pas ai bëhet i paefektshëm për shkak të nja dy mbushje komponentëve të dobët anti-inflamator. Pas procedurës, një orë nuk mund të hani, pini, dhe sidomos e duhanit - e gjithë kjo "lan" qëndruar në sipërfaqen e fytit dhe e bën Thithja padobishme drogë.


Lozenges fyt


Kohët e fundit, në raftet e farmacive tona ishin të gjitha llojet e "karamele nga fyt." Pavarësisht rritjes së televizionit reklamat këto "icicles", njerëz të një kohë të gjatë për të trajtuar ato në mënyrë të drejtë dyshues. Një kot. Të gjitha mjekët njëzëri pohojnë se përfitimi i tyre nuk është aspak e ekzagjeruar.

Së pari, ata moisturize Mukoza përflakur dhe kështu lehtësojnë gëlltitjes. Dhe së dyti, u rrit prodhimin e pështymës, e cila përfshin dhjetëra bactericides. Por kjo nuk është e gjitha: pa përjashtim, lozenges përmbajnë komponimet e ndryshme antimicrobial që ndihmojnë marrëveshje me inflamacion.
Pra reklamohen "Strepsylsы", "Neo-ANGIN", "Sebydynы" dhe "Septolete" të sigurojë për ftohjet ndihmë shumë të mirë. Tani mjekët përdorin këto barna si trajtim shtesë dhe në mënyrë aktive të futur ato në skemën planifikuar trajtimin.Pronat e shërimit të qepë


Dhe, sigurisht, mos harroni në lidhje me mjekësinë tradicionale. Paraardhësit tanë trajtuar fyt i lënduar me ndihmën e ndryshme improvizuar. Mjekësisë tradicionale ka sjellë për ne shumë receta që sot e kësaj dite nuk e kanë humbur rëndësinë e tyre. Për shembull, revista "Lajmëtari i Mjekësisë" 1906 Edition këshilluar lexuesit e tij për të luftuar "sëmundje fytit" me lëng qepë.
Autorët argumentuan se disa spoonfuls e lëngjeve të hidhur në masë të madhe të lehtësuar sëmundjen. Pas shumë dekadash, shkencëtarët ishin në gjendje të shpjegojë vetitë mjekësore të qepë: del ajo përmban një sasi të madhe të prodhimit të paqëndrueshme, të cilat kanë veti të shkëlqyera antibacterial. Këto antibiotikët natyrore janë provuar edhe në praktikë bashkëkohore. Deri tani mjekët pa frikë e duke u quajtur si "charlatans", përdorur për testimin e kolegëve të saj të para-revolucionare: ata rekomandojnë të pijshëm një lugë çaji me lëng qepë 3-4 herë në ditë. Kjo përforcon efektin e drogave të marra dhe të sjell një shërim të mirëpritur.

Rezultatet e shkëlqyera të japin patate përfundon. Patate në xhaketa e tyre, hiqet vetëm nga pjatë, ju duhet të pure dhe të vënë në një qese plastike. Doli pure duhet të përdoret si kompresë për të paktën 30-40 minuta. Kjo procedurë do të largojë dhimbjen termike për të paktën 2-3 orë.
Burimi: gazeta.ua