Si për të trajtuar nervit shiatik vaj


Zgjedhja krem ​​me radiculitis, jo rastësisht përmendet substancë aktive: ajo shpesh është vaj me të njëjtën përbërje, janë të ndryshme "firmë" emrin, edhe pse në fakt ajo është e njëjtë. Cilat janë këto substanca aktive, dhe çfarë mund të jetë një ndryshim në radiculitis vaj nga një tjetër? Ju duhet të lexoni me kujdes përbërjen, dhe më të mirë e përdorin farmacistin profesionale të ndihmojë ose farmacistin. Megjithatë, duhet të kthehen pak mbrapa dhe të kuptoj se pse nuk kemi nevojë krem ​​në radiculitis, dhe mund të shërohet me anë të këtyre mjeteve. Kështu, dhimbje të nervit shiatik - inflamacion i rrënjëve nervore të palcës kurrizore. I shoqëruar nga dhimbje akute, "qitje", Ngurtësi në lëvizjet dhe shëndetin e përgjithshëm të neveritshme pacientit. Radiculitis ndarë në kronike akute dhe; më siklet vetëm jep të mprehtë. Në një situatë ku një person "i mbuluar" mprehtë, i mprehtë, dhimbje torturues mbrapa se ai nuk mund të bëj apo të shpjegoj, thonë radiculitis. Dhe detyra më e rëndësishme në këtë fazë është simptomë e dhimbjes për të lehtësuar gjendjen e pacientit dhe disi të përmirësuar jetën e tij në këtë moment. Flasin për trajtim të veçantë nuk është e nevojshme. Pra, vetëm për lehtësimin e dhimbjeve janë ointments të mira dhe pilula dhimbje. Për fat të keq, pilula janë shumë efektive në radiculitis, shumë agresive në drejtim të rreshtim stomak dhe zorrët, kështu kundërindikuar në gastrit dhe ulcerat. Nëse pacienti ka diçka të mëposhtme (dhe kjo ndodh mjaft shpesh), nga tableta kanë vidyazykatysya. Mbeten apo injeksion intramuskular (i emëruar nga një mjek!), Ose vaj.


Ointments në radiculitis mund të ndahen në disa grupe: përmban vetëm komponentin anestetik (analgjezik ose ibuprofen, për shembull); duke pasur në përbërjen e saj, përveç painkillers, madje edhe substancat kërc rigjeneruese (ointments të tilla të përshpejtojë procesin e shërimit); bazuar në bee helm - dhe përbërësi provuar vidvolikalnyy ne trajtimin e ishias. Nuk janë mjete të homeopatik për përdorim të jashtëm, por efekti i tyre është arritur vetëm pas disa procedura, kështu lehtësim dhimbje dhe situata ndihmës emergjente homeopati vështirë të përshtatshme. Por atëherë kur dhimbja zgjidh dhe të fillojë trajtime krem ​​i tillë është i arsyeshëm për të kombinuar procedurën e masazh. Duhet të theksohet se ointments qetësues efekt, analgjezik nuk është aq e theksuar dhe të fortë si kur tableta ose injeksione (e cila është e kuptueshme, "nga brenda" gjithmonë punon më mirë se ende arritur shtresat e brendshme dhe indet jashtë), por nëse kjo është e vetmja mënyrë për të disi të lehtësuar dhimbjen, ju duhet të aplikoni vaj të parfumuar mbi rregullat: zonën më të mirë të lajë trupin me ujë të ngrohtë me sapun, e thatë dhe të aplikoni një sasi të vogël të lëvizjeve vtyrayuschymy vaj. Atëherë të jetë i sigurt për të aplikuar një fashë garzë dhe prymotaty shall e saj të ngrohtë - të gjitha llojet e vajrave të kenë efekt ngrohjen, sepse në qoftë se nuk vend të ngrohtë procedura mund të jetë kënaqësi për të kapur një të ftohtë. Kjo do të çojë në dhimbje edhe më të rënda mbrapa. Çdo herë një pjesë e ointments mund të rritet pak. Pas procedurës, të jetë i sigurt për të larë duart tuaja tërësisht me sapun! Më mirë disa herë. Nëse është e mundur, kjo është e mirë për të zgjedhur krem ​​me efekt komplekse, përveç rasteve kur ka painkillers dhe decongestants si dhe antibacterial dhe rivendosjen e kërc. Kjo jo vetëm që kontribuon në heqjen efektiv të simptomeve të dhimbshme, por shpejt riparime të dëmtuara indeve, lehtëson shërimin e tyre të shpejtë, redukton efektet anësore të inflamacionit. Është e nevojshme për të kuptuar se si për të trajtuar dhimbje të nervit shiatik: një pilula rëndë dhe ajo nuk është me kosto. Yyazytsirno duhet të marrë një kurs masazh, fizioterapi dhe gjimnastikë. Por gjimnastikë lejohet gjatë simptomave të dhimbshme; si masazhet dhe fizioterapi në këtë fazë kundërindikuar! Në çdo rast, vetë është e papranueshme, dhe alternativa më e mirë e gjetjes shpëtoj e problemit të nervit shiatik mund të gjeni një neurolog. Edhe pse emergjente të ndihmës - vaj - nuk është aq e vështirë për të blerë e tyre.