Si për të trajtuar rinitit rënda


Kongjestion i hundës dhe shkarkimi nga sinuseve nofullës janë ndër simptomat më të pakëndshme të infeksionit ose alergji. Para se të trajtojnë të rënda të ftohtë, duhet të kuptoj shkakun e saktë të paraqitjes së saj. Është gjithashtu e rëndësishme për të identifikuar agjent shkaktar e procesit inflamator dhe kryerjen e studimeve laboratorike në reagim ndaj histamine.

Po në qoftë se ka pasur një rinitit fortë?Për të filluar për të gjetur se çfarë faktorë çuan në shfaqjen e këtij simptomë.
Nëse shkaku i ftohtë të përbashkët është një infeksion viral, zgjatur duke pritur për një terapi të plotë. Kjo zakonisht përbëhet nga duke marrë drogë në vijim:


 • Immunomodulators dhe immunostimulants, duke i lejuar për të forcuar mbrojtjen e trupit dhe të ndaluar përhapjen e qelizave patogjene.

 • Vitaminat dhe acid Askorbik. Këto mjete të ndihmojë për të normalizuar proceset metabolike të prodhojë efekt antioxidant.

 • Antihistamines. E pra me rinitit alergjik ose ethe hay rikthim.

 • Medikamente antivirale. Parandalon mutacion i mëtejshëm i qelizave shëndetshëm rezultojë e infeksionit, siguruar shkatërrimin e virusit.


 • Grupi i parë dhe i fundit i drogës shpesh prodhuar në formë të kombinuar. Ndër më të efektshme janë interferoni dhe Viferon Cyclopheron.

  Nëse faktori nxitje vepron si një infeksion bakterial me një të ftohtë të fortë përshkruajnë antibiotikët. Para duhet të kalojnë një shtupë nga hunda për të përcaktuar se çfarë bakteret specifike shkaktuar sëmundje, dhe të vendosur ndjeshmërinë e tyre për një numër të agjentëve antimicrobial.
  Shumica predpochytaemыmy është një antibiotik spektër të gjerë:

 • Azithromycin;

 • Sumamed;

 • Erythromycin;

 • Clarithromycin;

 • Midekamitsin.


 • Cephalosporin Ndonjëherë efektive:

 • Cefuroxime;

 • Ceftriakson;

 • Përmbledhje.


 • Sigurta antibiotikët augmentin konsideruar.

  Sa shpejt kuruar një hundë të rënda hundët?


  Nëse është e nevojshme, të hequr simptomat e përshkruara sa më shpejt të jetë e mundur dhe të lehtësojë frymëmarrjen hundës duhet të përdorin ilaçe lokale në formën e zgjidhjeve farmaceutike dhe pika. Ka shumë të ngjarë të përballen me këtë detyrë vasoconstrictor drogave:

 • Naftizin;

 • Halazolin;

 • Noksprey;

 • Tyzyn;

 • Dlyanos;

 • Nazol;

 • Nazyvin;

 • Fazyn;

 • Ksymelyn;

 • Kosi-Mefa.


 • E rëndësishmja, të ngjashme me varësinë e drogës ndodh për shkak se ju nuk mund të aplikoni ato më shumë se 5-7 ditë.

  Ka edhe pika me efekt immunomodulatory, për shembull, 19 IRS paralele mund të marrë ilaçe homeopatik (Sinupret, Otsyllokoktsynum, Aflubin, Viburkol).

  Trajtimi i mjeteve juridike të rënda popullore të ftohtë


  Terapitë alternative të bazuara në vasoconstrictive patologjisë dhe aktivitetit antibacterial. Sidomos rekomanduar pika natyrore:

 • përzierje mjaltë me ujë të zier (raporti 1: 1);

 • fllad i shtrydhur lëng nga gjethet aloe;

 • infuzion i kamomil apo Calendula lule;

 • Wort barishte Shën Gjonit;

 • Lëng nga panxhar ziera.


 • Këto lëngje duhet të gërmoj në çdo vrimë hunde, 1-2 nuk bie më shumë se 4 herë në ditë, ose acarim mund të ndodhë. Për të larë e mukozës dhe të lehtësojë tërheqjen e masave të ndara duhet të përdorin zgjidhje të kripur (1 lugë çaji kripë në një gotë me ujë).
  Përveç kësaj, mjekësisë tradicionale rekomandon marrjen thotë të larta në vitaminë C për të mbështetur sistemin imunitar dhe efekt antioxidant:

 • zier fruta apo bllokim rrush pa fara;

 • lëng boronicë;

 • hips supë;

 • Lëng nga lakër lë të freskëta;

 • çaj dhe jamballi.