Si për të trajtuar përdhes në këmbët e tij - mjetet juridike popullore, ilaçe, në shtëpi


Përdhes është gjerësisht referuar si "sëmundje e mbretërve". Sëmundjet nënshtrohen studimit të hollësishëm nga koha e Hipokratit.
Në zhvillimin e përdhes janë pjesë më të prirur mashkull të popullsisë. Megjithatë, sëmundja mund të gjendet në gratë gjatë menopauzës.
Përmbajtje

Çfarë është përdhes?
Pse a ka sëmundje?
Faktorët e rrezikut
Cilat janë simptomat e përdhes mund të njihet?
Diagnoza e sëmundjes
Si për të trajtuar përdhes në këmbët e tij?
Parandalimi i përdhes në këpucë me majë
Çfarë është përdhes? ?


Përdhes - një lloj sëmundje reumatike të cilat ndikon joints.
Sëmundja përparon në sfondin e metabolizmit shqetësuar dhe rritjen e acidit urinës në trup, e cila është metabolite përfundimtar i jetës qelizore.

Urinës hyn në plazmën e gjakut nga veshkat dhe më pas excreted si urinë.
Duke rritur nivelin e saj ka Hyperuricemia, në të cilën acid janë depozituar në nyje.
Kjo shkakton inflamacion dhe dhimbje dhemb që rrit me kalimin e kohës.


Në vitet e fundit bota ka rritur numrin e rasteve të: në Evropë dhe grupi amerikan i pacientëve me podarhoy është rreth 6% të pacientëve.

Pse a ka sëmundje? ?


Së pari, shkeljet përdhes ndodhin në proceset metabolike, pas së cilës sëmundja ndikon joints, sidomos lidhjet e këmbët.

Kur trupi është duke punuar si duhet, urinës me urinë.
Nëse ka - ose abuzimi, duke përfshirë në metabolizmin, acid tepërt urinës fillon të kristalizuar dhe të grumbulluar në nyje. Kjo çon në përçarje të nyjeve, shfaqjen e dhimbjeve dhe inflamacion.

Shkaku kryesor i sëmundjeve të - ngritur nivelet e acidit urik në qelizat e gjakut.
Nga ana tjetër, rritja e vëllimit dhe akumulimin e acidit urinës mund të jetë për shkak të dy faktorëve:Veshkat nuk mund të përballen me sasi të mëdha të urinës dhe nuk e bëjnë atë në kohë për të hequr atë nga trupi.
Shkeljet ndodhin në të njëjtën veshkave, urinës në gjak në sasi normale, por veshkat nuk janë në gjendje ta tërheqë atë.Në vendet e zhvilluara, përdhes mund të zhvillohet në sfondin e ngrënë ushqime të caktuara:
mishit dhe produkteve të peshkut të pasur në purines;
pije alkoolike, sidomos birrë.
Faktorët e rrezikut?


Faktorët e rrezikut që shkaktojnë sëmundjen janë:diabeti;
hipertension;
hiperlipidemise.Një studim nga shkencëtarët amerikanë provoi se sëmundja mund të ndodhë në sfondin e predispozicion gjenetik.
Foto: përdhes në këmbët e tij
Më shpesh, përdhes te meshkujt mbi 40 vjeç dhe gratë në menopauzë.

Cilat janë simptomat e përdhes mund të njihet? ?


Përdhes mund të njihet nga dy simptoma kryesore:nga sulmi i artriti;
nëse nyjet e prekur nga cerma.Simptomë kryesore klinike të përdhes - Sulmet e artritit akute që:papritmas shfaqet (zakonisht gjatë natës);
duke përparuar shpejt;
shoqëruar me dhimbje koke, paraqitja e tumoreve, e cila merr hije bardovyy, dhe një rritje në temperaturën e trupit për 38 gradë.Faktorët që shkakton përdhes, gjithashtu përfshijnë:abuzimi me alkoolin;

microtrauma që shfaqen si rezultat i ecjes së zgjatur apo të veshur këpucë të ngushta;
mbingarkesë fizike;
lloji infeksion gripi ose dhimbje të fytit.Një tjetër simptomë e zakonshme - nyjet e prekur nga cerma.
Ata janë nodules që shfaqen pranë veshët dhe nyje.
Këto nodules gradualisht ndikojnë në nyje, duke shkaktuar dhimbje intensifikuar.
Fig:. Nyja e prekur nga cerma
Me monitorim afatgjatë të pacientëve mund të identifikojë tre variante kryesore të sëmundjes:
Easy: Sulmet artrit ndodhë jo më shumë se 2-vit dhe mbresëlënëse 1-2 përbashkët. Kur radiografi nuk është zbuluar shenja të qarta të shkatërrimit të nyjeve.


Moderuar: në këtë formë të frekuencave sulm mund të arrijnë 4 herë në vit dhe është e shoqëruar nga një humbje 3-4 të nyjeve.

Të rënda: shpeshtësia e sulmeve në vit është - 5 ose më shumë. Këtu është lezione të shumta gjymtyrë, të karakterizuara nga shkatërrimi të rëndë të nyjave kockave.

Tabloja klinike të sëmundjes


Përdhes Klinike është si vijon:Ka plyusnefalanhovom dhimbje të mprehtë në të përbashkët (në tokë). Më shpesh, sulmet dhimbje shqetësojë pacientin gjatë natës.
Plyusnefalanhovыy shtohet përbashkëta, ka lëkurë dhe skuqje të lëkurës.

Disa orë mund të fillojë ethe, të dridhura.
Në prekura rritjen e sulmeve me dhimbje të cilat shkaktojnë gjymtyrët e pronës prekur.
Pas 6 ditësh sulmet podahrovыe mund të zhduken plotësisht: temperatura normale e trupit zhduket mosfunksionim të përbashkët.Foto sulm progresion podager
Nuk formon sulmin e parë të përdhes:Revmatoydopodobnaya. Ajo karakterizohet nga periudhave të shkurtra të zgjatur të lokalizuara në zonën e brushave manual dhe dy nyje të mesme (të mëdha).

Psevdoflehmonoznaya. Ka ënjtje të lëkurës të mprehta, ethe dhe hiperleykotsytoz madhe.
Poliartriti. Ajo përfaqëson shkatërrimin e disa nyjave.
Forma Subacute . Lokalizuara në zonën e gishtin e madh.
Asthenic. Karakterizuar lëkurës dritë hipermiyeyu dhe dhimbje në nyje, të cilat mund të shoqërohet me ënjtje të vogël.
Peryartrytycheskaya. Ajo është e lokalizuar në tendons mund të bëhem më i dendur dhe të rritet në madhësi.Sulmet e tilla akute e përdhes mund të ndodhë për intervale të ndryshme kohore.

Çdo sulm i mëvonshëm ndikon shumë gjymtyrë dhe nyje.
Re sulmit përdhes është paraprirë shpesh nga ndjesi shpimi gjilpërash karakteristike në të përbashkët prekur.
A është e mundur për të kuruar artritin septik, pa pasoja? Lexuar në lidhje me këtë në artikullin tonë në trajtimin e artritit infektive.
Mesit birë - çfarë është ajo? Gjeni këtu.

Diagnoza?


Për të jetë një trajtim efektiv për përdhes, është e nevojshme për të kryer një inspektim të cilësisë.
Siç mund të përdoren metodat diagnostike:
Radiografi;
Studimi laborator.Radiografi


Në fazat e hershme të sëmundjes jo metodës së X-ray tregon ndryshime karakteristike në nyje.
Foto: përdhes në foto
Në formën kronike e përdhes radiografi përcakton zonat degradimi konstnohryaschevыh:hapësirë ​​të përbashkët ngushtuar për shkak të shkatërrimit të kërc;
defekte të theksuara kockave;
joints sipërfaqe erozioni;
Vula karakterizuar indeve të buta përreth joints;
osteoarthritis mesme këto shenja bashkangjitur në osteofytoz kufitare.
Shenja më tipike e përdhes është defekt theksuar kockave formuar në të përbashkët plyusnefalanhovom parë dhe brushat përbashkëta zonës.
Ka 3 lloje të studimeve radiografike në formë kronike artrit podager:Kystov kërkimore në zonë të madhe subchondral
Një studim i nyjeve të mëdha kystov pranë, erozionit të vogël në sipërfaqen e joints.
Studimet e gërryerjet të mëdha, të cilat zënë 1/3 e sipërfaqes së kyçeve.Foto: përdhes në foto

Provim laborator


Në studimin e ekspertëve përdhes theksin në hulumtime të tilla, një metodë laboratorike.
Në bazë të të dhënave të përcaktuara sasia e urinës serumit të gjakut acid dhe për të vendosur pastrimin e saj:Normalisht, niveli i acidit urik në gjak eshte 0.3 mmol per liter ne nje doze ditore prej urinës pastrimit mesatar prej 9.1 ml min.
Nëse ka një sulm akute përdhes, sasia e urinës në qelizat e gjakut rritet. Në raste të rënda, ajo mund të arrijë 0,9 mmol për litër.
Kur gjaku podager sulm i pacientëve rrit përmbajtjen e leukociteve dhe ESR vërejtur slabopolozhitelnaya reagim, ndërsa në gjendje të mirë ky reagim është pozitiv.
Shpesh analizat laboratorike konfirmojnë sëmundje të veshkave - në këtë rast:Densiteti i urinës është reduktuar;
albuminuria vërejtur në sasi të vogla;
leukocyturia microhematuria dhe kthehet.
Studimet e lëngjeve synovial dhe të përbashkët synovial kryer gjithashtu:
Lëngjet ulët dhe të lartë viskozitet cytosis flasin për rrjedhën kronike e përdhes;
hyperemia synovial dhe ënjtje gjetur gjatë sulmeve akute e përdhes.Gjithashtu, të shqyrtojë gjakun, në pacientët me përdhes shpesh një rritje në triglycerides në qelizat e gjakut që tregon praninë e çrregullimeve në metabolizmin lipidet.

Si për të trajtuar përdhes në këmbët e tij? ?


Trajtimi i përdhes - një detyrë traumatologists, rheumatologists.
Trajtim efektiv duhet korrigjuar diagnozën.


Mjetet juridike popullore


Njerëzit Përdhes trajtime mund të jetë shumë efektive.
Recipes janë të ndarë në dy grupe kryesore:për përdorim të jashtëm;
mjetet për përdorim të brendshëm.Me mjetet juridike të brendshme janë tretësirë ​​shumë efektive e rrënjë të kuqe Madder.
Për përgatitjen e saj ju duhet të përgatisin 1 lugë çaji rrënjët e bimëve që duhet të derdh një gotë me ujë të zier. Zgjidhja duhet të insistojnë 1 orë. Merrni 1/2 filxhan në mëngjes dhe në mbrëmje.

Me anë të përdorimit të jashtëm përfshijnë trajtime të ndryshme:
Kripa jodizuar
Në enë duhet të derdh 500 gram. kripë jodizuar, mbuluar me ujë dhe vlim të avullimit të ujit. Atëherë ju duhet të shtoni vazelinë mjekësore (200 ml) dhe yndyrë pule.
Të gjitha komponentët përzierje e nevojshme. Konsistenca rezultuar duhet të vihet në natën e gishtin e madh, fiksimin fashë apo fashë elastike.

Përfundojë Peshku
Mbi gishtin e madh shpëtoj përdhes mund të peshkut duke përdorur kompresë.

Për ta bërë këtë:blej 2 kg peshk konvencionale;
procesin e mishit nga kockat;
Përbërja e mishit të ndarë në disa kulochky (preferohen 10 copë);
kulochky përgatitur për të vënë në frigorifer.
Para se të shkojnë në shtrat duhet të marrë një kulechku ngrirë, shkrirë dhe e vënë atë në gishtin e madh. Mbi të është e rekomanduar që të veshin një goditje.
Kohëzgjatja e trajtimit - 10 ditë.
Recetë japoneze
Në Japoni, Dr. botuar recetë që ndihmon në mënyrë të përhershme të kuruar një person nga nyje dhimbshme.

Kjo përfshin përdorimin e të ftohtit dhe të nxehtit të njëjtën kohë.
Për të përgatitur recetë duhet:Përgatitja dy kontejnerët;
njëri prej tyre i hedh ujë të ftohtë, dhe në një tjetër - të vënë një pjesë të vogël të ndonjë drithëra grurit dhe të mbuluar me ujë të zier;
prisni rasparyatsya kokërr;
pastaj 3-5 sekonda për të ulur gjymtyrë të përbashkët me pacientin në një tas me ujë të ftohtë dhe pastaj menjëherë në një enë me ujë të nxehtë dhe kokrra.
Kjo procedurë duhet të përsëritet çdo ditë për dy apo tre muaj.

Trajtimi i qepë
Përdhes mund të trajtohen me qepë qepë infuzion 3 të mesme duhet larë dhe derdh një litër ujë.
Cook qepë (me lëvore), deri në gatim të plotë.
Rezulton supë duhet të merret tri herë në ditë deri në orët e ditëve 15.
Mjekim
Trajtimi i drogës i përdhes duhet të bëhet nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore.
Kompleksi mjekësore përfshin droga që reduktojnë nivelin e acidit urik në qelizat e gjakut dhe për të rritur procesin e heqjes veshkat.

Trajtimi i drogës i përdhes zgjat rreth 6 muaj.

Droga moderne dhe më të zakonshme që të zvogëlojë nivelet e acidit urik në gjak janë:Anturan;
Aplopurynol;
Ibuprofen;
Indometacin.Në shtëpi


Trajtimi i përdhes në shtëpi është për shkak të ushqyerit e duhur dhe përdorimin e trajtimeve popullore.
Në dietë duhet të kufizojnë përdorimin e:prodhimet e mishit, peshkut, lulelakër dhe lëpjetë;
fiq, çokollatë, çaj i fortë (të zezë ose të gjelbër);

pije alkoolike, sidomos birrë (mundësisht përjashtuar plotësisht).
Pacienti është e rekomanduar për të përdorur:lëng boronicë;
lëngje natyrale;
ujë mineral;
pini shumë ujë të pastër.Në dhimbje në nyjet e këmbëve është e rekomanduar për të përfunduar pjesët e dhimbshme gjymtyrë të nxjerr në pah: ajo heq sindromave të dhimbjes dhe lehtëson në këmbë.
Nuk është një mënyrë e thjeshtë për trajtim në shtëpi:para se të shkojnë në shtrat me këmbë me avull;
fshij thatë e tyre;
yndyrat me pastë dhëmbësh impresionuar thumb (për këto qëllime rekomanduar paste "Pomoryn");

ju keni nevojë për të përsëritur procedurën çdo natë për 10 ditë.
Kjo metodë e pazakontë nuk të eliminuar plotësisht përdhes, por ndihmon në zvogëlimin e sindromave të dhimbjes.
Në shtëpi me simptome akute e përdhes të nevojshme për të duhur të ndihmuar pacientin:të sigurojë pjesën tjetër shtrat, paqja;
rregulluar gjymtyrë e prekur në pozicionin ngritur;
gishtin e madh (të përbashkët sëmurë) të bëjë Vishnevsky vaj ose zbatimin e dimexide;
ju duhet ta instaloni Ushqimi: supë perimesh, qull dhe puding rrallë, pije të shumta.
Në periudhën e përdhes akute të rekomandojë marrjen e colchicine.
Pini këto tableta duhet zbritje: Dita e parë - 1 tabletë tri herë, ditën e dytë dhe të tretë - 1 tabletë ditë dy herë të katërt dhe në vijim - 1 tabletë në ditë.
Në varësi të rregullave dhe udhëzimeve të sulmit përdhes duhet shpejt të tërhiqen.

Jod


Gjurmë elementet e jodit në thekshëm joints prekur të aftë për të pjesërisht ose plotësisht "të paguar" sëmundje.
Ka 3 tretmane efektive për përdhes jod:Ju duhet të përgatisë zgjidhje mjekësore të përbërë nga jodit dhe aspirina. Në kapacitet prej 10 ml shishe shtuar jod dhe njëpasnjëshëm aspirinë pluhur. Dy Substancat përzierje mirë për të marrë një lëng i pangjyrë. Rezulton Zgjidhja është e nevojshme për të lyej joints prekur, pastaj të përfundojë ato çorape të ngrohtë.
Kur përdhes prek nyjet e këmbëve - thumb - rekomandohet banjot këmbë jod. Për ta bërë këtë, 3 litra ujë të ngrohtë duhet të përzihen 3 lugë sode buke dhe 9 pika jod. Këto banja duhet të bëni për 2-javësh.

Për dhimbjen e përdhes në gishtin e madh mund të përdorni një përzierje e jodit, kolonja trefishtë dhe tretësirë ​​të lëngshme alkoolit. Substancat të përziera në proporcione të barabarta, i mbushur në shishe enë dhe të lënë për 2 ditë. Atëherë një zgjidhje e yndyrat përdhes të prekur gjymtyrë tri herë në ditë.
Bile


Sulmet podager ndihmon në zvogëlimin biliare mjekësore.
Ajo duhet të jetë përzier me piper terren (4 pod) dhe terren piper i kuq (1 pod). Substancat të përziera tërësisht dhe të vendosur në një vend të ftohtë të errët për 7 ditë.

Përbërja Gall është aplikuar si fasha. Kursi i trajtimit - 10 ditë.

Pas 3 muajve të procedurës biliare është e rekomanduar për të përsëritur.

Fizioterapi


Për parandalimin e përdhes në këpucë me majë të emëruar metodat kryoafereza dhe farkmakoterapyy jashtëtrupor.
Kryoaferez bazuar në përdorimin e temperaturave të ulëta që ndikojnë në gjak. Kjo metodë lehtëson largimin e shpejtë të acidit plazmës tepërt urinës.
Farkmakoterapyya Extracorporeal nxit thithjen e shpejtë të drogës në fireplace prekur nga cerma.

Crunches shtyllë për çdo lëvizje? Në faqen tonë ju mund të mësoni pse crunches shpinë.
Intervertebral zgjatje disk - është e rrezikshme? Lexoni këtu.
Spondylitis ankylosing - çfarë është ajo? Shih këtu.

Parandalimi i përdhes në këpucë me majë?


Parandalimi i përdhes përfshin:Sjellja e duhur të hahet në përputhje me dietë individuale;
ushtrim të mjaftueshme dhe ajrit të freskët;
kontrollin e peshë të tepërt, nedopuskanye trashje.Testi i planifikuar i gjakut zbulon problemin e përmbajtjes së lartë të acidit urinës në trup.

Kur ka shenjat e para të përdhes në këmbë, ju duhet të kontaktoni menjëherë mjekun tuaj për diagnostikimin dhe trajtimin e cilësisë.
Trajtimi i vonuar i sëmundjes mund të çojë në pasoja serioze nga veshkat dhe nyje.

Video: përdhes dhe metodat e saj të trajtimit