Si për të trajtuar uretritin


Uretriti - një inflamacion i uretrës, që uretrës. Kjo sëmundje ndodh mjaft shpesh, ata janë në mënyrë të barabartë si të sëmurë nga djemtë dhe më të drejtë.
Nuk është një uretriti klasifikimi. Ata janë të ndarë në infektive dhe joinfektive varësi agjent shkaktar, si edhe primar dhe sekondar varësi lokalizimin e inflamacionit. Nëse inflamacioni fillon të zhvillohet drejtë në uretrës - uretriti quajtur primar, dhe nëse infeksioni depërton në uretrës me inflamacion në lokalyzyruyuschehosya tjetër të trupit ashtuquajtura uretriti mesme. Në uretrës infeksioni mund të merrni nga organet fqinje, fshikëz, prostatës.


Uretriti Primar është më tipike për gratë, ajo shpesh ndodh paralelisht me vulvovaginitis. Mënyra kryesore e infeksionit në trup gjatë fillestare uretritin - transmetim përmes kontaktit seksual.

Shkaqet e sëmundjesUretriti infektive mund të jetë një shumëllojshmëri të mikroorganizmave, të tilla si:

 • bakteret

 • viruset

 • gonococci

 • Klamidia

 • Trichomonas

 • Mycoplasma dhe ureaplasma


 • Uretriti joinfektive zhvilluar për arsye të tjera, të tilla si:

 • dëmtimi ose ngushtim të uretrës

 • fshikëz catheterization

 • nga guri

 • alergji

 • ngecje në legen


 • Të gjitha këto arsye të stimulojë aktivitetin e mikroorganizmave të dëmshme, kryesisht staphylococci.
  Absolutisht të gjithë njerëzit janë të prirur për këtë sëmundje. Megjithatë, arsyeja kryesore për zhvillimin e saj të ketë kontakt seksual me një person të infektuar.

  Simptomet e urethritis  Në disa raste, inflamacion të uretrës është plotësisht asimptomatike, njerëzit nuk mund të me mend se çfarë është infektuar. Megjithatë, ajo mund të infektojnë njerëzit e tjerë, për të cilët sëmundja nuk do të shkojnë aq mirë.

  Periudha e inkubacionit të sëmundjes mund të variojë nga disa orë deri në disa muaj. Simptomet kryesore të urethritis përfshijnë si në vijim:

 • dhimbje gjatë urinimit

 • përvëlues

 • shkarkimit nga uretrës


 • Qenësishëm Alokimi person i shëndetshëm zakonisht shfaqen në mëngjes. Në rastin e infeksionit nga baktereve të dëmshme, këto përzgjedhjes Muco-purulent, për ta tipike ngjyrë kaltërosh-gjelbër dhe erë.
  Në burra, simptomat e para zakonisht ndodhin shumë më shpejt se në femra. Kjo është për shkak të karakteristika anatomike të strukturës së organeve seksuale mashkullore dhe femërore. Në përgjithësi, të gjitha simptomat në meshkuj shprehur më qartë.

  Cilat janë disa nga simptomat obschevospalytelnыe e inflamacion të uretrës po mungon, temperatura e trupit nuk ndryshon, dobësia nuk është shënuar.
  Për shkak të disa faktorëve negative Uretriti mund të shkojnë kronike. Faktorë të tillë të përfshijnë si në vijim:

 • trajtimi i dobët dhe i parakohshëm urethritis akute

 • përhapja e inflamacionit në pjesën e prapme të uretrës dhe në gjëndër prostatës

 • sistem të dobësuar imunitar


 • Trajtimi i uretritin ilaçeve tradicionale


  Për trajtimin e inflamacionit të uretrës bimëve të përshtatshme që kanë anti-inflamator, antispasmodic, antibacterial, diuretik dhe mburojë. Kursi i drogës trajtimit duhet të jetë së paku një muaj. Pas vitit të parë është e rekomanduar për të bërë një pushim dy-javor dhe mund të kaloni disa kurse dy muaj.

  Menuja e saktë


  Nëse zhvillimi i inflamacionit në uretrës për të ngrënë ushqime të drejtë, kjo do të kontribuojë në trajtimin e sëmundjes. Aktive hani lëng të freskët boronicë, të ligët në çdo bimëve, sidomos në majdanoz dhe selino, të përfshijë në të përditshme tuaj dietë panxhar, karrota dhe Kastrati.

  Trajtimi infuzion i lë rrush pa fara e zezë • Merrni tri lugë gjethe të zeza rrush pa fara

 • plotësoni këtë para 400 ml ujë të vluar

 • atëherë, pritni për disa kohë deri të drogës nastoyitsya

 • gati për të marrë infuzion 2-3 herë në ditë


 • Gjithashtu, hani manaferrat ferrë të freskët, ata kanë pronat e anti-inflamator dhe diuretik.

  Mjekimi me majdanoz • majdanoz copëtuar freskët

 • rreth 80 gram derdh qumështit të papërpunuar të marra, ajo duhet të mbyllë plotësisht të gjelbër, por jo më shumë

 • pastaj të vënë një peshë në zjarr dhe kuzhinier deri derisa qumështi nuk është vykypyt

 • tendosje tej mjet që rezulton

 • gati për të ngrënë përgatitjen orë chunks 1-2 lugë


 • Trajtimi supa cornflowers • Merrni një lugë ëmbëlsirë e lule të thata e lule misri, pasi i ndarë ato nga shporta

 • plotësoni këtë para 200 ml ujë të vluar

 • pastaj të lënë të mbush ilaçe për një orë, pastaj tendosje atë

 • ushqime të gatshme të drogës marrë dy lugë tri herë në ditë


 • Parandalimi i sëmundjes


  Parandalimi uretriti përfshin shmangur seks rastësor, përdorimin e kondomit gjatë seksit.