Si për të trajtuar rinitit të rënda në fëmijën


Hundë i lëngshëm quhet inflamacion mukozën në hundë. Në shikim të parë undead kanë sëmundje mjaft të padëmshme me të cilin të gjithë është i njohur, pavarësisht nga mosha. Vuajnë të gjithë ata - dhe foshnjat, shkollave dhe preschoolers. Në mënyrë që me sukses dhe pa pasoja për të trajtuar të ftohtë të rëndë, ju duhet të dini disa gjëra në lidhje me këtë sëmundje. Zakonisht rinitit karakterizohet nga disa tipare të veçanta, të tilla si thatësi dhe ndjesi djegie në hundë, fyt gërvisht, teshtitjes, dobësi dhe rraskapitje, dhimbje koke të jetë e mundur. Në të njëjtën kohë pacientët duhet përzgjedhje të rënda të nasopharynx, në ditët e para të sëmundjes janë alokimin rralla dhe transparent të bëhet ngjyrë më të verdhë-gjelbër dhe të bëhet qëndrueshmëri më të dendura. Si për të trajtuar rinitit të rënda në fëmijën dhe si?


Kur sëmundja hundë i lëngshëm në një fëmijë është shpesh një rritje në temperaturën e trupit në 371-375 gradë, mukozën e bymehet hundë, duke shkaktuar vështirësi në frymëmarrje, pacienti zhduket erë dhe ndjenjën e shije, ndonjëherë ka mbipopullim në veshët, zhurma dhe marramendës. Nëse fëmija është shumë i vogël. Ajo nuk mund të ankohen për mungesën e erë dhe parehati në hundë, por disa tipare karakteristike lejojnë nënat që duhet të diagnostikuar rinitit në fëmijët. Këto shenja janë shqetësimet e përbashkëta, problemet e gjumit, prania e dyspnea, astma, fëmija është zvogëluar dukshëm oreksin dhe pas disa ditësh ai vërejti shkarkimin nga hunda.


Fëmija Undead u jep atyre një shumë probleme, sepse ata janë shumë të vogla, pasazhe të ngushta hundës, kështu që edhe nuk edemë fuqishëm mukozale shkakton ushqyerit vështirësi dhe probleme të frymëmarrjes për shkak se fëmija në kohën e dhënies sucks nënën e detyruar të marrë frymë nëpërmjet gojës tuaj, duke e bërë të vështirë të hahet . Fëmija undead me shkaqet e ndarë në rinitit infektive dhe rinitit infektive. Në rastin e parë të shfaqjes së tij kontribuojnë për të viruseve që provokojnë SARS. Në rastin e dytë, shkaku i rinitit është efektet neynfektsyonnomu e dëmshme të mjedisit, prania e alergjive tek njerëzit, si dhe aromat e forta, pluhuri dhe tymi. Shpesh rhinitis ndodh si rezultat i mukozës trauma nazale ose prani të një trupi të huaj në pasazhet hundës ndihmon çlirim lagështi nga hunda. Të gjitha këto incidente të kontribuojnë në shfaqjen e kushteve të favorshme për infeksionin e mukozën e hundës dhe të shkaktojë inflamacion.


Cilat metoda për të trajtuar të ftohtë të rëndë - varet nga diagnoza e saktë. Për shembull, trajtimi i rinitit alergjik është dukshëm e ndryshme nga metodat e trajtimit për të ftohtë të rëndë të shkaktuar nga infeksioni. Shumë shpesh rinitit infektive është pasojë e SARS në fëmijët. Me fjalë të tjera, trupi lufton infeksionin në hundë e tyre, duke u përpjekur të mos humbasë depërtimit të saj në fyt. Si rezultat i kësaj lufte, mukozën e hundës fillon të prodhojë mukozë, e cila përmban një substancë që neutralizon virusin. Në këtë rast është e rëndësishme që të kuptojnë se undead janë një reagim i natyrshëm për shkak të ftohtë të shpejtë në shkatërrimin e mikrobeve në hundë dhe nasopharynx. Prandaj nuk ka nevojë për të trajtuar fëmijën nga të ftohtë, vetëm se do të ishte mirë për të bëni është të lehtësojë rrjedhën e sëmundjes.


Sfida kryesore është nevoja për të parandaluar tharje e mukusit në hundë e fëmijës. Për të shmangur këtë, ju duhet të respektojnë disa uyazyka. Ju duhet të ndiqni një temperaturë të caktuar në dhomën ku fëmija, ajo duhet të jetë e ftohtë në 22 gradë. Ajri në dhomë duhet të jetë i pastër dhe shumë lagështi. Tiny duhet rregullisht japin pijshëm tepruar. Nëse ndonjë tharje e mukusit në hundë e fëmijës, ajo do të jetë e detyruar të marrë frymë nëpërmjet gojës tuaj, dhe në këtë rast do tharje gëlbazë në mushkëri dhe bronke do të shkaktojë clogging. Kjo është pneumoni kryesor shkaku në njerëz.


Për pika të rregullta hidratues duhet të përdoret për të hedh lëng pasazhe të hundës, e përshtatshme edhe për këtë solucion fiziologjik të përbashkët, më e lirë dhe të përballueshme - ujë me kripë shtuar. Kjo nuk është e rrezikshme, se është e vështirë të mbidozë, sepse një zgjidhje mund të dalë në çdo vrimë hunde, 3-4 pika të paktën çdo tridhjetë minuta. Për të parandaluar tharje e mukusit mund të përdorni përgatitje të lëngshme me vaj quhet "Эkterytsyd." Kjo është një shtresë e hollë me vaj mbulon Mukoza brenda sinus. Vetëm zgjidhje të përkryer i përshtatet naftës të tjera, të tilla si zgjidhjen e vitaminës A (Retinol), vitaminë E (tocopherol). Këto barna nuk duhet të rrjedh pikë-pikë më shumë se 1 herë çdo dy orë, dhe ata mund të kombinohet me një zgjidhje të thjeshtë kripur.


Nëse fëmija juaj është i ftohtë i sëmurë, asnjë rast nuk mund të varros hunda e fëmijëve antibiotikëve nuk është e rekomanduar për të larë me një hundë të vogël llambë gome, në këtë rast një yyazytsirnist të madh që të lëngshme do të shkojë më tej në tub Eustachian dhe shkaktojnë otitis media. Gjithashtu e dëshirueshme thith mukusit nga hundë, ajo promovon tharje e saj brenda hundës. Nëse rinitit fëmija infektive (jo virale), ju nuk mund të përdorni sosudosuzhayuschymy pika, të tilla si nazol, sanoryn, naftizin dhe si. Në zbatimin e tyre fëmija i parë do të ndjeni lehtësim si mukusit zhduket, por pastaj mund të fillojë ënjtje e mukozën e hundës, duke shkaktuar vështirësi frymëmarrje. Sosudosuzhayuschye pika mund të përdoret vetëm në kohën e gjumit kongjestion shumë të fortë hundës. Mom të rinj të dini se në qoftë se një fëmijë i ri nën moshën 25 muajsh ishte e ftohtë, ajo nuk është duke folur për sëmundje serioze. Për hundës Mukoza në sapolindur vjen në punë vetëm 10 javë të jetës.