Si për të trajtuar sindromi arterie vertebral


Sindroma vertebral arterie - një seri e simptomave që shkaktohen nga presioni, si në të njëjtën arteries dhe pleksus përreth nervore. Në përgjithësi një shkelje e gjakut rrjedhin në trurin e njeriut. Në këtë sëmundje shpesh ka marramendje, humbje e ekuilibrit, humbje dëgjimi, tringëllimë në veshët. Dhimbje koke janë pothuajse konstante, rrit presionin e gjakut. Shkeljet në arteriet vertebrale dhe të reduktuar toni i përgjithshëm i personit rrit lodhjen e trupit, pacienti ndjen parehati të vazhdueshme. Sigurisht, kjo sëmundje nuk do të çojë në një sulm në zemër ose goditje në tru, por në mënyrë të drejtë "prishin" një jetë mund të krejtësisht. "Çfarë do të bëni nëse mjekët më diagnostikuar sindroma arterie vertebral? - Duke i kërkuar një shumë. Para së gjithash, nuk panik. Qasjet moderne të mjekësisë për të trajtuar këtë lloj sëmundje është komplekse. Para së gjithash është e nevojshme për të normalizuar qarkullimin e gjakut dhe për të eleminuar shkakton vasospasm. Një nga trajtim më të zakonshme dhe të arsyeshme e sëmundjes është autohravytatsyonnaya terapi. Kjo terapi, e cila përdor peshën e pacientit. Duke përdorur një shtrat të veçantë autohravytatsyonnoy është uniforme dhe natyrore shtrihen në shpinë dhe i lejon, duke rritur distancën mes rruaza të shpejt të hequr barrën e nervave të dëmtuar dhe të reduktuar ënjtje. Gjithashtu, kur diagnoza "sindromi arterie vertebrale" është përdorur për trajtimin hirudotherapy ose shushunjat. Megjithatë, kjo metodë nuk është i përshtatshëm për të gjithë. Ajo është e kundërindikuar në shtatzëni, kanceri, ose forma të hapura të tuberkulozit.


Metoda e mëdha dhe të merituar të popullarizuara të akupunkturë. Ajo është me të vërtetë shumë efektive. Megjithatë, zgjedhja e një mjek specialist trajtim të tillë duhet të trajtohen me shumë kujdes. Akupunkturë kërkon njohuri të madhe dhe një praktikë e madhe për shkak se një apo më shumë i pakujdesshëm lëvizje mund të komplikojë vetëm procesin, dhe jo vetëm të shëruar por shtojnë më shumë probleme të pacientit. Përveç kësaj, ky lloj i terapisë gjithashtu ka një numër të contraindications. Mjekët shpesh e përshkruara dhe seancat e terapisë manuale. Ajo i ndihmon të arrijë relaksim të plotë të muskujt e qafës, dhe rikthen pozitën anatomike e shpinë qafës së mitrës. Por, si në rastin e akupunkturë për zgjedhjen e një specialist duhet të merren seriozisht. Është e nevojshme për të pyetur, lexoni kritikat nga pacientët e tjerë. Trajtimi i drogës përfshin marrjen e drogës kardiovaskulare, të tilla si "aminophylline" "cinnarizine" ose "Cavinton." Duke marrë parasysh gjininë, moshën, natyra e sëmundjes, dhe gjendjen e përgjithshme fiziologjik, pacienti mund të jetë e përshkruar një numër të fizioterapi. Për shembull, terapi magnetike, electrophoresis ose phonophoresis me hydrocortisone. Trajtimi i sindromi i arteries vertebrale gjithashtu përfshin përdorimin e terapisë fizike dhe ushtrime të veçanta. Para së gjithash, kjo është kthyer kokën fuzzy në drejtime të ndryshme. Nodding, anim i kokës, ngritje e supeve shpatullat e tyre dhe u burgos - lëvizje rrethore të kokës. Tërhequr shpinë qafës së mitrës është bërë kështu: njeriu ulet në një karrige, kreu i duarve fikse me bravo duhet vpyratysya në mollëzat, dhe pjesa tjetër të mbetet në anën e pasme. Kur ju nxjerr, kreu është shtyrë drejt për 10-15 sekonda dhe me kujdes. Operacionet e tilla duhet të kryhet të paktën 10 herë. Mbani në mend se çdo trajtimi i sëmundjes duhet të fillojë me relaksim të plotë të shtrëngoni muskujt e qafës. Për ta bërë këtë, pacienti mund të emërohet veshur me jakë të veçantë ortopedik, i quajtur një llogore kular. Nëse ju gjeni një numër të simptomeve të vizitës sëmundjes në një neurolog specialist duhet të jetë i menjëhershëm. Vetëm ai, pas kryerjes së hetimeve të nevojshme mund të jetë trajtim korrekt dhe të kualifikuar.