Sa është periudha e inkubacionit meningjit, analizat, klinikë


Meningokoku - diplococci që është jashtëzakonisht e qëndrueshme në mjedis. Ai vdes nën dritën UV, ndërsa hipotermi, tharje nën ndikimin e antibiotikëve dhe antiseptics. Në mënyrë që të shkaktojë sëmundje, ajo ka nevojë për një trup sa më shpejt të jetë e mundur për të lëvizur në një tjetër. Kështu, meningjit klinik nuk ndodh të gjitha pozitive. Disa prej tyre mbajnë nasopharyngitis banale, manifestohet me dhimbje në fyt, kur gllabërim dhe një kullojnë hundët me shkarkimin e mukozës ose Muco-purulent. Edhe disa njerëz bëhen të transportuesit, meningokoku jeton në nasopharynx tyre. Këtu janë disa njerëz, si dhe pacientët dhe nasopharyngitis të bëhet një burim i infeksionit tek të tjerët. Sa është meningjiti ende? Mundur ushqyese (nëpërmjet ujit, qumësht) dhe kontakt-familje (për shkak të pluhurit dhe mënyrë të përgjithshme) transmetimin e infeksionit. Për të zhvilluar menyhokokkovoho meningjitit nevojë jo vetëm agjentët infektive por disa gabim në imunitetin humorale dhe qelizore. Sepse sëmundja zhvillohet më lehtë në foshnjat, të moshuarit, të uritur, të sëmurë me diabet, AIDS, onkopatsiyentiv. Pas Meningokoket kapërcyer pengesa përbëhet nga një unazë e limfoid bajame Naso - dhe orofaringut, ata janë futur në gjak. Që dyplokokky rrjedhjen e gjakut të përhapet në të gjithë trupin, të hyjë në lëngun cerebrospinal dhe hyri në meninges, duke shkaktuar meningjit.


Periudha e inkubacionit të meningjitit shkaktohen nga meningococcal, duke filluar nga dy ditë për një javë. Pastaj ka një pamje të detajuar të sëmundjes, e cila është një manifestim i infektive-toksike, menynhealnoho syndromes dhe ngjarje të rrisë presionin lëngun kurrizore. Nuk janë fenomene të dehjes: lodhje, dobësi. Atëherë temperatura rritet ndjeshëm në 38-40 gradë. Ulur oreksin, vjellje dhe ri-zhvillon vjella të bollshme, të cilat nganjëherë merr karakter pathyeshëm. Nuk është adekuate ndjeshmëri të lartë të shëndosha, drita, prekje. Reduktuar aktivitetin fizik deri për të përfunduar imobilizimi. Dhimbje koke të rënda të bëjë pacientët të detyruar të pranojnë reduktohet në pozitën e këmbët të përkulura dhe kreu upturned bark (në këtë pozicion është meningjit disi më pak tensioni, duke rënie një dhimbje koke pak). Fenomeni i meningjitit në dalje masive të patogjene qarkullimin e gjakut mund të bashkohet me një skuqje të lëkurës karakteristike duket si bruises qershi-blu, duke vepruar në sipërfaqen e pasme e lëkurës së këmbëve, këmbët, hips dhe mollaqe. Sa më i lartë përhapet njolla trupi, prognoza më të pafavorshme për pacientin. Rrit konvulsive. Për shkak të kësaj, ka disa të veçanta të muskujve të butë dridhje fytyrë, kështu që mund të zhvillojnë konfiskimet kloniko-tonik. Ndoshta humbja e nervave kraniale. Innervates muskujt e fytyrës, qafës, hundës dhe gojës. Ajo identifikon strabismus, ptosis qepallë ose zgjerimin e njëanshme e çarjes optike me vështirësi të njëkohshme namorschuvanni ballin, cep të gojës duke tërhequr në një drejtim, dhimbje përgjatë degëve të nervore trigeminal (në fytyrë, dhëmbët, mishrat, qafës). Në të rënda ënjtje fenomen meningjit mundshme apo edemë cerebrale. Kjo ndryshon sulm ngacmim bien në gjendje kome. Përkundrejt këtij sfondi, vdekja mund të ndodhë. Diagnoza e meningjitit është vënë në bazë të ankesave dhe udhëzimeve në kontakt me një person të sëmurë. Por shpesh ashpërsia e pacientit ose të fëmijërisë së tij të detyruar që menjëherë të lëvizin për në shqyrtim. Gjithashtu, ju mund të shihni ethe pacientit në pozitë të detyruar "pule strehë të kthyer përpjetë", Është një seri e simptomeve neurologjike e meningjitit. Së pari, është e pamundur për të krejtësisht të sjellë mjekër në gjoks në pozicionin e shtrirë në shpinë. Ndërsa numri i gishtat kryq që mund të vihet në mes të gjoksit dhe mjekër të vlerësuar peshën e manifestimit. Rritje dhimbje në kokë, ndërsa duke u përpjekur për të sjellë në stomak, dhe pastaj të shpjegoj një këmbë prirje për kënd nëntëdhjetë gradë. Sa më e vogël kënd, situata më e vështirë. Ka një numër të simptomeve patologjike. Testet për meningjit kryejnë përdorimit të gjakut, sekrecione nga hunda dhe fyti, lëngun cerebrospinal. Metoda Express është që të shpifjeve një rënie të trashë të gjakut, të cilat janë të vendosura dyplokokky në mes të qelizave. E ashtuquajtura bacterioscopy. E njëjta analizë është nënshtruar CSF, gërryerjeve e skuqje të lëkurës dhe në kufirin e indeve të shëndetshme dhe mukozë nga hunda dhe fyti. Verifikimi i diagnozës është i bazuar në mbjellëse bakteriologjike në gjak të mesme, lëngun cerebrospinal dhe shkarkimin hundës. Në një test klinik të gjakut të zbuluar ndryshimet procesin karakteristike bakteriale: leukocytosis, zhvendosje rruazë e bardhë në të majtë, përshpejtuar shkallën e sedimentimit të eritrociteve. Lëngut cerebrospinal (CSF) është marrë për kërkime gjatë birë të kanalit kurrizore. Karakteristikë e meningjitit rrjedh presion cerebrospinal fluide gjatë birë. Fitimi tre tuba. Në analizën e CSF shënuar rritje në proteina e saj, ulur neutrophilia glukozës. Pijeve dytë tub drejtuar për kërkime bakteriologjik, dmth kulture, gjatë së cilës të përcaktuar rritjen e patogjen dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve. Në CSF tretë i nënshtrohet tuba citologjike provë, dmth analizë celular. Ka edhe studimi serologjik i venave përcaktimin titri gjak e antitrupave specifike për meningokoku. Nëse dyshoni se meningjit meningococcal sa më shpejt të jetë e mundur është e rëndësishme që të kërkoni ndihmë mjekësore. Diagnoza dhe trajtimi i hershëm në masë të madhe rrit shanset e pacientit për një rezultat të favorshëm.