Si për të rritur oreksin në një humbje të përkohshme të oreksit


Shenjë e shëndetit të mirë është një oreks të shëndetshëm. Në oreksin e njeriut e shëndetit të mirë mund të ndikojë edhe probleme të vogla fizike ose psikologjike. Problemet e tretjes e sistemit, sëmundje serioze, shumë arsye të tjera mund të shkaktojnë humbjen e oreksit. Sot ne shikojmë në shkaqet e humbjes së oreksit dhe trajtimet. Si për të rritur oreksin në një humbje të përkohshme të oreksit - me temën e artikullit.
Pse mund të prishin oreksin?
- Sëmundje të rënda të mëlçisë si dështimi kronik i veshkave, kesh.
- Sëmundje të rënda të zemrës dhe enët e gjakut, dështimi akute të zemrës.


- Pneumoni, HIV, hepatitit, dështimi i veshkave, sëmundje infektive, gripi.
- Problemet në sistemin endokrin, nivele të ulëta të hormoneve tiroide, diabeti.
- Kanceri i gjakut, kanceri i stomakut, kanceri i zorrës së trashë.
- Sëmundjet autoimune të tilla si artriti reumatoid, skleroderma.
- Duke marrë medikamente të caktuara, antibiotikët, agjentët anestezion, agjentët antidiabetike. Miratimi i kimioterapi.
- Mjete të tilla si Digitalis, Demerol, morfinë, ephedrine dhe sympathomimetic tjetër.

- Nervosa anoreksi, depresion, skizofreni: mendor.
- Shtatzënia.
- disa lloje të çmenduri, të tilla si sëmundja Alzheimer.
Përveç sa më sipër, të çojë në humbjen e përkohshme të shprehive oreks të këqija, të tilla si abuzimi i sweeteners, pije e butë dhe ëmbëlsirat në mes të ngrënies. Ndonjëherë një humbje e përkohshme e oreksit shkakton enët e tepruar zhyronasыschennыh konsumi. Ju mund lista shumë më shumë shkakton humbjen e oreksit. Në disa raste praktikisht e pamundur për të krijuar shkakun.


Studim humbje të përkohshme të oreksit
Ekzaminimi klinik është e nevojshme për humbjen e përhershme apo të përkohshme të oreksit me humbje peshe përhershëm. Këto simptome sinjal sfidat në trupin e njeriut. Shkaku i humbjes së oreksit në institucionet shëndetësore kryer teste. Analiza e gjakut tregon, nuk është shkaku i dështimit në bilanc, diabet, sëmundje të mëlçisë hormonal. Urinalysis nuk tregon infeksion në veshka. Fluorografike nuk tregon pneumonia ose mushkërive kancerin.


Për të diagnostikuar shkaqet e oreks të dobët dhe se si për të rritur oreksin, më shpesh të kryer këto procedura mjekësore:
- gjaku i përgjithshëm dhe biokimike
- Testi i HIV-it,
- shqyrtimin e barkut,
- shqyrtimi i veshkave dhe mëlçisë,
- klizmë barium përdorur,
- Testi i funksionit të tiroides,
- X-ray ekzaminim të traktit gastrointestinal,
- analiza për të zbuluar shtatzëninë.

Çfarë mund të shkaktojë anoreksi zgjatur

Rezultat i mungesës zgjatur e oreksit për disa javë, ndoshta lodhje, mungesë e vitaminave dhe mineraleve në trup, përkeqësimin, rëndim të sëmundjeve ekzistuese. Nëse humbja e oreksit të shoqëruara me diabet, rezultati mund të jetë një mosfunksionim e shumë organeve: veshkat, sistemin nervor, sytë, enëve të gjakut. Një humbje e oreksit në kanceri mund të çojë edhe në vdekje.

Metodat e trajtimit të oreksit të dobët
Sigurisht, trajtimi kryesisht varet nga shkaku që e ka shkaktuar humbjen e oreksit. Në disa raste, oreksit, normalizuar pas trajtimit të sëmundjes, i cili ka të dhënë humbjen e oreksit. Në shtatzëni, oreks të dobët nuk kërkon trajtim të veçantë, ai zakonisht normalizuar në mënyrë të pavarur. Kur toksikoz ndonjëherë përshkruar metodën e drogave të tilla si ondansetron apo Promebazinë. Mungesa e oreksit lidhur me apendiksit kërkon kirurgji. Me humbjen e oreksit në pacientët me çmenduri përshkruara përzierje ushqyese të kalori të lartë dhe nganjëherë hastrostomycheskuyu ushqim nëpërmjet një tub. Uljen e nivelit të hormoneve tiroide Hormonale terapi zëvendësimi është përshkruar. Në sëmundjet infektive përshkruar antibiotikë. Në pacientët e kancerit të caktuar për radioterapi dhe kimioterapia, kirurgji.


Normalizimi i oreksit vet
Marrëveshje shtëpi me oreks të dobët, ju mund të përdorni menunë për të përfshirë ushqim shumë kalori, pije pasuruar proteina. Një mënyrë shumë efektive është i mirëpritur me Nenin vitaminë maja. Kjo është një prej shtojcave më të efektshme. Oreks të mirë rritur konsumin e perimeve të gjelbra. Mangësi zinkut në trup ndikon në shqisën e të nuhaturit dhe kontakt, e cila çon në humbjen e oreksit. Është e dobishme për të rritur pije oreksi infusions bimor. Ata duhet të pini rregullisht për 30 minuta përpara se të hahet. Nëse mungesa e oreksit për shkak të mbingarkesave nervor, ajo është e dobishme për të marrë një zierje e kamomil barishte, ca balsam, oe limon, ujë, kopër supë karamele mente. Efekti terapeutik të këtyre bimëve aktivizon oreksin dhe qetësuar sistemin nervor.