Si për të rritur imunitetin ndaj sezonit të gripit


Sot, përveç vaksinimit kundër gripit të Drejtave dhe ftohjet mbron kujdeset elementare të shëndetit të tyre. Kjo është veçanërisht e vërtetë në sezonet e gripit dhe ftohjet e ndryshme. Duke u kujdesur për shëndetin tuaj përfshin përdorimin e ushqimeve të zgjedhura siç duhet që të mund të rrisë në mënyrë të konsiderueshme imunitetin e njeriut. Pra, si për të rritur klauzolën e imunitetit në sezonin e gripit do të jenë të dobishme për të gjithë.
Në këtë çështje, për të zbatuar rregullin - sulmi është mbrojtja më e mirë. Dhe hapi i parë do të jetë për të forcuar refuzimin imunitar e zakone të këqija të tilla si të pijshëm dhe pirja e duhanit. Kjo do të forcojë funksionet mbrojtëse të trupit, dhe ata do të jenë më të suksesshme të rezistojë patogjene të ndryshme. Gjithashtu duhet të zgjidhni dietë korrekte dhe të shëndetshme pa produktet zëvendësuese hapësirë ​​që dobësojnë sistemin imunitar. Për shembull, yndyrë të tepërt në dietë të reduktuar veprimtarinë e të gjithë sistemit imunitar. Një sheqer parandalon leukocytes kryejnë punën e tyre në luftën kundër baktereve dhe viruseve.Pra, çfarë duhet të përfshihen në dietë?
Me ujë. Ju duhet të pini shumë ujë edhe në periudhën e zyyazykay. Trupi vazhdimisht ka nevojë për ujë për të mbajtur në rreshtim të lagështisë trupit, i cili nuk lejon të çara. Ata janë të rrezikshme, sepse përmes tyre mund të lehtë të depërtojnë patogjene të ndryshme.
Elbi, tërshëra dhe drithëra të tjera të tëra. Përbërja e tyre është e fibra, ajo ndihmon me sukses në luftën kundër viruseve dhe baktereve. Gjithashtu ajo është shumë e dobishme për sistemin e tretjes dhe të zemrës. Beta-glucan, e cila është në yndyrë (sidomos elbi dhe kënaqur) mund të kandidojë qelizat e bardha të gjakut janë neutrofile dhe makrofagët. Ata në të kthehet të japë ndihmë të konsiderueshme të trupit në luftën kundër bakteret e dëmshme. Ushqyesve të kontribuojë ndaj antibiotikëve efektive dhe shërim më të shpejtë të plagëve. Futje Prandaj përditshme e fibra për njerëzit është '25 Shpesh, kjo shifër qëndron në 11 metra nga konsumi i tepërt i produkteve të rafinuar miell dhe një sasi të vogël të frutave dhe perimeve në dietë.

Supë pule. Madhe të parandaluar lëvizjen e qelizave inflamatore. Kjo është e rëndësishme sepse një nga simptomat e ftohtë të përbashkët është një reagim ndaj një përqendrim të madh të qelizave në bronke. Cysteine ​​gjë amino acid. Ajo dallohet nga pule gjatë gatimit dhe ndihmon në heqjen e gëlbazë nga tubave bronkial. Nga vetitë e saj shëruese kujton acetylcysteine. Ajo do të shtoni pak kripë në supë. Ajo mund të zvogëlojë gëlbazë jo më keq se disa anë të kollitjes. Duke shtuar në të disa erëza më shumë dhe perime, ju merrni agjent të mirë imunostimulues.


Hudhër. Ajo përbëhet nga një allicin aktive substancë, e cila është në gjendje për të luftuar bakteret dhe infeksionet. Pasi pacientët për 12 javë janë dhënë ekstrakt hudhër. Ajo u gjet se numri i rasteve të ulur me 60%. Prandaj, sezoni i gripit të hanë më shumë hudhra dhe qepë.
Yam dhe kungull. Duhet të theksohet se të gjitha perimet portokalli janë të pasura me antioksidantë. Një patate e ëmbël dhe kungull përmbajnë beta-carotene, ajo mund të ndihmojë në luftën kundër baktereve të dëmshme. Si pjesë e provitamin A, e cila kontribuon për shëndetin e lëkurës njerëzore, duke formuar pengesën e parë në luftën kundër viruseve dhe baktereve. Në fruta carotene beta të pasur dhe perime të tjera është një pjepër, kungull mëdha dhe karrota.

Mushrooms. Aftësia për të rritur numrin e qelizave të bardha të gjakut dhe për të rritur aktivitetin e tyre. Pra, thonë se bëjnë ato më agresive. Efekti më i mirë në sistemin imunitar të personit të siguruar kërpudha të tilla si Reishi, maitake dhe kërpudha Shiitake skuqur.
Ushqim deti dhe peshk. Si pjesë e clams, gaforret, lobsters, oysters janë selen mineral, e cila po ndikon qelizat e bardha të gjakut, duke i ndihmuar ata të prodhojnë citokineve. Ajo është në gjendje për të hequr proteina nga virusi i gripit të trupit. Harengë, skumbri dhe salmon janë të pasura me omega-3 që të ndihmojë në uljen e inflamacionit, të rritur rrjedhjen e ajrit dhe për të mbrojtur mushkëritë nga infeksionet respiratore. Algave si një pjesë e të cilave është e vitaminë C, të ndihmuar reduktuar sëmundje. Vini re se vitaminë C në to se sa në portokall.


Ushqime që përmbajnë zink. Për shembull, mishi i kuq është i pasur me zink, e cila është aq e nevojshme në zhvillimin e qelizave të bardha të gjakut. Ata, nga ana tjetër, të njohin, të ndjekur dhe të shkatërrojë viruseve të dëmshme dhe baktereve. Për shkak të mungesës së zinkut në manifestimit njerëzor të rrezikut të infeksionit rritet në mënyrë të konsiderueshme. Nëse ju nuk mund të blejnë mish të kuq, ajo mund të zëvendësohet me gaforre ose oysters, të cilat përfshijnë edhe është zinku. Gjithashtu zinkut është në arra (arrat inde), kos, fasule të pjekura dhe bollgur fortifikuar.

Tea. Studimi gjeti se njerëzit që pinin 2 javë për 5 gota çaj (të zezë) ditë, gjaku ishte 10 herë më interferon anti-inflamator sesa në ata që pinë pije të nxehtë indiferent. Në çaj jeshil dhe zi është amino acid L-theanine) është përgjegjëse për aktivizimin e sistemit imunitar. Në thelb TEAS janë alkylamines, e cila mban imunitetin T-qelizave në gatishmëri për të luftuar alergeneve dhe bakteret.
Kështu, duke përdorur këto ushqime njerëz të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e ftohjet apo grip. Dhe edhe në qoftë se ai është i sëmurë, numri i ditëve të sëmurë do të jetë më pak se njerëzit në të cilat dietë proporcioni i këtyre ushqimeve është shumë i vogël.