Si të shpëtoj e dhimbje koke - lë të kuptohet se të thjeshta


Në proverbi i famshëm thotë: "Nëse problemet e shëndetit të padukshme, kështu që është." Trupi i njeriut zakonisht trajton sëmundje të tyre. Por çfarë duhet të bëjmë kur organet tona nuk mund të përballen me dhimbje fizike? Drejtuar në farmaci dhe për të blerë tableta të panumërta? Për çfarë përdorë masa ekstreme, kur ka një alternativë të mrekullueshme - mjekësi tradicionale. Pas të gjitha, mjetet juridike popullore dhe më e lehtë dhe më e dobishme dhe efikase.
Ju torturuar dhimbje në kokë? Nuk jam i sigurt se si të merren me ta? Pastaj mos harroni se gjumë të shëndetshëm - nuk është vetëm garant i shpirtrat e mirë, freskinë dhe trupin vrull. Sa më shumë që fle, aq më mirë kujtesën tuaj të bëhet. Mundohuni të fle të paktën 8 orë. Nëse keni harruar diçka të rëndësishme, atëherë pini një filxhan kafe terren natyror, dhe kujtesës do të kthehet tek ju. Fakti është se kafeina, sipas Nelson ku Zueva, Drejtor i Institutit Ndërkombëtar të kujtesës në disa herë Holandës rrit aktivitetin dhe efikasitetin e trurit. Ju gjithashtu mund të bashkëngjitni në vendin e pacientit një kompresë e kripë dhe uthull për 10-15 minuta. Një mjet efektiv në dhimbje koke dhe u rrit petals të freskëta. Thjesht bashkëngjitni ballin apo tempull, dhe pastaj të mbuluar me lëkurë limoni. Pas disa kohë në lëkurë limoni formuar njollë të kuqe dhe një dhimbje koke do të kalojë.Ju keni dhimbje koke kronike? Pretty kuzhinier i këndshëm në një sasi të madhe të ujit dhe të bëjë një kompresë, bashkëngjitur atë në vend të lënduar. Gjithashtu kjo zierje mund të hedhin kokën tuaj të parë, dhe pastaj të gjithë trupin.
Dhimbje koke të shoqëruar nga gjumi i shqetësuar? Provoni një ose tre litra ujë të gatuaj 1-2 fletë agave. Pastaj disa ditë para se të shkojnë në shtrat pour supë kokë gatuar dhe trupin.
Dhimbje koke tuaj - një rezultat i stresit? Pastaj disa ditë para se të shkojnë në shtrat është i larë poshtë me një gotë me ujë 1 lugë gjelle sheqer. Sheqeri përmban sasi të mëdha të glukozës, e cila kontribuon në rritjen e hemoglobinës në gjak, dhe si rezultat, unbeknownst për veten përmirëson efikasitetin e trurit dhe për të zvogëluar dhimbje koke.

Nëse ka një dhimbje koke të vazhdueshme në fëmijët tuaj, keni nevojë për një bandë e Preparat (përjetshme tharë). Vënë në një qese kanavacë. Fëmija duhet të flenë në një jastëk improvizuar atë natë. Atëherë hiqni bar dhe kuzhinier. Supë derdh kokën e tij.
Migraines - lloji më e pakëndshme e dhimbje koke. Simptomet e migrenë mund të jenë shumë të ndryshme, por më së shpeshti është shkaktuar nga ngushtimi i enëve të gjakut. Lufton shumë të mira këtë rozmarinë sëmundje. Këtu është një kosto thjeshtë recetë. Hidh një lugë çaji rozmarinë filxhan ujë të valë dhe le të qëndrojë 15 minuta. Ajo mund të jetë e dobishme dhe xhenxhefil. Ajo përmban një sërë aminoacidet, të cilat promovojnë vasodilatation. Mos harroni se shkaku kryesor i migrenë - toksike substancave në trup. Pra, pini në mëngjes në një stomak bosh 50 gram lëng të freskët majdanoz. Gjithashtu mos harroni se ushqime të pasura me magnez ndihmon në forcimin muret e enëve të gjakut dhe ndihmon në parandalimin e dhimbje koke. Elementet e magnezit gjenden në ushqime të tilla si avocados, patate, spageti.

Nëse dhimbje koke ose migraines janë edhe kokat e shumë efektive masazh. Fillimisht për 5 minuta pa majë të gishtave të fortë sulm masazh tempujt në të dyja anët. Atëherë ponatyskayte gjatë të njëjtën kohë në pikën midis vetullat. Dhimbje duhet të ulet.
Mos harroni se të gjitha sëmundjet - nga mendimet tona. Kështu që të përpiqet për të mbushur ndërgjegjen tuaj vetëm mendime pozitive. Dhe fat të mirë!