Si të shpëtoj e dhimbje koke pa drogë


Ju shpesh të shqetësuar dhimbje koke të padurueshme dhe ju nuk e dini se si të merren me ta? Arsyet për dhimbje mund të jetë disa - për shembull, stresi ose probleme me stomak. Prandaj nuk është gjithmonë e rekomanduar për të marrë mjekësi dhimbje. Për lehtësim të dhimbjes dhe të kthehet në normale mund të aplikohet metoda të tjera. Midis tyre:


Teknikat e relaksimit


Ushtrime të marrë frymë thellë për qafën dhe supet për të ndihmuar të relaksoheni muskujt shtrydhur që kontribuojnë për dhimbje koke. Sheena Aurora - doktor i mjekësisë dhe drejtor i Qendrës dhimbje koke suedeze në Seattle - rekomandon një metodë për lehtësimin e dhimbje koke që ndodhin për shkak të stresit. Përveç kësaj, ushtrimi i ndihmon në përmirësimin e sjellje të gabuar, e cila gjithashtu mund të jetë një nga shkaqet e dhimbje koke.
Terapi të ftohtë apo të nxehtë


Kur dhimbja e dobët (jo një migrenë) ndihmon ndikimin e ftohtë ose ngrohjes. Është e thjeshtë - ju duhet vetëm për të bërë kompresë të nxehtë apo të ftohtë (tani ata janë në dispozicion në paketa praktike dhe mund të blihen në barnatore), në pjesën ku dhimbja është ndjerë dhe të lënë për 15 minuta.
"Zgjedhja në mes të kompresë të ftohtë apo të nxehtë varet nga preferencat tuaja," - thotë Jason Rosenberg, MD dhe drejtor i Qendrës dhimbje koke në Johns Hopkins, i cili është në Bэyvyu në Baltimore. Ekspertët ende nuk kanë përcaktuar se pse trajtim i tillë mund të jetë efektive. Por ne e dimë se kompresë të ftohtë ngadalëson qarkullimin dhe ul inflamimin. Në të njëjtën kohë, compress nxehtë mund të rrisë qarkullimin e gjakut dhe lehtësimin e dhimbjeve.
Kafe të pijshëm


Kur dhimbje koke konsumi i moderuar i gllënjka caffeinated kafe mund të jetë më efektive "ilaç". Kafeina parandalon zhvillimin e adenazyna - neurotransmitter që promovon qelizat e gjakut dhe krijon presion.
Pije që përmbajnë kafeinë, ndihmon për të shpejt të lehtësuar dhimbje koke. Për fat të keq, kjo metodë punon vetëm për ata që rrallë pini kafe apo pije jo më shumë se 1 filxhan në ditë. Nëse ju jeni një dashnor avid kafe, përfitimet e këtij "ilaç" më pak të dukshme.Çaj nenexhik


Dhimbje koke tuaja janë shoqëruar me siklet në stomak? Atëherë pini çaj nenexhik të lehtësuar. "Është vërtetuar se mente heq tensionin në traktin gastrointestinal, si dhe heq simptomat e dhimbje koke," - tha Audrey L. Halpern, MD dhe drejtor i Qendrës Manhattan për dhimbje koke dhe Neurologji.
"Për më tepër - vazhdoi Halpern - ndryshimet neurochemical në trurit përgjegjëse për dhimbje koke të ndikojë në ato pjesë të trurit që shkaktojnë ndjenja e përzier. Çaji nenexhik mund të ndihmojë në lehtësimin e këtyre simptomave. " E rëndësishme: Nëse jeni shtatzënë, ju nuk duhet të marrë karamele mente pa u konsultuar me mjekun tuaj.