Si të shpëtoj e dhimbje koke pa drogë


  Rhythm dhe uyazyka jeta moderne është shkaku i dhimbje koke të shpeshta. Sot është e rrallë për të takuar një person i cili kurrë nuk ka përdorur një dhimbje koke. Këto probleme janë edhe fëmijët. Por jo domosdoshmërisht të pijë çdo gjë e hidhur. Si mund të ndihmojë veten?

Shumica e njerëzve duan të angazhohen në vetë-diagnozën dhe vetë-trajtim, veçanërisht kur është fjala për dhimbje koke. Pritja disa tableta, por dhimbja ende nuk ndalet. Prandaj, para se të marrë ilaç duhet gjetur shkakun e së cilës dhimbje koke.Shkakton dhimbje koke

Stresi, problemet në punë, uria, kequshqyerja, lodhje, alkoolit, mungesa e ajrit të freskët, probleme me presionin e gjakut, ajri shumë i thatë, temperatura të larta - të gjitha prej të cilave mund të jetë shkaku i dhimbje koke. Pra, përpara se të filloni trajtimin, ju duhet analizuar stilin e jetës tuaj. Është e mundur që në një nxitim në mëngjes për të punuar, ju nuk keni kohë për mëngjes dhe ende nuk kam ngrënë apo diçka të mësipërme, atëherë ne duhet të hiqni shkaku dhe dhimbje do të kalojë.


Relaksimi do të ndihmojë të hequr qafe dhimbje koke

Akomodimi do të pushojnë për një kohë, vetëm për 30 minuta. Ky "vidyazyka" e problemeve, zhurma, njerëzit, stresi është e mjaftueshme që të çlodh dhe të merrni dhimbje koke.  Masazh
- Një nga efektet nicest në trupin e njeriut, e cila ndihmon për t'u çlodhur dhe kundërsulm. Sigurisht, disa mund të përballojë për të lënë vendin e punës mes të ditës dhe të shkojnë në dhomën masazh. Dhe kjo nuk është e nevojshme - ajo mund të përdorë për të vetë-masazh. Heq stresin masazh lob veshit, ura e hundës; Ju mund të pyesni dikë jashtë për masazh qafën dhe supet.


Ngjesh. Fasha nxehtë dhe të ftohtë aplikuar alternuar në pjesën e prapme të qafës. Për këtë peshqir qasje, fillimisht të lagur në ujë të nxehtë dhe të vënë disa minuta. Dhe pastaj e njëjta gjë përsëritet, vetëm me ujë të ftohtë. Kohëzgjatja e procedurave të tilla është 20 minuta.


Vizualizimi - një metodë mjaft e komplikuar, por shumë të efektshme. Duhet të përqendrohen mendimet e tyre dhe të imagjinojmë se çfarë një dhimbje koke në formën e tymit gri seeps nëpër rrënjët e flokëve. Disa kohë do të jetë shumë më e përmirësuar.


Bërë kohët e fundit akupunkturë shumë popullor ose ihloukalyvaenie. Por ky është rasti kur pa ndihmën e një profesionist për të bërë mjaft mirë, nuk ka. Bazuar në emrin e metodë, është e qartë se procesi përfshin ndikim në hala birë. Për ta bërë këtë, përdorni një gjilpërë të veçantë dhe të injektuar ato në vende të caktuara në trup që janë përgjegjës për veprimtarinë e një organi.


Mjete natyrore për të luftuar dhimbje koke

Bimeve medicinale janë në gjendje të punojnë mrekulli, por vetëm zbatimi uyazyka saktë. Në këtë rast, ju mund ta përdorë leh bardhë shelg. Ai përfshin analog e natyrshme e aspirina, leh e bardhë shelg, sepse në kohët e lashta që përdoren për trajtimin e dhimbje koke. Ajo nuk ka efekte të tilla anësore se aspirina është e farmaci. Një filxhan çaj me kamomil ose mente ndihmon për t'u çlodhur, i cili do të ndihmojë të hequr qafe dhimbje koke në qoftë se ajo është shkaktuar nga lodhja ose overstimulation emocionale. Nëse shkaku i dhimbjes është një tendosje nervor, ajo do të ndihmojë të shpëtoj prej tij lëng të freskët patate, lëng i kulpër me mjaltë, trumzë infuzion apo barishte Wort Shën Gjonit.


Aromatherapy është i bazuar në efektet e vajra esenciale. Janë vajra efektive e mëposhtme: kamomil, borzilok dhe rozmarinë. Ato mund të përdoren gjatë një masazh qafë, mbytje (Nëse ka ftohjet), ndërsa duke marrë një dush, për aromë dhomë me aromë.
Ujë
- Kjo është një komponent i rëndësishëm i trupit dhe mungesa mund të shkaktojnë shqetësime të ndryshme dhe kushtet e pakëndshme. Ndonjëherë mjafton për të pirë një gotë me ujë, për të shuaj dhimbje koke. Kjo, në shikim të parë fenomeni shpjegohet shumë thjesht - trupi nuk po bëhet fluide të mjaftueshme për shkak përkeqësuar qarkullimin, e cila shkakton siklet në kokë.


Ushqim dhe ilaç për të ndihmuar të heqin qafe dhimbje koke

Uria merr krenari në vendin ndër shkaqet e dhimbje koke. Nëse ju merrni uritur, ju njom trupin tuaj me ushqim të dobishme dhe parehati të largoheni. Ju mund të ndihmojë një filxhan kafe ose çaj, pasi ata kanë veprim vasoconstrictor, por ata nuk duhet të përzihen, sepse ju mund të provokojë efektin e kundërt. Kënaqem në formën e disa pjesë të arrat bajame. Në dhimbje të forta do të ngjesh e uthull.


Ju mund të shkoni mënyrë e thjeshtë - për të shkuar në farmaci, ku farmacisti ju përshkruani simptomet tuaja, bazuar në atë që mund të ju ofrojnë drogë. Por mos harroni se çdo të drogës ka efekte anësore, dhe ata duhet të lexojnë para se të marrë drogë. Megjithatë, ilaç duhet të emërojë një mjek. Dhe në qoftë se asnjëra prej këtyre zgjidhjeve nuk ju ndihmojë të hequr qafe një dhimbje koke, arsyeja mund të jetë shumë e rëndë, kështu që konsultimi është një domosdoshmëri. Vuajnë dhimbje koke në çdo rast nuk mund të, pasi kjo mund të ketë një ndikim negativ në shëndetin. Nëse dhimbje koke shkaktohen nga ftohjet, ju duhet të heqin qafe e ftohtë, atëherë dhimbja do të kalojë. 
R3r3r3157.