Si për të lehtësuar undead


Rinitit - inflamacion i mukozën e hundës. Ndonjëherë akute dhe rinitit kronike. Rhinitis akute mund të jetë një sëmundje të pavarur ose një simptomë e sëmundjeve akute infektive. Faktorë të favorshme - kryesisht hipotermi, mund të jenë më pak të ngjarë të shkaktojë iritim (mekanike, kimike). Së pari - sëmundje e lehtë, thatësi në hundë, fyt, hundë i lëngshëm, frymëmarrja hundës është penguar, pacienti teshtin, lot rrjedhjen, reduktuar shqisën e të nuhaturit, ka shkarkesë të bollshme mukozës nga hunda. Pezmatimi i mukozës së hundës mund të përhapet në organe të tjera Ent.


Fytit kronike (e thjeshtë) rinitit ndodh kur zgjatur ose të përsëritura, ekspozimi i zgjatur akute ndaj stimujve të ndryshme, çrregullim të zgjatur të qarkullimit të gjakut në mukozën e hundës. Simptomë kryesore - kongjestion i hundës periodik dhe shkarkimit bollëk mukozës. Gjendja e përgjithshme zakonisht nuk është prekur. Rinitit Vasomotor, alergjik karakterizuar nga sulme të papritur të kongjestion i hundës me sekrecionet i holluar me ujë-mukozës bollëk në përgjigje të ndonjë alergjen - sezonale, të konsumit dhe të tjerët. Zakonisht ndryshimet inflamatore në mukozën e hundës atje. Trajtojnë sëmundje si alergjik.

Adult situatë të pakëndshme, çfarë mund të themi për fëmijët. Thatë tharje ajrit kontribuon apartamente mukusit në zgavrën e hundës, e cila nuk është e favorshme për të lehtësuar frymëmarrjen. Ju mund dhe duhet të ecin më shpesh, hedh në dhomë edhe lagështoj ajrin, por mos ngrijë të fëmijës, dhe është, për më tepër, nuk do të shpejt. Në asnjë rast nuk do të kullojnë zgjidhje hundë antibiotik! Kjo është një e rëndë dhe shumë e rrezikshme. Dua të paralajmëroj: më mirë të harrojmë vasoconstrictor pika (ka, sigurisht, raste të jashtëzakonshme, por jo aq shumë). Industrinë farmaceutike ofron një përzgjedhje të madhe të drogës, por ata nuk të ndihmojnë për të gjatë, hundë të thata jo edhe pak, dhe përkohësisht, dhe efektet e zgjatura dhe sistematike anësore metodë nuk mund të numërohen, duke përfshirë edhe atrofi vaskulare e mukozën e hundës.


Kjo naftizin rënie, halazolin, ksylometazolyn, nazyvin, sanoryn, tyzyn etj Përdorni rinitit, kur ata mund të nëse është kështu: pikoj me mukozë të bollshme dhe të përlotur në hundë, pastaj sapo pasazhe hundës bëhet pa - pikoj "shërim" bie - me anti-inflamator dhe (OR) veprim antimikrobik. Ju mund të përdorni koleksionet e bimëve medicinale për deponi dhe për t'i shtyer hundë. Nuk ka efekte anësore, të lirë, përbërja natyrale, nuk ka problem, si me pika të vajrave thelbësore (p.sh. "Pinosol") - Dhe mundshme alergji, dhe shumë djegia e mente mukozës, dhe shumë thjesht nuk ndihmojnë.

Këtu janë disa formulime të mundshme: lule Calendula, gjethe delli, gjethe urtë, lë nënën dhe njerka, Wort barishte Shën Gjonit, lule kamomil, gjethe eukalipt, gjethe mente, lule kamomil, gjethe urtë, rrënjët calamus, gjethet e leh thupër e shelg bardhë , fletë butë, lule Calendula, gjethe delli, lule kamomil, leh e bardhë shelg, gjethe urtë, lule bli, lë nënën dhe njerka, borzilok barishte, lule Calendula, gjethe delli, rrënjët Gorchakov gjarpër, lule kamomil, gjethe ndërrime, lë delli, buds pisha, lule kamomil, bar, yarrow lule jargavan (në sasi të barabarta). Gjithashtu përdoret ekstrakte një komponent me lule kamomil, jargavan, kumak, gjethe urtë, herbs rigon, gjethe delli, nënën dhe njerka.