Si të veshin një shpinë korse në scoliosis


Scoliosis e shpinë sëmundje shumë e rrezikshme që kërkon trajtim të menjëhershëm. Nëse ju nuk merrni masa, lakim e shpinë vazhdimisht do të përparojë. Për vite të tëra, shkencëtarët nuk mund të përcaktojnë shkakun e scoliosis. Nëpërmjet hulumtim i kryer orthopedists, morphologists, neurologë, biokimistë, u zbulua se shkaku i sëmundjes është në kundërshtim me metabolizmin në ind lidhës. Për shkak të akumulimit sistematike acideve heksuronovыh hlyukozaminohlikaniv dhe përmbajtje të ulët të disa elementeve, ind lidhës gradualisht humbet forcën e saj dhe elasticitet. Por kjo patologji prek jo vetëm shpinë, por edhe sistemet e tjera të trupit, ku ind lidhës. Shenjat e para të scoliosis në një fëmijë mund të shihet si një moshë mjaft të re - dy deri tre vjet. Në këtë moshë, mjeku juaj mund të diagnostikojnë torsyyu - fryrë brinjë mesit ose rul. Në moshën më të vjetër të pranisë së patologjive të shtyllës kurrizore mund të tregojë marrëveshje asimetrike të blades, të ndryshme thellësi bel kënde, vendndodhjen asimetri nadplich, kockat anon legenit. Me shtrembërimin e shtyllës kurrizore në kohën më të madhe atje në vijim simptomat: dhimbje në zonën e pasme, sulmet e marramendje, lodhje të vazhdueshme dhe trazirat e gjumit. Për patologji të rënda të shtyllës kurrizore mund të shfaqen çrregullime të qarkullimit të gjakut, stanjacion e gjakut në organet në ngjeshje e tyre.


Për sëmundja ka përparuar dhe nuk ka çuar në shkeljet më të rënda të sjellje dhe probleme shëndetësore, mjeku përshkruan një trajtim gjithëpërfshirës që është korrigjimin deformime, forcimin e muskujve dhe sjellje vыpravlenyy. Kur scoliosis shpinë rol të rëndësishëm në korrigjimin e sjellje të keqe të luajnë një ushtrim të veçantë dhe një korse që heq shpinë dhe redukton lëvizjen e ngarkesës. Korse treguar për fëmijën nëse lakim të shpinë kënd është mbi 20 gradë. Korse ndihmon lehtësimin e dhimbjeve, sjellje korrekte për të mbajtur dhe për të parandaluar zhvillimin e patologji kurrizore. Corsets vijnë në lloje të ndryshme: elastike, e vështirë, në bel ose krijuar për parametrat individuale. Korse elastike është përdorur për të korrigjuar fazat fillestare të scoliosis, kur një fëmijë ka çrregullime serioze në sjellje. Kjo pajisje është bërë nga pëlhurë shtrirje dendur, i cili ka një pajandrave projektimit. Hard korse ka një dizajn serioz synon shkarkimin shpinë dhe sjellje korrekte. Në hedhura vështirë janë pllaka të veçanta, të cilat janë të vendosura në të dyja anët e shtyllës kurrizore. Këto pllaka të lehtësuar shpërndarjen simetrike të ngarkesës në shpinë. Korse Chenault, e cila është bërë në parametrat individualë janë derotatsyonnыm dhe aktive-korrigjim. Kjo gjë është bërë prej plastike. Ky rregullim të lidhur sjellje duhet të jetë i veshur sipas skemës, e cila do të lejojë një fëmijë me të më vonë të përshtaten me këtë mënyrë. Korse Chenault është bërë në bazë të parametrave fizike e fëmijës dhe shkallën e lakim të shpinë. Pasi të hedhura është bërë, duhet rreptësisht të ndjekin rekomandimet për të veshur. Në ditën e parë kjo gjë duhet të vishen fëmijën për dy orë, pas së cilës pushim kërkuar orë. Kështu, fëmija gradualisht merr përdorur për këtë adaptim. Mos forcojë shumë i ngushtë, kornizë të ngurtë mund të fshij lëkurën dhe për të promovuar shfaqjen e blisters ose skuqje. Në asnjë rast nuk mund të veshin një korse në trup lagësht. Në natën, kjo pajisje nuk është përdorur. Në ditën e dytë një pajisje goditje për korrigjimin e rritet shpinë. Fëmija duhet të veshin një korse në scoliosis për tre orë me një pushim për një orë. Në ditën e tretë, ndërsa veshur rritje korse: katër orë me një pushim për gjashtëdhjetë minuta. Ju mund ta provoni këtë pajisje veshje fëmijën për disa orë gjatë natës. Dita e katërt e fëmijës duhet të veshin këtë pajisje pa hequr praktikisht. Ndonjëherë ju duhet të kontrolloni gjendjen e lëkurës nën të hedhura. Nëse ka skuqje, mundësisht lëngun e tyre procesin e alkoolit. Gjumi gjithashtu nevojë për një korse. Ditët e fundit të javës së parë të veshur një korse javë fëmijë duhet të jenë të vendosura në të gjithë kohës. Përjashtimet janë të higjienës dhe monitorimin e lëkurës nën të hedhura. Pasi të osvoyitsya fëmijëve dhe të mësohemi me këtë rregullim për të kontrolluar gjendjen nevojën e tij për të vizituar specialistët. Trajtimi me korse kryen bazuar në gjendjen e pacientit, ashpërsia e shëmtuar kurrizore dhe moshës. Në normal përshtatjen e fëmijës për të përshtatur këtë duhet gjithmonë të respektohen në prosthetist ortopedike dhe kohë për të korrigjuar ndonjë ndryshim në gjendjen e pacientit. Për herë të parë pas emërimit të trajtimit me profesionistë korse duhet të vizitoni çdo dy javë. Nëse të gjithë është i mirë, atëherë dy muaj ju mund të rrisë kohën mes vizitave te mjeku një muaj apo dy. Por pas fëmijës të mbajë një korse më shumë se tre muaj, ju keni nevojë për të shpenzuar studimet radiologjike dhe biokimike për të ndihmuar në identifikimin përmirësim ose përkeqësim të pacientit. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se varësisë në këtë rregullim për korrigjimin e histerike ose të shoqërohet me ankesat e fëmijëve në siklet dhe ngurtësi në lëvizjet. Prindërit duhet të përpiqen të bindin fëmijën tuaj që të veshur një korse shumë të rëndësishëm për shëndetin në të ardhmen. Korse në scoliosis ndihmon të lidhur sjellje tuaj, zvogëlimin e stresit në shpinë dhe për të shmangur zhvillimin e mëtejshëm të kësaj patologjie. Nënshtrohet të gjitha rregullave dhe të veshur me emërimet e mjekut mund të shërohet plotësisht i scoliosis.