Si është parandalimi i sëmundjeve të veshkave dhe qëllimi i tij kryesor


Veshkat - organi më i madh i trupit të njeriut. Ata janë përgjegjës për filtrimin e gjakut, pastrimin atë e komponentëve të dëmshme. Në sëmundjet infektive të veshkave shihet barrën dhe të përpiqemi për të sjellë patogjene, kështu parandalimin e sëmundjeve të veshkave është një hap i rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit.

Kjo është e rëndësishme!
Në veshka sinteza e ushqyesve të nevojshme për trupin - hormoneve dhe vitaminës D. Sëmundjet e veshkave fillimit zakonisht asimptomatik, kështu që trajtimi fillon tashmë në rrjedhjet kronike. Veshkat gratë vuajnë më shpesh.

Rekomandimet e parandalimit


Veshkat e njeriut nuk tolerojnë të ftohtë dhe mungesa e aktivitetit fizik. Në peshkatarëve apo turistëve të cilët shpesh Ulu në tokë të ftohtë, shpesh zhvillojnë inflamacion i veshkave. Ju duhet gjithashtu të vidyazykatysya nga një qëndrimi të gjatë në ujë të ftohtë, vishen në lagështi të ngrohtë dhe të ftohtë.
Negativisht ndikojnë në shëndetin e veshkat mbinxehje të përhershëm, që shkakton dehidratim, thatë e tyre dhe i jep metabolizmit-ujë kripë që pengon trupin pastruar siç duhet.
Nuk është e rekomanduar për të kryer tendosje të rëndë fizike, të tilla si heqjen e peshave, hedhur ose drejtuar papritur intensive gjatë. Ky mosveprim mund të shkaktojë veshkave.

Funksioni i dobët i veshkave ndikon në përdorimin e tepërt të kripës, pasi ajo është veshkat janë përgjegjës për largimin e tij nga trupi. Kjo nedosolyty ushqim më të mirë se lodh. Ushqimet më të dëmshme kripur janë konservuar për veshkat, disa varieteteve të patate të skuqura dhe djathë të kripur. Por mungesa e kripës nuk ndikohet pozitivisht. Është e rekomanduar për të përdorur rreth 5 gram kripë në ditë.
Veshkave përballuar keq me konsumin e tepërt të proteinave shtazore, mish i pjekur në skarë në veçanti. Proteinat nuk janë depozituar në trup, jo për të ndarë ujin dhe dioksidit të karbonit në krahasim me yndyrnat dhe karbohidratet. Proteinat shtesë tretem dhe të formojnë ure, kreatinina dhe urinës, e cila e rrit barrën mbi veshkat.

Veshkat vuajnë nga konsumi i tepruar i pijeve alkoolike, si ata të irritojë organet mukoze urinar dhe t'i bëjë ata të punojnë më aktivisht. Gjithashtu pirja e duhanit është e keqe - kjo mund të çojë në dështimin e veshkave.
Vatra kronike infektive të ndikojë negativisht veshkat, formën kronike e grykët, sinusit, ftohjet e shpeshta, të dëmtuara dhëmbët shkaku ato tregon trupin mbetet funksionet vitale të mikrobeve dhe toksina. Çdo dëmtim të sëmundjeve inflamatore të trupit e mbi 70 - 80% e baktereve merr në gjak nga veshkat dhe provokojnë inflamacion të tyre.

Ju gjithashtu duhet të jetë i kujdesshëm i marrë drogë. Eshtrat e tyre janë excreted nga veshkat dhe antipyretics dhe analgesics në mënyrë të konsiderueshme dobësojë veshkat.


Mjekësi alternative për parandalimin e sëmundjes së veshkave


Ajo është e njohur mirë se trajtimi i shumë patologjive, të mbështetur sistemin imunitar të trupit të njeriut duke përdorur vajra esenciale. Drita rajon mesit masazh me shtimin e disa pika të naftës patchouli ndihmon për të eleminuar inflamacion. Banjo me dhimbje lehtësimin bergamot ndihmë dhe dhimbje në cystitis.

Për të ruajtur shëndetin e veshkave, mucositis mund të përdoren erëza të tilla si manaferrat dëllinjë. Dy apo tre ullinj duhet të grimcuar në pluhur dhe marrë para ngrënies.Për të veshkave ushtrim shumë të dobishme të tilla si shtrihen mbrapa.
Sipas informacionit të dhënë Mjekësisë orientale, veshkat janë përgjegjës për fekondim dhe aftësinë riprodhuese të njeriut, të energjisë jetike. Me pjesëmarrjen e veshkave në trup është formuar dhe qarkullon fluide - djerse. Pështymë, mukusit, plazma, etj Në mosfunksionimi i trupit zhvillon vizionin e paqartë dhe të dëgjimit. Veshkat shëndetshëm janë burim i inteligjencës dhe krijimtarisë pagesë.


Kjo është e rëndësishme!
Për të ruajtur shëndetin e veshkave gjithmonë duhet të marrë sondazheve të veçanta dhe zbulimin e sëmundjeve të veshkave të mos vonojë trajtim, sepse terapia në kohë ndihmon në parandalimin e përparimin e mëtejshëm të sëmundjes diagnostikuar.

Në trajtimin e parandalimin e patologjive veshkave zë një vend të veçantë duke marrë mjetet juridike bimor që janë përdorur në terapi komplekse rrit efektivitetin e ndikimit të mjeteve të tjera, të zvogëlojë rrezikun e përsëritjes së sëmundjes sezonale, e cila është në vjeshtë apo pranverë.